Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Instytucje unijne chcą decydować o gospodarce leśnej państw członkowskich

Treść

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego (ENVI) Parlamentu Europejskiego chce, aby Komisja Europejska decydowała o gospodarce leśnej państw członkowskich. Według polityków Prawa i Sprawiedliwości przyjęty projekt opinii to pierwszy krok do utraty kontroli nad polskimi lasami.

Kompetencje dzielone zawarte w Traktacie o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej umożliwiają unijnym urzędnikom ingerencję w określone gospodarki państw członkowskich. Do dokumentu wpisane jest rolnictwo, rybołówstwo i środowisko, więc to dlatego polscy rybacy muszą dostosowywać się do kontrowersyjnych pomysłów Komisji Europejskiej dotyczących chociażby okresów połowu dorsza. We wtorek Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywnościowego Parlamentu Europejskiego poparła projekt opinii w sprawie wpisania do traktatu leśnictwa. [czytaj więcej]

 

„W artykule 4. Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej należy dodać leśnictwo” – brzmi treść opinii w sprawie wniosków Parlamentu Europejskiego dotyczących zmiany traktatów.

 

Proponowany projekt zmian to samowola unijnych polityków niepoparta badaniami naukowymi – zaznacza Edward Siarka, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

– To po prostu kolejna brutalna próba przejęcia kompetencji państw narodowych – mówi wiceminister Edward Siarka.

 

Wiceminister wskazuje, że centralizacja decyzji dotyczących gospodarki leśnej zagrozi trwałości i zdrowotności polskich lasów. Komisja Europejska będzie mogła wpływać na wielkość obszarów leśnych i wielkość pozyskania drewna. Scentralizowane podejście do ochrony bioróżnorodności może także niekorzystnie wpłynąć na gatunki roślin i zwierząt.

– Jeśli idzie o kwestie lasów, to cały czas balansujemy na gruncie czysto ideologicznym, nie popartym żadnymi dowodami naukowymi – dodaje wiceminister klimatu i środowiska.

 

Włączenie leśnictwa do kompetencji dzielonych ułatwi zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej działań państwa członkowskiego.

– Budzi to niepokój, dlatego że decyzja jest ewidentnie powodowana tzw. ruchami ekologicznymi. (…) nagle się okaże, że Niemcy będą mogli swoje puszcze wycinać i dokonywać budowy elektrowni węglowych, co ma miejsce, a u nas będzie się blokowało wszystko – wyjaśnia dr Michał Skwarzyński, prawnik.

Projekt opinii w sprawie zmiany traktatów trafi teraz do Komisji Spraw Konstytucyjnych, która zbiera propozycje związane z Konferencją o przyszłości Europy i reformą traktatów Unii Europejskiej. Zmiany w traktatach muszą zyskać poparcie wszystkich państw członkowskich.

Anna Zalewska, europoseł, wskazuje na potrzebę blokowania wszystkich unijnych propozycji zmierzających do federalizacji Unii Europejskiej.

– To samo chce zrobić z energią, z gruntami i z wodą. (…) trzeba mówić o tym głośno, konsekwentnie domagać się zaprzestania tego rodzaju opinii i procesu zmieniania traktatów – zaznacza Anna Zalewska.

 

Konsekwencje decyzji Komisji Europejskiej ponosi Puszcza Białowieska, która niszczeje wskutek zatrzymania przez Trybunał Sprawiedliwości UE procesu walki z kornikiem. O dobro Puszczy i przynależność lasów do państwa polskiego walczył śp. prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Lasy mają służyć rozwojowi gospodarczego państwa, mają służyć bezpieczeństwu ekologicznego państwa – podkreślał prof. Jan Szyszko.

Jak wskazuje Paweł Sałek, prezydencki doradca do spraw klimatu i środowiska, problemy, którym przeciwstawiał się śp. prof. Jan Szyszko, wciąż są aktualne.

– Zapisy, które wówczas były forsowane w przypadku Puszczy Białowieskiej, niestety dzisiaj znalazły swoje odzwierciedlenia w całej koncepcji Nowego Zielonego Ładu – zaznacza Paweł Sałek.

 

Forsowany przez Komisję Europejską pakiet „Fit for 55” ma ograniczyć działalność gospodarczą w lasach. Po zmianach organizacje pozarządowe – w tym ekolodzy – mają uzyskać dostęp do planów prac w gospodarce leśnej na kolejne 10 lat.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl, 24 stycznia 2023

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj

Tagi: leśnictwo Parlament Europejski Unia Europejska