Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o Konferencji w sprawie przyszłości Europy: UE zmierza w kierunku federalizacji pod dyktandem Francji i Niemiec. Propozycje E. Macrona, U. von der Leyen i innych są pozatraktatowe i zmieniają istotę Unii

Treść

Unia zmierza w kierunku federalizacji pod dyktandem Francji i Niemiec. Ten proces uległ przyspieszeniu po wyborach, które miały miejsce w Republice Federalnej Niemiec i we Francji. Duet niemiecko-francuski, być może w tej chwili będzie wzmocniona pozycja Francji, będzie dążył do realizacji swojego modelu. 13 państw członkowskich UE sprzeciwiło się proponowanej zasadzie zniesienia jednomyślności, natomiast jest pytanie, jaką metodą Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Ursula von der Leyen i inni zamierzają wprowadzić swój plan. Ich propozycje są pozatraktatowe i zmieniają istotę Unii Europejskiej – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, historyk i politolog, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

W ostatni poniedziałek w Parlamencie Europejskim odbyło się podsumowanie Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Niektóre unijne środowiska domagają się zniesienia zasady jednomyślności. W praktyce byłby to kolejny krok w drodze do federalizacji Unii Europejskiej. W akcie protestu z udziału w Konferencji wycofała się Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów [czytaj więcej].

– Nie jest to dla nas żadne zaskoczenie. Na antenie Radia Maryja wielokrotnie pojawiały się komentarze i oceny rozwoju sytuacji w Unii Europejskiej, że Unia zmierza w kierunku federalizacji pod dyktandem Francji i Niemiec. Ten proces uległ przyspieszeniu po wyborach, które miały miejsce w Republice Federalnej Niemiec i we Francji. Duet niemiecko-francuski, być może w tej chwili będzie wzmocniona pozycja Francji, będzie dążył do realizacji swojego modelu. 13 państw członkowskich UE sprzeciwiło się proponowanej zasadzie zniesienia jednomyślności, natomiast jest pytanie, jaką metodą Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Ursula von der Leyen i inni zamierzają wprowadzić swój plan. Ich propozycje są pozatraktatowe i zmieniają istotę Unii Europejskiej – mówił dr Krzysztof Kawęcki.

Emmanuel Macron ponadto zaproponował utworzenie nowej formy współpracy z państwami, które chciałyby wstąpić do Unii Europejskiej.

– To pokazuje, że w tej chwili mamy do czynienia nie tylko z próbą realizacji tzw. Europy dwóch prędkości, ale z Europą wielu prędkości. Mechanizm unijnych i pozaunijnych kręgów, który został zaproponowany przez francuskiego prezydenta, ma na celu nie tylko spowolnienie, ale czasowe odłożenie unijnych aspiracji innych krajów, przede wszystkim Ukrainy. Niemcy i Francja będą realizowały taką politykę – podkreślił prezes Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”.

Tymczasem Polska cały czas nie otrzymała należnych jej środków.

– Mówimy o 770 mld zł w ramach KPO i unijnych funduszy na lata 2021-2027. Z wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu wynika, że doszło do porozumienia z Komisją Europejską w sprawie odblokowania pieniędzy, no ale w porozumieniu z KE podobno – podkreślam podobno, bo mówię o wypowiedziach przedstawicieli polskiego rządu – nie ma mowy o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności Konstytucji RP nad prawem unijnym – zaakcentował gość Radia Maryja.

Polska musi sobie poradzić także z wewnętrznym problemem, który narósł wokół polskiego sądownictwa. Swoje pomysły na reformę Sądu Najwyższego przedstawiła Kancelaria Prezydenta RP oraz Solidarna Polska.

– Kancelaria prezydenta i Solidarna Polska mają inne zdanie. Kancelaria chce pozostawienia pięcioosobowej komisji, która mogłaby sądzić sędziów, natomiast Solidarna Polska zwraca uwagę na niebezpieczeństwo anarchizacji wymiaru sprawiedliwości. Sprawa może być bardziej skomplikowana i być może chodzi nie tylko o likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – wskazał politolog.

Wewnętrzny spór toczy ponadto Zjednoczoną Prawicę [czytaj więcej].

– Jest zgoda co do tego, że scenariusz związany z przyspieszonymi wyborami jest mało prawdopodobny. Koalicjanci zgodzili się ze sobą, iż to nie byłoby dobre rozwiązanie. To zupełnie zrozumiałe, biorąc pod uwagę aspekt międzynarodowy i sytuację, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą (…). Zgłoszenie teraz przez PO wniosku o odwołanie ministra Zbigniewa Ziobry skonsoliduje posłów Zjednoczonej Prawicy. Wiadomo, że wszyscy wystąpią w obronie lidera Solidarnej Polski, a wniosek opozycji po prostu upadnie – podsumował dr Krzysztof Kawęcki.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Krzysztofa Kawęckiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: dr Krzysztof Kawęcki Europa