Portal Wtorek - 6 grudnia 2022 Dionizji, Leontyny, Mikołaja     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2010-04-12 Do Polski napływają kondolencje z całego świata

Ojciec Święty Benedykt XVI:

Głębokim bólem napełniła mnie wiadomość o tragicznej śmierci Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony oraz osób, które towarzyszyły im w drodze do Katynia. Spośród nich pragnę wymienić Pana Ryszarda Kaczorowskiego, byłego Prezydenta RP na uchodźstwie, biskupa polowego Tadeusza Płoskiego, prawosławnego arcybiskupa polowego Mirona Chodakowskiego i ewangelickiego duszpasterza polowego ks. Adama Pilcha.

Wszystkie ofiary tego dramatycznego wypadku - parlamentarzystów, polityków, przedstawicieli wojska i Rodzin Katyńskich i inne osoby - polecam łaskawości miłosiernego Boga. Niech przyjmie ich do swojej chwały. Rodzinom tych, którzy zginęli, i wszystkim Polakom składam szczere kondolencje i zapewniam o mojej duchowej bliskości. Na ten trudny czas wypraszam dla Narodu Polskiego szczególne błogosławieństwo wszechmogącego Boga.

Heinz Fischer, prezydent Austrii:

Jesteśmy "głęboko wstrząśnięci" śmiercią Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Składam wyrazy współczucia rodzinie Państwa Kaczyńskich, bliskim ofiar i całemu Narodowi Polskiemu.

Hu Jintao, prezydent Chin:

W imieniu narodu chińskiego i własnym wyrażam głęboki żal w związku ze śmiercią prezydenta Kaczyńskiego i wszystkich ofiar; proszę przekazać moje najszczersze współczucie ich rodzinom i całemu Narodowi Polskiemu.

Vaclav Klaus, prezydent Czech:

To ogromna tragedia i wielka strata. Tragiczna śmierć polskiego prezydenta, jego małżonki i innych osób jest okrutnym wydarzeniem, które mną wstrząsnęło, zszokowało mnie, zasmuciło i dotknęło osobiście. Straciłem prawdziwego przyjaciela.

Nicolas Sarkozy, prezydent Francji:

W tym bolesnym momencie przekazuję wyrazy współczucia rodzinie prezydenta Kaczyńskiego oraz rodzinom wszystkich ofiar tego wypadku i pragnę wyrazić, w swoim własnym imieniu oraz w imieniu narodu francuskiego, najgłębsze kondolencje. Lech Kaczyński był niestrudzonym obrońcą idei, w które wierzył, zawsze z poświęceniem walczył o wartości, które doprowadziły go do polityki: demokrację, wolność i sprzeciw wobec totalitaryzmu.

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji:

Lech Kaczyński był wielkim i wiernym przyjacielem Gruzji. Gruzja nigdy nie zapomni jego poświęcenia i heroizmu. Modlimy się za jego duszę i składamy kondolencje jego rodzinie, Polakom i państwu polskiemu. Nigdy nie zapomnimy ciężkiego okresu w 2008 roku, kiedy Lech Kaczyński przyjechał do Tbilisi, ryzykując własne życie, i spędził te wyjątkowo trudne godziny z Gruzinami.

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy:

W obliczu tej strasznej tragedii, która nami głęboko wstrząsnęła, pragnę przekazać wyrazy szczerego współczucia matce Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Pani Jadwidze, bratu Prezydenta Jarosławowi, córce Marcie oraz całemu Narodowi Polskiemu.

Śmierć Prezydenta Polski oraz osób towarzyszących to wielka strata nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Prezydent Polski był bliskim przyjacielem moim, Litwy oraz wszystkich Litwinów.

Valdis Zatler, prezydent Łotwy:

Mój polski odpowiednik Lech Kaczyński i jego żona Maria byli prawdziwymi przyjaciółmi Łotwy. W imię tej przyjaźni wszyscy Łotysze pochylili głowy na znak żałoby, gdy Polacy tak nagle i tragicznie stracili swoich najbliższych i najwyższe władze.

Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji:

Podobnie jak wszyscy obywatele rosyjscy przyjąłem z głębokim smutkiem i niekłamanym wstrząsem wiadomość o tragicznej śmierci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, jego żony i wszystkich przedstawicieli delegacji w pobliżu Smoleńska w trakcie drogi na uroczystości w Katyniu. Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy samolotu będzie przeprowadzone w pełnej współpracy z władzami Polski.

