Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Nie przepłacaj na OC - doradzamy, jak znaleźć najlepszą ofertę

Treść

Ubezpieczenie OC obowiązuje każdego zarejestrowanego właściciela samochodu. Pomimo tego samego zakresu ochrony, wysokość składek może różnić się nawet o kilkaset złotych. Sprawdź, jak zaoszczędzić na polisie OC i cieszyć się niższymi składkami.

Polisa OC a wiek kierowcy

Jednym z decydujących czynników kształtujących wysokość składek na ubezpieczenie OC jest wiek kierowcy, a dokładnie staż bycia płatnikiem tej usługi. Najwyższe koszty ponoszą osoby kupujące swój pierwszy pojazd mechaniczny. Natomiast doświadczeni właściciele aut mogą cieszyć się korzystnymi ofertami i zniżkami za długą historię bezszkodowej jazdy. Dzieje się tak, ponieważ statystyki wskazują, że najwięcej wypadków powodują właśnie młodzi ludzie nieprzyzwyczajeni do ekstremalnych warunków na drodze.

Aby zaoszczędzić na polisie OC, można już w wieku 13 lat zostać współwłaścicielem dowolnego pojazdu mechanicznego, przykładowo motocykla, skutera czy samochodu osobowego należącego do członka naszej rodziny. Nie musimy z niego korzystać, a w momencie, gdy zdecydujemy się na zakup własnego auta po uzyskaniu pełnoletniości, będziemy cieszyć się zgromadzonym stażem i zniżkami.

Wysokość polisy zależy od miejsca zamieszkania

Zazwyczaj właściciele samochodów zarejestrowani w mniejszych miejscowościach odznaczających się niskim współczynnikiem ruchu płacą niższe składki na ubezpieczenie OC. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ im mniejsze zagęszczenie pojazdów, tym mniejsze ryzyko spowodowania szkody. Jednak, aby oszczędzić, nie musimy przeprowadzać się na wieś. Jeżeli mamy rodzinę mieszkająca na obrzeżach miast lub sami jesteśmy właścicielami domu na terenach nisko zaludnionych, możemy na ten adres zgłosić samochód do ubezpieczenia OC.

Duże znaczenie ma także lokalizacja na terenie Polski. Można zauważyć znaczące różnice w wysokościach składek w poszczególnych województwach. W III kwartale 2022 r. wynosiły one średnio w:

  • Białymstoku - 489 zł;
  • Wrocławiu - 648 zł;
  • Katowicach - 483 zł;
  • Poznaniu - 571 zł;
  • Krakowie - 521 zł.

Warto zauważyć, że największe koszty ponieśli właściciele aut z Gdańska (681 zł), natomiast najmniejsze składki mieli kierowcy z Opola (445 zł). Może pora na przeprowadzkę?

Ubezpieczenie OC — o czym warto wiedzieć?

Na wysokość składki polisy OC wpływ mają nie tylko wiek i lokalizacja, a także wiele informacji technicznych dotyczących pojazdu. Może to być pojemność silnika, która im mniejsza, tym korzystniejsze ubezpieczenia, ale także rodzaj paliwa. Wchodzące na rynek auta zasilane elektrycznie zdają się mniej podatne na powstawanie szkód, co oznacza niższe składki na polisę. Koszty te jednak znacznie wahają się w przypadku pozostałych źródeł zasilania.

Warto także zwrócić uwagę na zależności wynikające z marki samochodu lub aspektu stanu cywilnego oraz posiadania dzieci. W wielu przypadkach osoby będące w związkach małżeńskich zapłacą mniej niż kawalerowie czy panny. Więcej informacji na ten temat znajdziemy także na stronie: https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenia-oc/.

Autor: Kaja Czapla