Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Tu i teraz rozgrywa się twoje życie

Treść

Dla tych, którzy świadomie wybierają nie-gromadzenie pieniędzy, czeka już tu i teraz inne piękne doświadczenie, którego za pieniądze nie da się kupić.

XXVI Niedziela Zwykła
Am 6,1a.4–7; 1 Tm 6,11–16; Łk 16,19–31

Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy (1 Tm 6,10) – pisze św. Paweł do Tymoteusza. Radzi, by podążać za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością. Te wartości nie przemijają jak pieniądze. Człowiek bogaty, który dzień w dzień świetnie się bawił, ucztował wystawnie, nie dał niczego do jedzenia żebrakowi, który leżał u bram jego pałacu. Po swojej śmierci ten bogacz chciał ostrzec swoją rodzinę, by nie postępowali jak on za życia. Ale usłyszał, że skoro nie słuchają swoich nauczycieli, czyli Mojżesza i Proroków, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą.

Tu i teraz rozgrywa się twoje życie. Teraz żyj, jak Bóg przykazał. Każda myśl niesie konsekwencje. A każdy uczynek owocuje. Ci, którzy chcą się bogacić, popadają w pokusę i zasadzkę oraz w liczne nierozumne i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubie i zatraceniu (1 Tm 6,9–10). Jezus uczy, jak nie doprowadzać siebie do takiego stanu. Tą fałszywą mamoną można zyskiwać przyjaciół, o ile ich zauważasz. Miej więc oczy otwarte na to, co się wokół ciebie dzieje tu i teraz.

Dla tych, którzy świadomie wybierają nie-gromadzenie pieniędzy, czeka już tu i teraz inne piękne doświadczenie, którego za pieniądze nie da się kupić. Tym jest dane przebywanie w Jedynym mającym nieśmiertelność niedostępną, którego nikt z ludzi nie widział ani nie może zobaczyć (1 Tm 6,16). Można Go dotknąć tylko czystym sercem.

Kto raz skosztował wyjścia w kierunku wieczności, nie ma ochoty stamtąd wracać na ziemię.

Ty jeszcze żyjesz tu i teraz.

Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne

Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.

 

Żródło: cspb.pl, 24

 

Autor: mj