Portal Niedziela - 1 sierpnia 2021 Jarosława, Justyny, Nadziei     "Jeżeli chcecie być świętymi w niebie, musicie wpierw stać się świętymi na ziemi" - Ellen G.White
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2018-01-26 Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Jednym z najważniejszych elementów budowy domu jest niewątpliwie zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej. Warto zwrócić uwagę na to, aby instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym była w pełni bezpieczna dla domowników, a także wygodna w użytkowaniu.

W pewnym zakresie jak najbardziej, ponieważ schematy instalacji elektrycznej muszą uwzględniać potrzeby i założenia przyszłych domowników. Dotyczy to również każdego innego okablowania. Optymalnie to właśnie inwestor powinien wykonać schemat wstępny, który będzie zawierać zaznaczone planowane rozmieszczenie wszelkich mebli, urządzeń czy też kamer. Jednak sporządzenie właściwego schematu instalacji warto powierzyć doświadczonemu projektantowi, gdyż tylko wtedy jest pewność dokładnego obliczenia zapotrzebowania domu na moc elektryczną, zaplanowania właściwej liczby obwodów oraz doboru rodzaju kabli.

Identyczna sytuacja będzie z okablowaniem do monitoringu i alarmów. Należy pamiętać, że samodzielny montaż instalacji bądź systemów alarmowych wiąże się zazwyczaj z utratą gwarancji i dlatego lepiej zwrócić się o pomoc do doświadczonych i certyfikowanych instalatorów, którzy zarazem zagwarantują bezbłędne wykonanie. Ma to przecież bezpośrednie przełożenie zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo użytkowania instalacji elektrycznej.

O czym należy pamiętać przy wykonywaniu schematu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?

Przede wszystkim jest to kwestia wymagająca dobrego pomysłu i przemyślenia. Zawsze trzeba mieć świadomość, że każdy błąd w rozmieszczeniu poszczególnych elementów bądź zainstalowaniu za małej ilości obwodów skutkuje problemami w użytkowaniu. Tylko dogłębne i krok po kroku przeanalizowanie wszelkich detali umieszczonych w schemacie daje gwarancję wygodnego i bezpiecznego korzystania z instalacji. Każdy projekt domu zawiera takie opracowanie, a w rzetelnie wykonanym schemacie pamięta się o wielu aspektach, jak:

• Wybór optymalnej instalacji

Można zdecydować się na instalację wtynkową, natynkową albo podtynkową. Najczęściej stosuje się ten pierwszy rodzaj polegający na układaniu przewodów bezpośrednio na ścianach, a następnie przykrywaniu ich grubą warstwą tynku. Niezbędne okazuje się dokładne zapamiętanie, gdzie konkretnie znajdują się przewody. To rozwiązanie jest z pewnością bardzo estetyczne, ponieważ żadnych kabli nie ma na widoku, jednak nie wolno zapominać, iż w razie jakiejkolwiek awarii instalacji będzie konieczne skuwanie tynku, aby naprawić uszkodzone kable. Niekoniecznie musi się taka historia wydarzyć, ale należy mieć to na uwadze.

Przewody instalacji natynkowej chowa się w listwach albo rurkach, które znajdują się tuż przy podłodze i tutaj nie ma konieczności kucia ścian w razie awarii. Natomiast przy instalacji podtynkowej mamy do czynienia z chowaniem kabli w tak zwanych peszlach.

• Dopasowanie puszki instalacyjnej

Przede wszystkim trzeba uwzględnić zarówno obecne, jak i przyszłe zapotrzebowania domowników. Puszka głębsza umożliwi ewentualny montaż inteligentnego systemu sterowania domem. Na razie nie jest to jeszcze zbyt powszechne rozwiązanie, ale niewątpliwie z roku na rok będzie coraz bardziej popularne.

• Archiwizacja miejsc, w których znajdują się przewody

To oczywiście jest konieczne w przypadku przewodów ukrytych w ścianie. Najlepszym sposobem będzie wykonanie zdjęć podczas montażu. Krok niezbędny, aby wywiercenie dziury do zamontowania szafki bądź obrazu nie skutkowało uszkodzeniem instalacji.

Jakie błędy zdarzają się w związku ze schematem instalacji elektrycznej?

Podstawowym i najczęściej spotykanym błędem jest zbyt mała ilość obwodów elektrycznych. Nie wolno zapominać, że jeden obwód elektryczny będzie w stanie zasilać około 20 źródeł światła albo do 10 gniazd elektrycznych. Obwody nigdy nie mogą zamykać konkretnych kondygnacji w budynku, aby nie sprawiać poważnych problemów w razie awarii. Rozsądnie wykonana instalacja elektryczna powinna obejmować przynajmniej dwa obwody na jedną kondygnację, obwód łączący urządzenia ze sobą współpracujące, jak komputer, drukarka i monitor oraz obwody rozdzielające pomiędzy sobą źródła światła stałego z urządzeniami na stałe podłączonymi do instalacji.

Niekiedy też schemat zawiera nierównomierne rozłożenie faz. W związku z tym, że w domach jednorodzinnych zazwyczaj mamy zasilanie trójfazowe, to nie należy podłączać wszystkich urządzeń elektrycznych do jednej fazy. Jeżeli dojdzie do awarii, to skutki mogą się okazać opłakane. To nie tylko kwestia poważnych uszkodzeń podłączonych sprzętów, ale nawet całej instalacji.

Wyjątkową ostrożność i precyzję należy również zachować przy pracach montażowych, dlatego zaleca się je powierzyć doświadczonym fachowcom. Awarie mogą wystąpić w przypadku uszkodzenia warstwy izolacyjnej. Trzeba też stosować prawidłowe materiały. Nigdy nie powinno się wykorzystać do instalacji elektrycznej stali, która koroduje i tym samym przyczynia się do uszkodzenia przewodów.

Silesian


 Aktualności
01/08 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
01/08 Uwaga na niebezpieczne pamiątki z wakacji
01/08 Resort edukacji szykuje się na powrót dzieci do szkół
01/08 [TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr o wprowadzaniu tzw. planu równości płci na niektórych polskich uczelniach: Niewątpliwie potrzebny jest psychiatra, żeby ogarnąć stan umysłu elit tychże uniwersytetów
31/07 Niektóre wyższe uczelnie w Polsce przygotowuje tzw. plany równości płci. Ks. prof. P. Bortkiewicz: Szkoła wyższa nie jest przestrzenią do promowania płciowości człowieka, lecz jest instytucją edukacyjną
31/07 Branża hotelarska liczy straty po lockdownie
31/07 [TYLKO U NAS] Mł. kpt. G. Trzeciak o wakacyjnym odpoczynku nad wodą: Należy pamiętać o tym, że woda jest potencjalnym zagrożeniem, bo nie stanowi środowiska, w którym żyjemy na co dzień
31/07 [TYLKO U NAS] Cz. Marcinkiewicz o planach litewskich władz dot. budowy ośrodka dla islamskich uchodźców w Dziewieniszkach: W naszej miejscowości mieszkają zgodni ludzie różnej narodowości. Dzisiaj próbuje się nas zastraszyć
30/07 Dobra agencja marketingowa - jak ją rozpoznać? 5 cech dobrej firmy marketingowej
30/07 Rozliczanie pit za pomocą programu do pit - czemu warto
 Duchowość, Religia, Kościół
01/08 Wierzyć to znaczy pragnąć życia
01/08 O gniewie
31/07 IV i V stopień pokory
31/07 Praktyka modlitwy Jezusowej. Wieczerza Pańska


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł