Portal Czwartek - 26 stycznia 2023 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2023-01-26 Instytucje unijne chcą decydować o gospodarce leśnej państw członkowskich

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego (ENVI) Parlamentu Europejskiego chce, aby Komisja Europejska decydowała o gospodarce leśnej państw członkowskich. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości przyjęty projekt opinii to pierwszy krok do utraty kontroli nad polskimi lasami.


Kompetencje dzielone zawarte w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej umożliwiają unijnym urzędnikom ingerencję w określone gospodarki państw członkowskich. Do dokumentu wpisane jest rolnictwo, rybołówstwo i środowisko, więc to dlatego polscy rybacy muszą dostosowywać się do kontrowersyjnych pomysłów Komisji Europejskiej dotyczących chociażby okresów połowu dorsza. We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego Parlamentu Europejskiego poparła projekt opinii w sprawie wpisania do traktatu leśnictwa. [czytaj więcej] „W artykule 4. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej należy dodać leśnictwo” – brzmi treść opinii w sprawie wniosków Parlamentu Europejskiego dotyczących zmiany traktatów. 


Proponowany projekt zmian to samowola unijnych polityków niepoparta badaniami naukowymi – zaznacza Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.– To po prostu kolejna brutalna próba przejęcia kompetencji państw narodowych – mówi wiceminister Edward Siarka. 


Wiceminister wskazuje, że centralizacja decyzji dotyczących gospodarki leśnej zagrozi trwałości i zdrowotności polskich lasów. Komisja Europejska będzie mogła wpływać na wielkość obszarów leśnych i wielkość pozyskania drewna. Scentralizowane podejście do ochrony bioróżnorodności może także niekorzystnie wpłynąć na gatunki roślin i zwierząt.– Jeśli idzie o kwestie lasów, to cały czas balansujemy na gruncie czysto ideologicznym, nie popartym żadnymi dowodami naukowymi – dodaje wiceminister klimatu i środowiska. 


Włączenie leśnictwa do kompetencji dzielonych ułatwi zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej działań państwa członkowskiego.– Budzi to niepokój, dlatego że decyzja jest ewidentnie powodowana tzw. ruchami ekologicznymi. (…) nagle się okaże, że Niemcy będą mogli swoje puszcze wycinać i dokonywać budowy elektrowni węglowych, co ma miejsce, a u nas będzie się blokowało wszystko – wyjaśnia dr Michał Skwarzyński, prawnik.Projekt opinii w sprawie zmiany traktatów trafi teraz do Komisji Spraw Konstytucyjnych, która zbiera propozycje związane z Konferencją o przyszłości Europy i reformą traktatów Unii Europejskiej. Zmiany w traktatach muszą zyskać poparcie wszystkich państw członkowskich.


Anna Zalewska, europoseł, wskazuje na potrzebę blokowania wszystkich unijnych propozycji zmierzających do federalizacji Unii Europejskiej.– To samo chce zrobić z energią, z gruntami i z wodą. (…) trzeba mówić o tym głośno, konsekwentnie domagać się zaprzestania tego rodzaju opinii i procesu zmieniania traktatów – zaznacza Anna Zalewska. 


Konsekwencje decyzji Komisji Europejskiej ponosi Puszcza Białowieska, która niszczeje wskutek zatrzymania przez Trybunał Sprawiedliwości UE procesu walki z kornikiem. O dobro Puszczy i przynależność lasów do państwa polskiego walczył śp. prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.– Lasy mają służyć rozwojowi gospodarczego państwa, mają służyć bezpieczeństwu ekologicznego państwa – podkreślał prof. Jan Szyszko.Jak wskazuje Paweł Sałek, prezydencki doradca do spraw klimatu i środowiska, problemy, którym przeciwstawiał się śp. prof. Jan Szyszko, wciąż są aktualne.– Zapisy, które wówczas były forsowane w przypadku Puszczy Białowieskiej, niestety dzisiaj znalazły swoje odzwierciedlenia w całej koncepcji Nowego Zielonego Ładu – zaznacza Paweł Sałek. 


Forsowany przez Komisję Europejską pakiet „Fit for 55” ma ograniczyć działalność gospodarczą w lasach. Po zmianach organizacje pozarządowe – w tym ekolodzy – mają uzyskać dostęp do planów prac w gospodarce leśnej na kolejne 10 lat.


TV Trwam News


 


Żródło: radiomaryja.pl, 24 stycznia 2023


Drogi Czytelniku naszego portalu,

każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.

Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie

Redakcja portalu radiomaryja.pl


 

mj


 Aktualności
26/01 Jak radzić sobie w czasach inflacji?
27/01 [TYLKO U NAS] Red. W. Jakóbik: Gospodarstwa domowe pośrednio odczują obniżkę cen gazu dla małych i średnich przedsiębiorstw
27/01 Afera korupcyjna w Parlamencie Europejskim zatacza coraz większe kręgi
27/01 Narasta spór wokół ustawy wiatrakowej
27/01 [TYLKO U NAS] P. Ozdoba: Możliwości, które pojawiały się w przestrzeni publicznej dot. tworzenia dodatkowych i nowych kampanii, które promują rodzinę, życie rodzinne oraz małżeństwa, są zawsze pozytywne i dobre
26/01 Instytucje unijne chcą decydować o gospodarce leśnej państw członkowskich
26/01 [TYLKO U NAS] Ks. prof. K. Bielawny: Cywilizacja śmierci nie chce zatrzymać się tylko na zniszczeniu, ale chce jeszcze upodlić młodego człowieka
26/01 Europejski Trybunał Obrachunkowy zamierza zbadać polską ,,praworządność"
 Duchowość, Religia, Kościół
27/01 Papież Franciszek: Szczęście, którego pragniemy w życiu osobistym, rodzinnym i społecznym - znajdziemy, otwierając się na mądrość pochodzącą od Boga
27/01 Modlitwa jest obroną przed smutkiem i zniechęceniem
26/01 Caritas otwiera 18 Punktów Nadziei na Ukrainie
26/01 ,,O pokorze". Refleksje wokół 7. rozdziału "Reguły" św. Benedykta


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł