Portal / Dom i Rodzina Czwartek - 18 sierpnia 2022 Bogusława, Bronisława, Ilony     "Należy tak zorganizować życie, aby każda chwila była ważna." - Iwan Turgieniew
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
W interesie rodziców, nie wydawców
 
Dom i Rodzina
Gry a zmiany w mózgu - psychologia
Krajowy Zespół Promocji Naturalnego Planowania Rodziny
Budowanie rodziny na etyce i wiedzy
Życie nie jest warto¶ci± względn±
Jeżeli jeste¶ matk± w stanie błogosławionym

Jeden podręcznik, z którego korzystałyby cztery roczniki uczniów, to według Polskiej Izby Ksi±żki zły pomysł. Główne założenia programu "Tani podręcznik" przygotowanego przez resort skrytykowała Sekcja Wydawców Edukacyjnych PIK. - Konsekwencje mog± być dramatyczne, ponieważ dzieci i młodzież ponios± w znacznym stopniu straty intelektualne - uważa dr Piotr Marciszuk, prezes PIK. Minister edukacji tłumaczy, że wydawcy obawiaj± się po prostu o swoje zyski.
Ponieważ edukacja w naszych szkołach jest podzielona na trzyletnie etapy, to je¶li podręczniki wybrane przez szkołę miałyby po czterech latach być wymieniane, wówczas nowe lub zaktualizowane ksi±żki mogłyby pojawić się na rynku dopiero po sze¶ciu, a w niektórych przypadkach po o¶miu latach, argumentował szef PIK podczas spotkania z dziennikarzami. - To w dalszej perspektywie oznaczałoby, że uczniowie posiadaliby zdezaktualizowan± wiedzę i spore trudno¶ci w pokonywaniu kolejnych stopni edukacji szkolnej - powiedział. Wydawcy twierdz±, że najbardziej miałaby na tym ucierpieć nauka języków obcych, gdyż te podręczniki nie podaj± wył±cznie faktów, a ucz± języka pisanego i obcej kultury.
Kolejny problem, według PIK, to ksi±żki do nauki przedmiotów zawodowych. - W takich podręcznikach zamieszczane s± różnego typu normy, przepisy, procedury, które zmieniaj± się znacznie czę¶ciej niż co cztery lata, przeciętnie raz na dwa lata - stwierdził Witold Szczęsny, prezes Państwowego Wydawnictwa Naukowego.
Wydawcy proponuj± pewne modyfikacje "Taniego podręcznika". Ich zdaniem, szkoły powinny wybierać trzy podręczniki do danego przedmiotu na jednym poziomie nauczania.
Minister edukacji stanowczo broni inicjatywy resortu. - Ten zestaw podręcznikowy oznacza, że rodzice będ± mogli przekazywać ksi±żki swoich dzieci z roku na rok, a dyrektorzy będ± mogli łatwo organizować kiermasze, czyli wymianę podręczników używanych - powiedział "Naszemu Dziennikowi". - To w bardzo znacz±cy sposób ograniczy zyski tych wydawnictw, które zarabiały na corocznej wymianie podręczników, jak to było dotychczas. Teraz będ± się zmieniały raz na cztery lata, czyli klasa, która skończy używać podręczniki, będzie mogła sprzedać je klasie, która wła¶nie zaczyna naukę. Nie dziwię się, że wydawcy krytykuj± ten program, ale my nie robimy tego w interesie wydawców, tylko w interesie rodziców - dodaje.
Kamila Pietrzak, "Nasz Dziennik" 2006-11-22

 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł