Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Uwaga na czad!

Treść

Wzrasta popularność instalowania w domach czujek, które wykrywają dym i czad.  To mała inwestycja w bardzo ważną sprawę – nasze zdrowie, a nawet życie – podkreślają strażacy.

Nie możemy go usłyszeć, poczuć, ani zobaczyć. Właśnie dlatego czad nazywany jest cichym zabójcą.

 

– Jest on bardzo niebezpieczny dla nas, ponieważ wypiera, zastępuje, tlen w naszym organizmie, dlatego też jeżeli jesteśmy narażeni na długą ekspozycję tlenku węgla, kończy się to dla nas niestety tragicznie – powiedziała st. strażak Magdalena Cwynar, oficer prasowy dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Od 1 października, czyli od początku sezonu grzewczego, tylko na Dolnym Śląsku, z powodu emisji czadu strażacy interweniowali blisko 80 razy.

– W tych interwencjach mamy 14 osób jako osoby poszkodowane, na szczęście brak jest ofiar śmiertelnych – dodała Magdalena Cwynar.

 

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla i co w takiej sytuacji należy zrobić tłumaczy Piotr Chojnowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

– Jeżeli obserwujemy swój organizm i przez cały dzień czuliśmy się dobrze, a nagle wieczorem zaczynamy czuć się jakoś słabo, pojawiają się zawroty głowy – rekomendujemy przewietrzenie pomieszczenia, opuszczenie tego pomieszczenia, wezwanie oczywiście służb ratunkowych numer 112 albo 998 – wskazał strażak.

Zgodnie jednak z powiedzeniem – lepiej  zapobiegać niż leczyć – tak również jest i w tym przypadku. Dlatego warto wyposażyć swój dom lub mieszkanie w specjalną czujkę, najlepiej zarówno dymu, jak i czadu.

– Taka czujka, jeśli w swoim czujniku otrzyma sygnał o niebezpiecznym stężeniu daje znać w postaci alarmu dźwiękowego, alarmu świetlnego, pozwoli nam to szybko zareagować – powiedział Piotr Chojnowski.

 

Czujki najlepiej kupić w sprawdzonych sklepach. Muszą one spełniać polskie normy – ich dowodem są specjalne oznakowania zarówno na opakowaniu, jak samej czujce.

– Czujki są zazwyczaj na baterie, albo podłączane do sieci. Które lepsze? Najlepsze byłyby takie, które posiadają jeden i drugi sposób zasilania – podkreśliła st. strażak Magdalena Cwynar.

W przypadku, kiedy zabraknie nam elektryczności mamy pewność, że i tak zostaniemy powiadomieni o niebezpieczeństwie i nie dojdzie do tragedii.

TV Trwam News

 

Żródło: radiomaryja.pl,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj