Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: Statystyki pokazują, że jesteśmy starzejącym się społec0zeństwem, więc musimy odpowiednio koordynować politykę senioralną i politykę rodzin z małymi dziećmi

Treść

Statystyki pokazują, że jesteśmy starzejącym się społeczeństwem, więc przede wszystkim musimy odpowiednio koordynować politykę senioralną i politykę rodzin z małymi dziećmi. Muszą to być wsparcia systemowe, które staramy się wprowadzać – powiedziała min. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w programie „Polski punkt widzenia” w Telewizji Trwam.

W środę na Stadionie Narodowym im. Kazimierza Górskiego w Warszawie odbyły się Senioralia 2022. Uczestniczyli w nich seniorzy korzystający z rządowych programów wsparcia – takich jak na przykład „Senior plus” czy „Aktywni plus”. [czytaj więcej].

 

– 1 października wypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych i tradycją stało się, że przed tym dniem organizowane są Senioralia. Tym razem odbyły się one w Warszawie. Możemy podsumować politykę rządu Prawa i Sprawiedliwości i porozmawiać z seniorami. Odczuwają oni w tym trudnym czasie, kiedy walczymy z inflacją i wojną na Ukrainie, wsparcie w postaci tarczy inflacyjnej, czy dodatków, które były wypłacane – mówiła Marlena Maląg.

 

Dane pokazują, że w Polsce jest około 1 100 domów i klubów seniora. Z wyników Narodowego Spisu Powszechnego wynika jednoznacznie, że co piąty Polak ma powyżej 65 lat. Liczba Polaków osiągających wiek emerytalny cały czas rośnie, a dzieci jest coraz mniej.

 

– Został przywrócony wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to przywilej, ale też wprowadzamy system zachęt dla tych, którzy chcą jeszcze pracować. Wyjście z pułapki niskiej dzietności to długofalowa konsekwentna polityka rządu, którą rozpoczęliśmy w 2016 roku świadczeniem 500 plus. Gdybyśmy nie zainwestowali w rodzinę, to sytuacja byłaby znacznie bardziej dramatyczna – zwróciła uwagę minister rodziny i polityki społecznej.

 

Z wyników sondażów wśród młodzieży kończącej szkołę średnią wynika, że tylko 33 procent zadeklarowało, że priorytetem dla nich jest rodzina i dzieci. Rośnie pokolenie ludzi, którym nie zależy, żeby tworzyć rodziny.

– Szeroka sfera działań, które podejmujemy, jak na przykład z organizacjami pozarządowymi przez konkurs „Po Pierwsze Rodzina”, są to działania dedykowane dla wsparcia rodziny i pokazywania jej wartości. Ważne jest, aby działać w jednym kierunku, wspierając i inwestując w rodzinę, także w obszarze rynku pracy – zaznaczyła gość TV Trwam.

 

Niektórzy przedsiębiorcy krytykują podwójną podwyżkę płacy minimalnej w przyszłym roku. Argumentują to tym, że mają podwyżki cen energii, gazu i pensji swoich pracowników. Może to ich doprowadzić do upadku.

– Musimy zadbać, aby Polacy, którzy mają niższe dochody, mogli w miarę spokojnie przeżyć trudny czas. Jeżeli minimalne wynagrodzenie w Polsce otrzymuje 3 miliony osób pracujących, trzeba wziąć pod uwagę to, że chcą oni wychować swoje dzieci i godnie funkcjonować. Przedsiębiorców też nie zostawiamy samych sobie. Staramy się wychodzić naprzeciw problemom, aby wspólnie podejmować odpowiednie działania – podsumowała minister rodziny.

 

radiomaryja.pl

 

Żródło: radiomaryja.pl, 29

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl

 

Autor: mj