Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wypełnić wniosek o dodatek osłonowy?

Treść

Zainteresowanie dodatkiem osłonowym jest ogromne. Jednak, jak się okazuje, wypełnienie 12-stronicowego formularza nie jest takie łatwe. W niektórych ośrodkach pomocy społecznej ponad połowa wniosków o to świadczenie wymaga poprawienia. Tłumaczymy, jak prawidłowo wypełnić wniosek o dodatek osłonowy.

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego można złożyć za pomocą internetu, jednak  zdecydowana większość takich dokumentów składana jest tradycyjnie, a więc w formie papierowej. [czytaj więcej]

– Jeżeli chodzi o miasto Poznań, wpłynęło sporo wniosków. Do piątku 7,5 tysiąca osób już taki wniosek złożyło – mówi Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Nowe świadczenie przysługuje rodzinom z dochodem miesięcznym nie większym niż 1500 złotych na osobę. W przypadku osób mieszkających samemu granicę stanowi 2100 złotych.

– Nawet jeżeli osoby przekraczają dochód, warto taki wniosek o dodatek osłonowy złożyć i wtedy organy, które rozpatrują ten wniosek, sprawdzą tą naszą sytuację dochodową i odpowiednio umniejszą ten przysługujący dodatek osłonowy – dodaje Damian Napierała.

Obowiązuje bowiem zasada „złotówka za złotówkę”, czyli jeśli przekroczymy 2100 złotych w gospodarstwie jednoosobowym, to otrzymamy świadczenie mniejsze odpowiednio o kwotę przekroczenia. Wniosek o dodatek jest dość długi. Ma aż 12 stron. Jakie błędy się pojawiają?

– Jest taki element we wniosku, w którym trzeba zaznaczyć, czy posiadamy, czy nie posiadamy gospodarstwo rolne. Klienci zapominają tutaj zaznaczyć właśnie tej opcji – czy posiadają, czy nie posiadają – tłumaczy Renata Grudzińska z Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Trudności nastręcza także wyliczenie dochodu netto.

– Dochód netto – możemy powiedzieć kolokwialnie, że to jest ten dochód, który mamy „na rękę”. I tutaj ważna informacja dla wszystkich wniosków, które wpłyną do końca lipca – ten dochód obliczany jest z roku 2020. Natomiast dla wniosków, które wpłyną od sierpnia do października – z 2021 – wyjaśnia Damian Napierała.

Wysokość dodatku uzależniona jest od rodzaju źródła ogrzewania. Aby uzyskać wyższe świadczenie, należy wcześniej dokonać wpisu do ewidencji emisyjności budynków.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: dodatek osłonowy