Portal / Dom i Rodzina Wtorek - 21 marca 2023 Benedykta, Lubomiry, Lubomira     "Nie otrzymujemy krótkiego życia, lecz je takim czynimy. Nie brakuje nam czasu, lecz trwonimy go." - Seneka
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
Budowanie rodziny na etyce i wiedzy
 
Dom i Rodzina
Gry a zmiany w mózgu - psychologia
Krajowy Zespół Promocji Naturalnego Planowania Rodziny
W interesie rodziców, nie wydawców
Życie nie jest wartością względną
Jeżeli jesteś matką w stanie błogosławionym

Z dr Urszulą Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL rozmawia Magdalena M. Stawarska, "Nasz Dziennik" 2006-11-22

dudziak.jpg (6.09 Kb)

Niebawem z inicjatywy Krajowego Zespołu Promocji Naturalnego Planowania Rodziny w księgarniach będzie można znaleźć książkę o naturalnym planowaniu rodziny, którą Pani współredagowała. Jakie zagadnienia są w niej poruszane?
- Praca zbiorowa "Naturalne planowanie rodziny. Wybrane zagadnienia" pod redakcją dr Aliny Delugi i moją ukaże się jeszcze w tym roku kalendarzowym, najprawdopodobniej przed Bożym Narodzeniem. Natomiast jeżeli otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia, to część nakładu zostanie przeznaczona do bezpłatnego rozdawnictwa.
Pierwsza część książki dotyczy psychologiczno-etycznych aspektów metod naturalnego planowania rodziny. Recenzenci uznali, że swoistym novum tej pracy jest to, iż problematyka metod NPR omawiana jest na takim właśnie fundamencie, nie ograniczając się wyłącznie do zagadnień fizjologicznych czy umiejętności stosowania poszczególnych metod.

A aspekty medyczne?
- Oczywiście nie zostały pominięte. Przedstawia je druga część książki, która tak samo jak pierwsza składa się z czterech rozdziałów. Książka zawiera też - w części trzeciej - informacje o nowych technologiach w zakresie naturalnego planowania rodziny. Informacje te są tym bardziej godne zauważenia, że przedstawiają najnowsze urządzenia wspomagające rozpoznawanie płodności. Nie ingerują one w cykl kobiety, nie manipulują i nie zaburzają płodności, tylko pozwalają ją rozpoznać i odczytać. Oprócz dokonania samodzielnej interpretacji wskaźników płodności można się posłużyć takim urządzeniem i rozpoznać, czy kobieta jest w fazie płodnej, czy niepłodnej. Takie instrumenty są już dostępne nie tylko za granicą, ale również na polskim rynku. Okazuje się, że coraz większa liczba małżeństw jest nimi zainteresowana, w tym także pary, które mają trudności z poczęciem dziecka. Dzięki nowym technologiom można wyznaczyć najbardziej płodny okres w cyklu. Wiedza ta może służyć postawie odpowiedzialnego rodzicielstwa i opiece prekoncepcyjnej, czyli mającej miejsce przed poczęciem dziecka.

Do kogo adresowana jest ta pozycja?
- Książka jest skierowana do bardzo szerokiego grona odbiorców. Może służyć młodzieży do zapoznania jej z własną fizjologią i podjęcia działań prozdrowotnych. Znajomość metod rozpoznawania płodności pozwoli szybciej zauważyć ewentualne zaburzenia i w przypadku ich stwierdzenia podjąć wcześniejszą troskę zarówno o własne zdrowie, jak i zdrowie przyszłego pokolenia. Młodych ludzi, szczególnie mężczyzn, na pewno zainteresują kwestie związane z nową technologią w dziedzinie rozpoznawania płodności. Osoby, które korzystają z internetu, znajdą tu informacje o stronach www przybliżających szczegóły naturalnego planowania rodziny.
Następną grupą odbiorców książki są ci, którzy już przygotowują się do małżeństwa i rodzicielstwa, a także doradcy życia rodzinnego i duszpasterze prowadzący kursy przedmałżeńskie. Porady związane z pożyciem małżeńskim i kształtowaniem odpowiedzialnych postaw mogą w niej znaleźć małżonkowie i rodzice. Rodzice i dziadkowie zdobędą tu również informacje na temat wychowania do odpowiedzialnego rodzicielstwa własnych dzieci i wnuków. Książka jest przeznaczona również dla nauczycieli, zwłaszcza biologów, katechetów i nauczycieli wychowania do życia w rodzinie. Oczywiście jest to także praca zaadresowana do kadr medycznych. Sądzę, że nadaje się do uzupełniania i pogłębiania wiedzy lekarzy i pielęgniarek. Skorzystać z niej mogą również nauczyciele naturalnego planowania rodziny.

Dziękuję za rozmowę.

 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł