Belgia rozbita

Polscy koszykarze po znakomitym występie rozgromili w Łodzi Belgię 93:73 (26:24, 25:20, 20:8, 22:21) w czwartym meczu grupy C eliminacji mistrzostw Europy. Aż 53 punkty rzucili Marcin Gortat i Maciej Lampe, bohaterowie starcia.
Nasi, chcąc zachować szanse awansu, musieli zwyciężyć. Początek należał jednak do gości, którzy objęli prowadzenie 8:2. Na szczęście Polacy szybko opanowali nerwy i po fantastycznych akcjach Gortata i Lampego wyrównali na 11:11. Od tego momentu na parkiecie rozgorzała twarda, wyrównana walka. Belgowie imponowali rzutami za trzy punkty, w pierwszej połowie trafili aż dziewięć. W drugiej uwidoczniła się przewaga Biało-Czerwonych, którzy wyraźnie poprawili defensywę, wygrywali starcia pod tablicami, wreszcie byli skuteczniejsi (aż 73 procent w rzutach za dwa punkty). W 33. minucie nasi prowadzili już 78:55, ostatecznie wygrali różnicą 20 punktów. To efekt kapitalnej postawy Gortata (29 pkt) i Lampego (24), wspieranych przez Łukasza Koszarka (11), Filipa Dylewicza (8) i Dardana Berishę (7). - Cieszę się, że zagraliśmy dobrze przez pełne 40 minut, a nie tylko przez trzy kwarty, jak to bywało w przeszłości - zauważył Lampe. - Chłopaki pokazali charakter, zagrali twardo, ale sporo elementów musimy jeszcze poprawić - dodał trener Igor Griszczuk. W drugim sobotnim meczu grupy C Bułgaria przegrała z Gruzją 79:83. W tabeli Gruzja i Belgia mają na koncie po 7 punktów, Polska i Bułgaria po 6.