Portal Sobota - 18 wrzesnia 2021 Ireny, Irminy, Stanisława     "Nadzieja nie jest marzeniem, lecz sposobem przekształcenia marzeń w rzeczywistość" - Joseph Suenens
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2015-03-03 Los sześciolatków ponownie w rękach posłów

W Sejmie odbędzie się dziś pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ws. sześciolatków. Rodzice walczą głównie o to, by mieć wybór, czy posyłać swoje dzieci wcześniej do szkoły. To już trzecia obywatelska próba zmiany prawa w tej kwestii. Dwie poprzednie zostały odrzucone przez koalicję PO-PSL.


Pod obywatelskim projektem „Rodzice chcą mieć wybór” podpisało się ponad 300 tys. osób.



- Jesteśmy rodzicami i obywatelami – myślę, że ważne jest to, żebyśmy pamiętali o tym, że nie chodzi nam o pieniądze, przywileje. Chodzi nam o to, by właśnie nam pozostawić wolny wybór i uszanować nasze prawa. To naprawdę nie jest wiele – powiedział Tomasz Elbanowski.



Rodzice sześciolatków chcą mieć wybór, czy posyłać swoje dzieci do szkoły. Ci, którzy teraz próbują zatrzymać swoje pociechy w domach napotykają na wielki opór u dyrektorów szkół, w kuratoriach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, a także w samorządach, które nadzorują szkoły.



- W tej reformie wprowadzonej bez standardów, bez pieniędzy, bez szacunku do małego człowieka, nie widzimy dobra naszych dzieci i chcemy -jako rodzice – mieć prawo wyboru. Chcemy mieć prawo wyboru, czy do szkoły posyłamy 6- czy 7-latka. My nie chcemy obalić reformy. My tylko mówimy: dajcie nam, rodzicom, prawo wyboru – tłumaczy Karolina Elbanowska.



Pedagodzy, ale też sami rodzice, martwią się o swoje dzieci, które nie poradzą sobie w szkołach.



- To jest tak naprawdę bomba z opóźnionym zapłonem. W pierwszych klasach jest dość przyjemnie. Dzieci nie są tak sztywno traktowane, ale te problemy wcześniej czy później wychodzą – dodała Karolina Elbanowska.



Przez ostatnie tygodnie Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zabiegało o poparcie obywatelskiego projektu wśród partii parlamentarnych. Uzyskali przychylność prawie całej opozycji. Rodzicom przyznał rację nawet kandydat PSL-u na prezydenta Adam Jarubas, który sam posłał swoje dziecko do szkoły później. Nie wiadomo jednak, jak zachowa się podczas głosowania koalicji PO-PSL.



- Jest to rok wyborczy, są wybory prezydenckie i parlamentarne. Myślę, że to jest dobry moment, by politycy liczyli się z nami, zwykłymi obywatelami. Nam nie chodzi o politykę, nam chodzi o nasze dzieci. Walczymy o to, by miały dobrą edukację – powiedział Tomasz Elbanowski.



Swoje całkowite poparcie dla inicjatywy wyraził kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda.



- Jeżeli ten problem nie zostanie rozwiązany, jak zostanę wybrany na urząd prezydenta RP, to z góry zapowiadam specustawę dotyczącą dzieci, dającą rodzicom pełny wybór – tak, by jeszcze przed wrześniem ten problem został rozwiązany – podkreślił Andrzej Duda.



Jeśli większość sejmowa odrzuci obywatelski projekt, to po raz kolejny pokaże, że nie liczą się z głosem obywateli.


TV Trwam News/RIRM


Źródło: radiomaryja.pl, 03.03.2015





mj

 Aktualności
18/09 Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce: Wspólnie pokażmy, jak ważna dla nas, dla Polaków jest tradycyjna rodzina, jak ważne jest życie na każdym jego etapie
18/09 [TYLKO U NAS] B. Nowak o zmianach w wykazie lektur: Mamy wspaniałą i mądrą młodzież, w którą należy inwestować
18/09 PiS chce uszczelnienia zakazu handlu w niedzielę
18/09 PE debatował nad polską Ustawą o radiofonii i telewizji
18/09 [TYLKO U NAS] D. Matecki o atakach opozycji na ks. kard. S. Wyszyńskiego i o. M. Kolbe: To systematyczna akcja niszczenia autorytetów państwa polskiego
17/09 [TYLKO U NAS] M. Grabowski: Mamy prawo do kształtowania polityki prorodzinnej, co wynika z konstytucyjnych zapisów. Ponadto mamy obowiązek, by wzmacniać i dbać o rodzinę
17/09 R. Terlecki: Nie zamierzamy opuszczać UE
17/09 Ideologiczna presja. Polska przeciwko nowej rezolucji PE
17/09 D. Kowalski: Dzięki rodzinie uczymy się kochać i żyć. Dzięki rodzinie istniejemy. Bądźmy 19 września wszyscy razem na Narodowym Marszu dla Życia i Rodziny
 Duchowość, Religia, Kościół
18/09 Ósme przykazanie Boże
18/09 Ikona. Spotkanie z Bogiem
17/09 W poszukiwaniu ciasteczka
17/09 Duchowość benedyktyńska dla świeckich


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł