Portal Wtorek - 6 grudnia 2022 Dionizji, Leontyny, Mikołaja     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2010-04-12 Jest polskie śledztwo

Jest polskie śledztwo w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu. Takie polecenie wydał prokurator generalny Andrzej Seremet na wniosek ministra sprawiedliwości - informuje Centrum Informacyjne Rządu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia, że samolot przed startem był gruntownie zbadany.

- Będzie dochodzenie w sprawie katastrofy. Wiem, że zostało też wszczęte dochodzenie przez stronę rosyjską. Z naszej strony na pewno postępowanie będzie prowadzić specjalna komisja do spraw badania katastrof lotniczych - deklaruje Piotr Paszkowski, rzecznik prasowy MSZ, w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Oświadczył, że polskie MSZ zwróci się do strony rosyjskiej o umożliwienie polskim prokuratorom dostępu do miejsca zdarzenia. MSZ zapewnia, że śledczy będą mieli pełny dostęp do wraku samolotu. - Prokurator generalny pozostaje w stałym kontakcie z ministrem sprawiedliwości. Wydał już polecenie dla grupy prokuratorów, która jest gotowa do wyjazdu do Smoleńska - dodaje resort sprawiedliwości.

Na pytanie, dlaczego samolot krążył nad Smoleńskiem, Paszkowski odpowiedział, że prawdopodobnie samolot był przekierowywany na lotnisko w Moskwie. - Ale jednocześnie obsługa lotniska dopuszczała możliwość lądowania na lotnisku wojskowym w Siewiernym ze względu na to, że na pokładzie znajdował się prezydent. - To wszystko jednak niepotwierdzone informacje, które będą musiały być zbadane w odniesieniu do tego, kto wydał decyzję o możliwości lądowania. Ta kwestia na pewno będzie musiała być wyjaśniona - powiedział Paszkowski. - W chwili obecnej możemy założyć, że niestety wszystkie 88 osób, które znajdowały się na pokładzie w momencie wypadku, zginęło. Ale lista ofiar jest ciągle weryfikowana - twierdzi Paszkowski. Rzecznik MSZ potwierdził, iż żaden samolot nie jest dopuszczony do lotu, jeśli nie spełnia wszystkich wymogów technicznych. Nie mamy informacji, że przyczyną katastrofy była usterka techniczna. Wszystkie możliwie hipotezy będą na pewno zbadane - twierdzi MSZ. Jak wyjaśnia Paszkowski, w odniesieniu do wypadków lotniczych bardzo trudno znaleźć tylko jedną przyczynę. Najczęściej jest ich cały szereg. Na temat przyczyn katastrofy nie wypowiada się natomiast CIR. Milczy też Ministerstwo Obrony Narodowej. - Została już powołana specjalna komisja, która zbada szczątki samolotu, by ustalić przyczyny wypadku. Szczątki zostaną przebadane, zostanie przesłuchany zapis rozmów pilotów lotu - informuje tylko Wydział Prasowy Dowództwa Sił Powietrznych.

Anna Ambroziak

Nasz Dziennik 12 kwietnia 2010jc

 Aktualności
06/12 Kolejna edycja programu ,,Senior plus"
06/12 Fundacja Życie i Rodzina apeluje o składanie podpisów pod projektem inicjatywy ustawodawczej ,,Aborcja to zabójstwo"
06/12 Prezes J. Kaczyński ostrzega przed działaniem opozycji
05/12 Coraz młodsi pacjenci chorują na raka żołądka
05/12 Fake news'em w katolika
05/12 Urzędnicy Komisji Europejskiej marnotrawią unijne pieniądze
05/12 Ks. abp T. Wojda w homilii podczas 31. rocznicy Radia Maryja: Potrzebujemy Maryi, aby z Jej pomocą, uczyć się rozpoznawać znaki Boże, które prowadzą do świętości
 Duchowość, Religia, Kościół
06/12 Ojciec Święty Franciszek zachęca nas do dobrego przeżycia Adwentu
06/12 Dojrzewanie wymaga cierpliwości w oczekiwaniu...
05/12 Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?
05/12 Modlitwa Jezusowa to poznawanie Boga


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł