Portal Wtorek - 6 grudnia 2022 Dionizji, Leontyny, Mikołaja     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2010-04-26 Wypowiedział wojnę kłamstwu katyńskiemu

Stefan Melak, wybitny patriota, niestrudzony bojownik o prawdę na temat ludobójstwa katyńskiego, który całe swoje życie poświęcił służbie Polsce, spoczął na warszawskich Powązkach. Ksiądz Józef Maj podczas Mszy św. żałobnej wskazał na jedno z ostatnich przesłań, jakie pozostawił po sobie zmarły tragicznie prezes Komitetu Katyńskiego.

Ksiądz Józef Maj, proboszcz parafii św. Katarzyny na warszawskim Służewiu, znał Stefana Melaka osobiście. W wypełnionym po brzegi kościele Świętego Krzyża wygłosił kazanie, w którym podkreślił, że zmarły całe swoje życie poświęcił Narodowi i w jego służbie zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu lecącego do Katynia.

Już w 1974 r. Stefan Melak założył razem z ks. Wacławem Karłowiczem oraz ks. bp. Władysławem Miziołkiem Krąg Pamięci Narodowej. - Proszę zwrócić uwagę, że zasadniczy trzon tej nazwy wszedł w nazwę Instytutu Pamięci Narodowej. Instytutu, który był dzieckiem, skarbem serca Stefana. Bronił Instytutu, gdzie mógł i jak mógł - powiedział ks. Maj. Zaznaczył, że specyfiką drogi życia zmarłego było działanie. - Ale nie zapominajmy, że umysł miał żywy. Nie wiem, kto jest autorem tego pojęcia, że kłamstwo katyńskie to kamień węgielny PRL. Ale na pewno w środowisku warszawskim był on tym, który pierwszy to mówił - zauważył kapłan. Ksiądz Józef Maj podzielił się również wrażeniami z rozmów prowadzonych z prezesem Komitetu Katyńskiego w ostatnim okresie jego życia. - Kiedy pojawiły się w kraju dywagacje, czy Polska ma być solidarna, czy liberalna, nie kto inny jak Stefan powiedział, że tak jak mrzonką komunistów było zwalczenie Kościoła i chrześcijaństwa, tak mrzonką liberałów i kosmopolitów jest zwalczenie patriotyzmu, nie tylko polskiego - oznajmił ks. Maj.

Stefan Melak został pochowany na cmentarzu komunalnym na Powązkach. Członkowie Rodzin Katyńskich oraz warszawiacy, którzy licznie przybyli na pogrzeb, wspominali jego zasługi dla upamiętnienia prawdy o Katyniu. - W 1981 r. pan Melak postawił pomnik na Powązkach, czyli tzw. Krzyż Katyński, który potem Służba Bezpieczeństwa zabrała. A gdy powróciliśmy w pewnym sensie do wolności, monument został przywrócony - wspomina Zbigniew Łukasiak, mieszkaniec Warszawy.

Stefan Melak został jeszcze postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, podpisanym przez p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałka Sejmu, odznaczony za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Przewodniczący Komitetu Katyńskiego od początku lat 70. zabiegał o upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Był współtwórcą Kręgu Pamięci Narodowej, który organizował pierwsze uroczystości w Dolince Katyńskiej na Wojskowych Powązkach w Warszawie. Działał w okresie komunistycznym również w wydawnictwach niezależnych, kolportował prasę niezależną oraz współpracował z Komite

Nasz Dziennik 2010-04-26jc

 Aktualności
06/12 Kolejna edycja programu ,,Senior plus"
06/12 Fundacja Życie i Rodzina apeluje o składanie podpisów pod projektem inicjatywy ustawodawczej ,,Aborcja to zabójstwo"
06/12 Prezes J. Kaczyński ostrzega przed działaniem opozycji
05/12 Coraz młodsi pacjenci chorują na raka żołądka
05/12 Fake news'em w katolika
05/12 Urzędnicy Komisji Europejskiej marnotrawią unijne pieniądze
05/12 Ks. abp T. Wojda w homilii podczas 31. rocznicy Radia Maryja: Potrzebujemy Maryi, aby z Jej pomocą, uczyć się rozpoznawać znaki Boże, które prowadzą do świętości
 Duchowość, Religia, Kościół
06/12 Ojciec Święty Franciszek zachęca nas do dobrego przeżycia Adwentu
06/12 Dojrzewanie wymaga cierpliwości w oczekiwaniu...
05/12 Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?
05/12 Modlitwa Jezusowa to poznawanie Boga


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł