Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Prof. P. Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli: Dobrze jest operować liczbami, które są realne

Treść

Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli realizujemy od kwietnia ubiegłego roku. W ustawie budżetowej, która została uchwalona w zeszłym tygodniu, mamy zapisane 7,8 proc. podwyżek dla całego sektora budżetówki, w tym również dla nauczycieli. Dobrze jest operować liczbami, które są realne i rzeczywiście wpływają do nauczycieli, a nie tymi, które są wydumane – mówił w środowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek.

W środę miało miejsce kolejne spotkanie kierownictwa Ministerstwa Edukacji i Nauki z oświatowymi związkami zawodowymi ws. podwyżek dla nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 15 proc. podwyżki, Forum Związków Zawodowych mówi zaś o 20 procentach. Resort edukacji proponuje jednak mniej, dlatego że pensja podwyższana jest systematycznie od zeszłego roku.

– Pamiętajmy, że podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli realizujemy od kwietnia ubiegłego roku. Kwiecień, wrzesień i teraz styczeń, w związku z nową ustawą budżetową. W tej ustawie budżetowej, która została uchwalona w zeszłym tygodniu, mamy zapisane 7,8 proc. – prawie osiem proc. – podwyżek dla całego sektora budżetówki, w tym również dla nauczycieli – tłumaczył prof. Przemysław Czarnek.

Zaznaczył, że całość podwyżek dla najmniej zarabiających nauczycieli wynosi łącznie 35 proc. rok do roku, czyli aż 1240 zł brutto miesięcznie. Najlepiej zarabiający nauczyciele – nauczyciele dyplomowani – otrzymali za to łącznie 13 proc. podwyżki (814 zł brutto na miesiąc), czyli niewiele mniej niż zaproponował ZNP.

– Dobrze jest operować liczbami, które są realne i rzeczywiście wpływają do nauczycieli, a nie tymi, które są wydumane – podkreślił szef MEiN.

Wskazał przy tym, że ministerstwo chce zwiększać płacę nauczycieli, ale należy mieć na uwadze trwającą za naszą wschodnią granicą wojnę, która ma wpływ na polski budżet.

Tematem środowego spotkania była także możliwość powrotu do emerytury dla nauczycieli po 30 latach pracy i 20 latach przy tablicy.

– Uprawnienie do przechodzenia na emeryturę nauczycielską po 30 latach pracy i minimum 20 latach pracy w szkole to jest uprawnienie, które nauczyciele stracili z 2009 rokiem, czyli w czasach, gdy rządzili Donald Tusk i Katarzyna Hall, która była wtedy ministrem edukacji i nauki. Zrobiono zamiast tych emerytur świadczenia kompensacyjne, które zgodnym chórem nauczyciele określają jako eksperyment nieudany – wyjaśnił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Obecny resort edukacji i nauki chce powrotu do wcześniejszego systemu emerytur nauczycielskich.

Rząd wspiera sferę oświaty nie tylko jeśli chodzi o podwyżki czy planowane wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kontynuowana jest m.in. polityka informatyzacji i cyfryzacji polskich szkół, m.in. w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”, a od przyszłego roku szkolnego uczniowie klas czwartych szkół podstawowych otrzymają zapewnione przez ministerstwo laptopy.

– Dziesięciolatkowie, czwartoklasiści to ci, którzy ukończą w tym roku edukację wczesnoszkolną i zaczną już edukację szkolną na wyższym poziomie w czwartej klasie. To jest moment, w którym wszyscy powinni być wyposażeni w coś, co dzisiaj traktowane jest jak podręcznik. Czy my pytamy, czy ludzie mają pieniądze na podręczniki, czy  nie mają, czy wszystkim dajemy 300 złotych wyprawki? Tak samo podchodzimy do laptopów. Dajemy wszystkim czwartoklasistom laptopa na własność po to, żeby go szanowali i mieli przez kolejne lata do użytku na potrzeby szkolne – laptopa specjalnie przygotowanego, żeby służył głównie celom edukacyjnym – mówił prof. Przemysław Czarnek.

Przygotowaniem komputerów zajmie się Ministerstwo Cyfryzacji. Wyposażone one zostaną m.in. w zabezpieczenia zwiększające kontrolę rodzicielską. Laptopy od rządu mają otrzymać także nauczyciele.

– Idziemy z postępem, więc trzeba wyposażać również nauczycieli w sprzęt niezbędny do tego, żeby można było korzystać z nowoczesnych form edukacji i te nowoczesne, efektywne formy edukacji można było stosować w szkołach – zaznaczył szef MEiN.

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: podwyżki płac prof. dr hab. Przemysław Czarnek