Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zwalczanie lichwy

Treść

W Sejmie ruszyły prace nad projektem ustawy zwalczającym lichwę. Po pierwszym czytaniu propozycjami resortu sprawiedliwości zajmie się teraz sejmowa Komisja Finansów oraz Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Ofiarami lichwiarzy są tysiące Polaków. Kilkusetzłotowe pożyczki potrafią zamienić się w tysiące złotych kosztów pozaodsetkowych. Propozycję, która ma zadbać o bezpieczeństwo osób korzystających z usług firm pożyczkowych, przygotował resort sprawiedliwości. Projekt – jak uzasadniał wiceminister Marcin Warchoł – kompleksowo rozwiązuje problem lichwy. Przewiduje rozwiązania cywilne, administracyjne i karne.

– Wprowadzamy jasny limit kosztów pozaodsetkowych w wysokości 10 proc. dla pożyczek długoterminowych i 10 proc. dla pożyczek krótkoterminowych, czyli tzw. chwilówek – powiedział Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Dziesięcioprocentowy limit kosztów pozaodsetkowych, czyli dodatkowych opłat narzucanych przez firmy pożyczkowe, będzie obowiązywał w relacji między osobą fizyczną a przedsiębiorcą.

– Dla lichwiarzy będzie niemożliwe, żeby uciec w jakieś dodatkowe opłaty, drobnym druczkiem napisane pod umową, żeby osoba nieświadoma, co podpisuje, straciła majątek swojego życia – podkreślił Marcin Warchoł.

Do Kodeksu karnego zostanie też wprowadzona jasna definicja tego, czym jest lichwa. Nadzór nad prawidłowością prowadzenia działalności pożyczkowej ma pełnić Komisja Nadzoru Finansowego. Będzie ona miała możliwość nakładania kar do 15 mln zł. Regulacje przygotowane przez resort sprawiedliwości poparł klub Prawa i Sprawiedliwości. Nowe propozycje krytykowała za to poseł Izabela Leszczyna z Koalicji Obywatelskiej. Przekonywała, że wiceminister Marcin Warchoł nie bierze pod uwagę obecnej sytuacji na rynku pożyczkowym.

– Wiceminister przedstawił obraz rynku pożyczkowego z lat 2013-2016. Nie ma świeższych danych? Są, ale one nie pasują do tezy wiceministra Marcina Warchoła – oceniła Izabela Leszczyna, poseł KO.

Wiceminister Marcin Warchoł odpowiadał na zarzuty podnoszone przez Platformę Obywatelską. Mówił, że z przepisów przygotowanych przez poprzednią władzę zniknęło przestępstwo lichwy. Natomiast wprowadzone po paru latach maksymalne koszty pozaodestkowe były obchodzone na wiele sposobów.

– Te prezenty dla lichwiarzy ze strony Platformy spowodowały, że zleciały się tutaj wszelkiej maści firmy pożyczkowe z całego świata. Żerują one na bezbronności i przymusowym położeniu Polaków oraz doprowadzają do ruiny wiele osób – powiedział Marcin Warchoł.

Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt ustawy trafił do dalszych prac w sejmowej komisji.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: lichwa MS projekt ustawy Sejm sejmowa Komisja Finansów sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka