Portal Poniedziałek - 5 grudnia 2022 Kryspiny, Norberta, Sabiny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2010-04-26 Polska nie powinna być petentem

Dlaczego na naukę ojczystego języka dziecka polskiego w Niemczech przeznaczane są sto razy mniejsze środki niż na edukację dziecka niemieckiego w Polsce? - Przyzwyczailiśmy Niemców i całą Europę do tego, że jesteśmy takim karzełkiem, który puka grzecznie do drzwi, jest na kolanach i prosi... Gdy będziemy prowadzili jasną politykę wobec Niemiec i innych krajów, z szacunkiem dla siebie, swojej historii i krwi przelanej w przeszłości, wtedy będą nas traktować poważnie - podkreślił prof. Piotr Małoszewski, wiceprezes stowarzyszenia Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, podczas zakończonego wczoraj w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu XIV Forum Polonijnego.

"Kochaj Ojczyznę jak swoją rodzinę" - pod tym hasłem w WSKSiM odbyło się prestiżowe XIV Forum Polonijne. Zorganizowane przez uczelnię i Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego spotkanie zgromadziło Polonię mieszkającą na czterech kontynentach (Ameryka Południowa i Północna, Australia, Europa). - Gdy patrzę na was, to jeszcze mocniej czuję tych, którzy tu bywali, a nie ma ich już między nami, i jeszcze bardziej widzę, jak wartościowi byli to ludzie - powiedział o. dr Tadeusz Rydzyk.

- Dotarliśmy tu w tym trudnym dla Ojczyzny i dla naszego Narodu czasie. Dziękuję wam za tę obecność tutaj jako reprezentant tego środowiska politycznego, które poniosło największą stratę - mówił do uczestników Forum Joachim Brudziński, poseł PiS, nawiązując do katastrofy z 10 kwietnia.

- Jak Rzymianie gromadzili się na Forum Romanum, tak my gromadzimy się, by rozmawiać o sprawach nam najdroższych, o całym dziedzictwie, któremu na imię Polska - od Mieszka I, poprzez św. Wojciecha, wszystkich bohaterów, świętych, Jana Pawła II, aż do tych, którzy zginęli dwa tygodnie temu - zaznaczył o. dr Tadeusz Rydzyk, rozpoczynając obrady.

W wystąpieniach uczestników Forum powracały nierozłączne postulaty jedności w naszej Ojczyźnie oraz dbałości o narodowe interesy. Te zadania powinny przyświecać Polakom mieszkającym zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. - Myślę, że śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony i innych Polaków pod Smoleńskiem musi nas wzywać do jedności - mówił Marian Mazur reprezentujący Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej i Zjednoczenie Polskie im. Ignacego Domeyki w Chile. - Jeśli nie będzie dobrej rodziny, nie będzie silnej Polski - dodał. - Musimy się zjednoczyć - podkreślał także w telekonferencji Jan Kobylański, prezes USOPAŁ.

Jednoczyć trzeba się jednak nie "emocjonalnie", ale wokół ważnych spraw. - Pierwszy rząd, który zaczął upominać się o polskie sprawy w Niemczech, to był rząd Jarosława Kaczyńskiego - przypomniał prof. Piotr Małoszewski z Monachium. Na naukę ojczystego języka dziecka polskiego w Niemczech przeznaczane są sto razy mniejsze środki niż na edukację dziecka niemieckiego w Polsce. - Przyzwyczailiśmy zarówno Niemców, jak i Europę do tego, że jesteśmy takim karzełkiem, który puka grzecznie do drzwi, jest na kolanach i prosi... Gdy będziemy prowadzili jasną politykę wobec Niemiec i innych krajów, z szacunkiem dla siebie, swojej historii i krwi przelanej w przeszłości, wtedy będą nas traktować poważnie - mówił prof. Piotr Małoszewski. - Wszelkie mówienie dzisiaj w polityce o tym, że mamy rozpoczynać nowe rozdziały, zapominając o historii, jest głupotą. Nie można mówić o przyszłości, nie mówiąc o przeszłości - dodał profesor. I zakończył swoje wystąpienie hasłem: "Idź na wybory - wybierz Polskę".

Problemy z edukacją dzieci w języku ojczystym w krajach zamieszkania mają także Polacy ze Wschodu. - Polacy z Wileńszczyzny stale muszą upominać się o siebie i walczyć o swoje. Najbardziej palącym problemem jest zagrożenie dla oświaty polskiej na Litwie, ponieważ władze prowadzą działania ukierunkowane na uszczuplenie używania języka ojczystego w szkołach z polskim językiem nauczania poprzez skreślenie egzaminu z języka polskiego na maturze z listy egzaminów obowiązkowych. Obowiązuje wymóg prowadzenia informacji wewnętrznej z zebrań, a nawet protokołów posiedzeń samorządu uczniowskiego w języku litewskim. Są znaczne braki w zaopatrzeniu w podręczniki w języku polskim - podkreślił Stanisław Pieszko, wiceprezes Związku Polaków na Litwie. W toku reorganizacji sieci placówek oświatowych szereg szkół z polskim językiem nauczania w rejonie trockim, szyrwinckim oraz w Wilnie zostało zamkniętych albo ich status został obniżony. Tworzy się natomiast nowe szkoły litewskie na terenach etnicznie polskich. - W rejonie wileńskim istnieje 58 szkół polskich i 44 litewskie, choć Litwini stanowią zaledwie 22,4 proc. ludności rejonu - zaznaczył Stanisław Pieszko.

W czasie XIV Forum Polonijnego delegaci z Białorusi przekazali WSKSiM ziemię z marszu śmierci Mińsk - Czerwień. - Droga z Mińska do Czerwieni została mocno skropiona krwią naszych rodaków. Jest to trzecia urna - po ziemi z Katynia i Ponar - ofiarowana przez mieszkających tam Polaków - powiedział kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, honorowy prezes PSMG.

Katarzyna Cegielska, Toruń

Nasz Dziennik 2010-04-26jc


 Aktualności
05/12 Fake news'em w katolika
05/12 Urzędnicy Komisji Europejskiej marnotrawią unijne pieniądze
05/12 Ks. abp T. Wojda w homilii podczas 31. rocznicy Radia Maryja: Potrzebujemy Maryi, aby z Jej pomocą, uczyć się rozpoznawać znaki Boże, które prowadzą do świętości
04/12 Sejm nie przyjął uchwały w sprawie uznania Rosji za państwo sponsorujące terroryzm
04/12 Unia Europejska narzuca przedsiębiorstwom ideologię gender
04/12 Lewica nie chce finansowania lekcji religii w szkołach z publicznych pieniędzy
04/12 [TYLKO U NAS] C. Kaźmierczak: Jeżeli uda się pokonać Rosję, a Ukraina wejdzie do NATO, to może nam to zapewnić pokój i rozwój na dziesięciolecia
 Duchowość, Religia, Kościół
05/12 Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?
05/12 Modlitwa Jezusowa to poznawanie Boga
04/12 Poznaj wzory medalików św. Benedykta #18
04/12 Przestrzeń pełna szacunku


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł