Przejdź do treści
Przejdź do stopki

W Pałacu Prezydenckim eksperci debatowali na temat szczepień przeciwko COVID-19

Treść

Z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyła się debata ekspertów na temat szczepień przeciw COVID-19. Lekarze i naukowcy odpowiadali na pytania przesłane przez Polaków.

Ekspertów do debaty na temat szczepień zaprosił prezydent RP Andrzej Duda, który sam przyjął trzy dawki szczepionki i dwukrotnie był zakażony wirusem.

– Jestem przekonany, że przyjęcie trzech dawek szczepionki przeciwko COVID-19 miało wpływ na łagodny przebieg zakażenia. Do przyjęcia szczepionki przekonał mnie głos ekspertów. Chciałbym, aby każdy z Państwa mógł podjąć świadomą decyzję – mówił prezydent Andrzej Duda.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1486795041729388544

Prezydent RP zachęcił do przesyłania pytań do specjalistów. Profesor Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, podkreślał, że szczepionka nie chroni przed samym zakażeniem, ale chroni przed ciężkim przebiegiem choroby.

– Widzimy różnicę w przebiegu samej choroby u pacjentów zaszczepionych i pacjentów niezaszczepionych. Gwarantuję Państwu, że to jest ogromna różnica. To jest zupełnie inny przebieg choroby – oznajmił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz.

Lidia Stopyra, która kieruje Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, zachęcała do szczepień wszystkich, szczególnie osoby z chorobami współistniejącymi.

– Choroby współistniejące wśród dzieci i dorosłych powodują znacznie cięższy przebieg choroby, ryzyko hospitalizacji na intensywnej terapii. Pacjenci z chorobami współistniejącymi umierają znacznie częściej, dlatego te osoby powinniśmy zaszczepić – podkreśliła Lidia Stopyra.

Wiele wątpliwości budzi wpływ szczepionki na kobiety w ciąży, a także na płodność osób, które ją przyjęły. Dr nauk medycznych Artur Zaczyński wskazał, że nie ma dowodów naukowych na to, żeby szczepionki miały negatywny wpływ na te kwestie.

– Jest to instrukcja dla produkcji białka, które powoduje, że nasz organizm jest odporny przeciwko wirusowi, natomiast nie wbudowuje się w żaden sposób w nasz genom. Nie ma podstaw merytorycznych, że ogranicza to jakkolwiek płodność – mówił dr n. med. Artur Zaczyńśki.

Dla wielu pacjentów ważne są też kwestie moralne dotyczące produkcji szczepionek. Eksperci przyznali, że w pracach nad stworzeniem niektórych szczepionek były wykorzystywane ludzkie linie komórkowe. Były to komórki pobrane w latach 50. i 60. z dzieci zamordowanych w wyniku tzw. aborcji. Linie są namnażane przez naukowców do dziś – wyjaśnił prof. Krzysztof Pyrć.

– Nie jest to mechanizm, że jakakolwiek ciąża została przerwana, żeby pozyskać takie komórki. W żaden sposób nie jest to system, który wykorzystuje tzw. aborcję do produkcji szczepionek. Jest to technologia, która została stworzona kilkadziesiąt lat temu. W tym momencie komórki, które są stosowane, nie mają wiele wspólnego i nie są pobierane nowe do tego typu działań – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Pyrć.

W czwartek w Polsce potwierdzono 57 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 276 zarażonych osób.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: COVID-19 Pałac Prezydencki szczepienia