Ivan Gaszparovicz, prezydent Słowacji:

W tych chwilach, które wstrząsnęły całym polskim Narodem i rodzinami w żałobie, wyrażamy najgłębsze kondolencje pogrążonej w smutku bratniej Polsce. To ogromna tragedia, która dotknęła nas wszystkich. Zapewniam, że Słowacja jako sąsiad i dobry przyjaciel w tych trudnych chwilach stoi przy Polsce i zrobi wszystko, co możliwe, aby złagodzić skutki tego tragicznego wypadku.

Wiktor Janukowycz, prezydent Ukrainy:

Z wielkim żalem i trudnym do wyrażenia bólem przyjęto na Ukrainie tragiczną wieść o katastrofie samolotu, w którym przebywali prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką oraz przedstawicielami politycznego i duchowego kierownictwa państwa.

W imieniu narodu Ukrainy i w moim własnym proszę przekazać wyrazy głębokiego współczucia i słowa wsparcia rodzinom i bliskim tych, którzy zginęli, i całemu Narodowi Polskiemu.

Barack Obama, prezydent USA:

Dzisiejsza strata jest ogromnym ciosem dla Polski, Stanów Zjednoczonych i dla świata. Prezydent Kaczyński był wybitnym mężem stanu, który odegrał kluczową rolę w ruchu "Solidarności", i był szeroko podziwiany w USA jako przywódca oddany sprawie postępu, wolności i ludzkiej godności. Wraz z nim zginęło wielu najwybitniejszych cywilnych i wojskowych przywódców, którzy przyczynili się do inspirującej demokratycznej transformacji Polski. Łączymy się z polskim Narodem w żałobie z powodu ich odejścia. Jesteśmy dziś pogrążeni w wielkim smutku w Ameryce. USA łączą z Narodem Polski głębokie i nierozerwalne więzi. Więzi te reprezentuje siła naszego sojuszu, przyjaźni między naszymi narodami i nadzwyczajny przyczynek Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy pomogli ukształtować nasz naród. Nasze myśli i modlitwy są z rodziną Kaczyńskich, z bliskimi tych, którzy zginęli w tragicznej katastrofie, i z całym Narodem Polskim.

Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii:

Śmierć tak wielkiej liczby wiodących postaci w Polsce, w tym także ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, tylko pogłębia rozmiary tej tragedii. Przesyłam wyrazy najgłębszego współczucia całemu Narodowi Polskiemu.

Laszlo Solyom, prezydent Węgier:

Prezydent Kaczyński stale pracował na rzecz interesów Polski w polityce europejskiej i wyjątkowo troszczył się o przyjaźń polsko-węgierską upamiętnianą wspólnie co roku. Byłem głęboko zszokowany, gdy dowiedziałem się o śmierci polskiego prezydenta, jego żony i innych polskich ofiar, i przekazuję wyrazy głębokiego współczucia w imieniu własnym, mojej małżonki i w imieniu Węgier.

Lars Lokke Rasmussen, premier Danii:

Prezydent Kaczyński będzie zapamiętany jako wyjątkowy i szanowany polityk, który służył Narodowi Polskiemu podczas walki o wolność przeciwko komunizmowi i jako prezydent.

José Luis Rodriguez Zapatero, premier Hiszpanii:

Zasmucony tym okropnym wypadkiem, podobnie jak całe hiszpańskie społeczeństwo, pragnę przekazać szczere wyrazy współczucia z powodu jego dramatycznych konsekwencji.

Giorgio Napolitano, prezydent Włoch:

Z przerażeniem i głębokim bólem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci prezydenta republiki Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii oraz licznych osobistości rządowych i wojskowych jego kraju w wypadku lotniczym w Smoleńsku. W tym tak poważnym momencie Włochy, które łączą z Pańskim krajem tradycyjne więzy autentycznej przyjaźni, są szczególnie bliskie Narodowi Polskiemu, z którym dzielą ideały europejskie i zaangażowanie na rzecz pokoju w wolności. Pragnę przesłać Panu, w imieniu własnym i całego narodu włoskiego, najszczersze kondolencje, łączę się w wielkiej żałobie, jaką okrył się Naród Polski i jego najwyższe instytucje.

Angela Merkel, kanclerz Niemiec:

Jestem do głębi wstrząśnięta katastrofą polskiego samolotu specjalnego oraz śmiercią prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nasze myśli i współczucie są z rodziną prezydenta oraz rodzinami wielu ofiar katastrofy. To polityczna i ludzka tragedia dla Polski, naszego sąsiada.

Fredrik Reinfeldt, premier Szwecji:

To wielka katastrofa dla naszego sąsiada. Nasze myśli są teraz z rodzinami i przyjaciółmi ofiar oraz z całym polskim Narodem.

Silvio Berlusconi, premier Włoch:

Zaprzyjaźniony kraj ogarnęła wielka żałoba, do której przyłączamy się całym sercem.

