Portal Czwartek - 8 grudnia 2022 Delfiny, Marii, Wirginiusza     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2010-04-15 Wśród polskich królów i bohaterów

Doczesne szczątki prezydenckiej pary Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii spoczną w niedzielę w bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu w Krakowie. To miejsce święte dla Polaków. Pamięta ono koronacje królów Polski i skrywa w sobie ich szczątki. Tu zostali pochowani prawie wszyscy koronowani władcy Polski: 17 królów - od Władysława Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego. Archikatedra to miejsce spoczynku rodzin królewskich, ale również wodzów i wieszczów narodowych. W katedrze zostali pochowani także biskupi i polscy święci, m.in. św. Stanisław ze Szczepanowa i królowa Jadwiga.

- Bardzo się cieszę, że ks. kard. Stanisław Dziwisz wyraził zgodę na to, aby pana prezydenta pochować na Wawelu wśród grobów królewskich - powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ks. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. - Uważam, że będzie to chyba największą zapłatą, jaką można prezydentowi okazać - dodał.

Od średniowiecza właśnie w tym miejscu chowano najbardziej zasłużonych dla Polski. Początkowo groby władców znajdowały się pod posadzką katedry wawelskiej, dopiero później wybudowano krypty pod bazyliką. Dziś takich krypt jest siedem. Kryją w sobie doczesne szczątki królów Polski, m.in.: Władysława Łokietka, Zygmunta III Wazy, Stefana Batorego oraz Jana III Sobieskiego, który w 1683 roku powstrzymał pod Wiedniem najazd turecki na Europę. Obok niego znajduje się sarkofag jego żony Marysieńki, czyli Marii Kazimiery de La Grange d'Arquien.

W bazylice pochowani są św. Stanisław, a także wielu biskupów krakowskich, m.in. Adam Stefan Sapieha i Jan Paweł Woronowicz. Na Wawelu spoczywają polscy wieszczowie: Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki.

Wawelska katedra skrywa w sobie także szczątki bohaterów narodowych. Tadeusz Kościuszko został pochowany tam w 1818 roku, a Marszałek Józef Piłsudski w maju 1935 roku. Ostatni pogrzeb na Wawelu miał miejsce stosunkowo niedawno - przed 17 laty. Wówczas w krypcie św. Leonarda złożono prochy tragicznie zmarłego w 1943 roku w katastrofie lotniczej na Gibraltarze generała Władysława Sikorskiego. Początkowo był on pochowany na cmentarzu lotników polskich w angielskim Nottingham. Po ekshumacji jego doczesne szczątki trafiły na Wawel, do przygotowanego już 12 lat wcześniej sarkofagu.

Już w najbliższą niedzielę w bazylice na Wawelu odbędą się kolejne uroczystości pogrzebowe. Tym razem tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii. Jak poinformował w rozmowie z KAI ks. prałat Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu, sarkofag z ich doczesnymi szczątkami zostanie złożony w krypcie Srebrnych Dzwonów. Tam też mają zostać upamiętnione nazwiska wszystkich ofiar katastrofy pod Katyniem. Doczesne szczątki prezydenckiej pary spoczną w krypcie, w bliskości Marszałka Piłsudskiego.

Metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz, tłumacząc tę decyzję, wyjaśnił, że szukano godnego miejsca dla prezydenta, który zginął, udając się do Katynia, by tam oddać hołd pomordowanym oficerom. Uznano, iż miejscem najbardziej godnym jest Wawel, gdzie prezydent Kaczyński spocznie razem z tymi, którzy są najbardziej zasłużeni dla Ojczyzny - wśród królów, bohaterów, wodzów...

Można powiedzieć, że wizyta w katedrze na Wawelu to niezwykła lekcja historii. Tam jest kolebka narodowości i patriotyzmu... Tam chodzi się po śladach świętych, królów oraz rządzących Polską. To zatem miejsce modlitwy i wiecznego spoczynku wielu wybitnych Polaków. Nie tylko tych sprzed wieków, ale także nam współczesnych. Wielkich patriotów.

Małgorzata Pabis

Nasz Dziennik 2010-04-15jc


 Aktualności
08/12 VAT na gaz powróci do poziomu 23 procent
08/12 [TYLKO U NAS] A. Macierewicz o uchwałach uznających Rosję za państwo wspierające terroryzm: Trudno jest zrozumieć, dlaczego Platforma Obywatelska w PE głosuje za tym, a w Polsce głosuje przeciwko i jeszcze próbuje zarzucić coś tym, którzy chcą wskazać...
08/12 Wolność słowa dla wszystkich, ale nie dla katolików
07/12 Opozycja domaga się odwołania ministra sprawiedliwości
07/12 PiS chce uruchomienia na początku przyszłego roku komisji, badającej wpływy Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022
07/12 Polska otrzyma ok. 1,5 mln złotych z funduszy szwajcarskich
 Duchowość, Religia, Kościół
08/12 Przewodniczący KEP zachęca do korzystania z materiałów przygotowanych na nowy rok duszpasterski
08/12 Pojęcie ,,krajobrazu monastycznego"
07/12 Niewielki prezent może być wielkim skarbem
07/12 Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł