Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rząd promuje Polski Ład

Treść

Znamy coraz więcej szczegółowych założeń Polskiego Ładu. W minionym tygodniu rząd przyjął Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz przedstawił elementy wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego.

Od 3 miesięcy premier Mateusz Morawiecki jeździ po Polsce i przedstawia założenia Polskiego Ładu. Tylko w tym tygodniu premier odwiedził 12 miejscowości w 10 województwach.

– Polski Ład ma tworzyć setki tysięcy nowych miejsc pracy – mówił Mateusz Morawiecki.

To jedno z głównych założeń Polskiego Ładu – poprawa sytuacji życiowej Polaków. Rodzinom pomóc ma Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który rząd przyjął we wtorek.

Środki kierowane będą dla dzieci między 12 a 36 miesiącem życia – po 1000 złotych miesięcznie przez rok lub po 500 złotych miesięcznie przez 2 lata. To rodzice zdecydują, na co przeznaczą pieniądze. Jak mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg, założenia Polskiego Ładu ukierunkowane są na wsparcie polskich rodzin.

– Między innymi zagwarantowanie wkładu własnego do mieszkań dla młodych ludzi. Ten kredyt będzie umarzany, jeśli będą się rodziły drugie i kolejne dzieci. Stabilizacja, jeżeli chodzi o miejsca i rynek pracy. Stabilizacja podatkowa – tłumaczyła Marlena Maląg.

Chodzi m.in. o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 złotych. Dzięki temu 65 proc. emerytów i rencistów nie będzie miało pobieranego podatku od świadczenia, a 91 proc. świadczeniobiorców korzystnie odczuje wprowadzoną ulgę. Zyska każdy pracujący Polak, a mimo to samorządowcy związani z Koalicją Obywatelską krytykują obniżkę podatków dla obywateli, bo to oznacza niższe wpływy do budżetów samorządów.

– Powiedzmy sobie szczerze, że ten tzw. Polski Ład to jedno wielkie oszustwo – stwierdził Rafał Trzaskowski.

To, czy dany samorząd sobie poradzi, zależy od zdolności zarządzania – zaznaczył ekonomista Paweł Dolkowski.

– Są samorządy, które świetnie sobie radzą, ponieważ tam siedzą menadżerowie, którzy liczą. Widzą, ile mają, na ile mogą sobie pozwolić, ile mogą wydać. Ale są też samorządy, które nie są do końca profesjonalnie zarządzane – wskazał Paweł Dolkowski.

Premier uspokaja i przedstawia zasady finansowania samorządów w najbliższych latach. Samorządowy Polski Ład składa się z 3 filarów. Pierwszy z nich to stabilizacja dochodów bieżących. Zakłada subwencję dla samorządów w wysokości 8 miliardów złotych, do wykorzystania w przyszłym roku.

– Czy to wystarczy? Na dobrą sprawę dopiero po roku będzie można stwierdzić, policzyć – oznajmił Paweł Dolkowski.

Drugi filar Samorządowego Polskiego Ładu to stabilizacja przyszłych dochodów. Rząd ma zagwarantować poziom dochodów z tytułu PIT i CIT przynajmniej na poziomie z poprzedniego roku.

– Jest to postulat, który był zgłaszany od lat przez środowisko samorządowe, nigdy wcześniej nie został wysłuchany. Dzisiaj trochę przykro, że wielu samorządowców, którzy podnosili krzyk w ostatnich dniach, dzisiaj nie przyznają, że jest to pomysł rewolucyjny – podkreślił prezydent Stalowej Woli, Lucjusz Nadbereżny.

Trzeci filar to filar rozwojowo-inwestycyjny, czyli subwencja inwestycyjna, która będzie przekazywana samorządom co roku. Rząd szacuje, że uwzględniając środki inwestycyjne z Funduszu Polski Ład, wzrost dochodów samorządów wyniesie ponad 9.5 proc.

– I obniżka podatków, i dodatkowe potężne środki dla samorządów. Potrafiliśmy to pogodzić – podsumował Mateusz Morawiecki.

We wrześniu rząd przedstawi konkretne założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 20

Autor: mj

Tagi: Polski Ład Rodzinny Kapitał Opiekuńczy