Guido Westerwelle, minister spraw zagranicznych Niemiec:

Cały niemiecki naród jest w żałobie z Narodem Polskim. Chcemy przekazać Polakom, że jesteśmy z nimi. To tragiczne godziny dla waszego Narodu.

Franco Frattini, minister spraw zagranicznych Włoch:

Składam najszczersze i najgłębsze kondolencje. Wyrażam szczególną bliskość z najbliższymi prezydenta Kaczyńskiego, instytucjami i Narodem Polskim, z którym Włochy związane są uczuciami głębokiej przyjaźni

Ban Ki Mun, sekretarz generalny ONZ:

W imieniu Narodów Zjednoczonych sekretarz generalny składa głębokie kondolencje mieszkańcom i rządowi Polski oraz rodzinom zmarłych.

Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO:

W imieniu całego NATO i własnym wyrażam moje głębokie kondolencje Narodowi Polskiemu, rodzinie prezydenta oraz rodzinom tych, którzy zginęli w tym straszliwym wypadku. To tragedia dla nich i dla Polski. Moje myśli są dziś z nimi.

José Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej:

Współpracowałem bardzo blisko z prezydentem Kaczyńskim w duchu lojalności i darzyłem go szacunkiem jako prawdziwego polskiego patriotę, który jednocześnie był bardzo oddany Unii Europejskiej, a także takim wartościom jak wolność i solidarność. W imieniu całej Komisji Europejskiej składam hołd i wyrazy współczucia dla Polski.

Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego:

Z ogromnym smutkiem przyjąłem wstrząsającą informację o katastrofie samolotu, na którego pokładzie był mój przyjaciel i wielki polski polityk prezydent Polski Lech Kaczyński. Z ciężkim sercem myślę o wszystkich osobach, które wraz z nim znajdowały się na pokładzie samolotu. Zginęli w służbie Ojczyźnie, w drodze do Katynia, gdzie mieli oddać hołd pomordowanym polskim oficerom.

Catherine Ashton, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa:

Chciałabym przekazać Narodowi Polskiemu płynące z głębi serca kondolencje i wyrazić naszą solidarność z Wami w tym bardzo trudnym i smutnym czasie. W szczególności chcę przekazać wyrazy współczucia rodzinom i przyjaciołom ofiar.

Joseph Daul, lider Chadeków w Parlamencie Europejskim:

Tragiczna śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego żony Marii Kaczyńskiej oraz wielu wysokich przedstawicieli władz jest wielką stratą dla Polski. Wyrażam szczere kondolencje Narodowi Polskiemu, premierowi Donaldowi Tuskowi i moim polskim kolegom - posłom do Parlamentu Europejskiego.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego:

Odszedł wspaniały człowiek i patriota, a wraz z nim wiele wybitnych osób zasłużonych dla państwa i Narodu. Polska straciła dzisiaj Wielkiego Prezydenta, który był jednym z tych, którzy nadali nowy bieg historii Polski. Wstrząśnięci tragedią łączymy się z Narodem w żałobie i modlitwie.

Martin Schulz, szef frakcji europejskich socjalistów w Parlamencie Europejskim:

W imieniu grupy Socjalistów i Demokratów składam kondolencje Narodowi Polskiemu oraz rządowi z powodu tej strasznej tragedii. Wyrażamy wyrazy współczucia rodzinom licznych ofiar, wśród których jest także członek naszej rodziny politycznej Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu, były minister obrony i nasz kandydat w wyborach prezydenckich.

Nasz Dziennik 12 kwietnia 2010jc

 Aktualności
06/12 Kolejna edycja programu ,,Senior plus"
06/12 Fundacja Życie i Rodzina apeluje o składanie podpisów pod projektem inicjatywy ustawodawczej ,,Aborcja to zabójstwo"
06/12 Prezes J. Kaczyński ostrzega przed działaniem opozycji
05/12 Coraz młodsi pacjenci chorują na raka żołądka
05/12 Fake news'em w katolika
05/12 Urzędnicy Komisji Europejskiej marnotrawią unijne pieniądze
05/12 Ks. abp T. Wojda w homilii podczas 31. rocznicy Radia Maryja: Potrzebujemy Maryi, aby z Jej pomocą, uczyć się rozpoznawać znaki Boże, które prowadzą do świętości
 Duchowość, Religia, Kościół
06/12 Ojciec Święty Franciszek zachęca nas do dobrego przeżycia Adwentu
06/12 Dojrzewanie wymaga cierpliwości w oczekiwaniu...
05/12 Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?
05/12 Modlitwa Jezusowa to poznawanie Boga


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł