Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Macierzyństwo zmniejsza ryzyko raka piersi

Treść

Najnowsze badania naukowców z Iranu i Sri Lanki potwierdzają, że aborcja prowadzi do dwukrotnego zwiększenia ryzyka wystąpienia nowotworu piersi. Odnotowali oni także zdecydowanie mniejszą liczbę przypadków tego typu raka u kobiet, które urodziły pięcioro lub więcej dzieci, oraz matek, które przez długi okres karmiły piersią.
Badania nad związkiem aborcji a występowaniem raka piersi przeprowadzili dwaj irańscy naukowcy: Hajian-Tilaki K.O. i Kaveh-Ahangar T. z Bobol University of Medical Sciences. W tym celu zbadali 100 kobiet, u których zdiagnozowano właśnie raka piersi i porównali te wyniki z wynikami 200 zdrowych kobiet w tym samym wieku. Porównali także ich wywiady środowiskowe. Uzyskane w ten sposób analizy niezbicie dowodzą, że przeprowadzona aborcja zwiększa u kobiet aż o 193 proc. zagrożenie nowotworem piersi w porównaniu z kobietami, które nigdy nie uśmierciły noszonego pod sercem dziecka. Naukowcy opublikowali statystyki w specjalistycznym czasopiśmie "Medical Oncology", na który powołuje się agencja Asia News.
Innym czynnikiem dramatycznie zwiększającym zagrożenie tego typu nowotworem jest - jak wykazują - zajście w ciążę w bardziej zaawansowanym wieku. Wówczas ten wskaźnik wzrasta aż o 310 procent. Naukowcy udowodnili ponadto, że u kobiet, które co najmniej pięciokrotnie zaszły w ciążę i urodziły dziecko, zagrożenie to zmniejsza się o 91 proc. w porównaniu z tymi, które nigdy nie były w ciąży. Jak informuje agencja Asia News, badania irańskich naukowców dowodzą także, iż każda kolejna ciąża zmniejsza zagrożenie nowotworem piersi o ponad 50 procent.
Do podobnych wniosków doszli także ich koledzy ze Sri Lanki, choć uzyskane przez nich wyniki są jeszcze wyższe. Wynika z nich bowiem, że u kobiet, które dokonały aborcji, zagrożenie nowotworem piersi jest większe aż o 242 procent. Swoje badania naukowcy opublikowali chwilę wcześniej w piśmie "Cancer Epidemiology". Oni również udowodnili, że przedłużony okres karmienia dzieci piersią w sposób znaczący obniża zagrożenie nowotworem piersi.
W te statystyki wpisują się także przytaczane przez portal LifeSiteNews badania amerykańskich, chińskich i tureckich naukowców, którzy dowodzą, że poza aborcją i późnym macierzyństwem ryzyko wystąpienia raka piersi w dużym stopniu występuje także u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne.
Marta Ziarnik
Nasz Dziennik 2010-10-20

Autor: jc