Portal Sobota - 20 sierpnia 2022 Bernarda, Sabiny, Samuela     "Co skraca mi czas - Działanie! Co wydłuża go niemiłosiernie ? - Bezczynność!" - Johann Wolfgang Goethe
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2022-01-14 Spowolnienie debaty nad wdrożeniem pomysłu weryfikacji paszportów covidowych w zakładach pracy

Nie ustaje dyskusja nt. weryfikacji paszportów covidowych przez pracodawców oraz ewentualnego wdrożenia przymusu szczepień przeciw COVID-19. Tymczasem, jak informuje Ministerstwo Zdrowia, polscy naukowcy odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg koronawirusa.


Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że nastąpił przełom w badaniach nad COVID-19. – Dzisiaj mamy szczególną chwilę, bardzo szczególny dzień. To ważny dzień dla całej polskiej nauki, ale przede wszystkim dla systemu opieki medycznej, dla zdrowia Polaków – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.Polscy naukowcy zidentyfikowali gen, który jest odpowiedzialny za ciężki przebieg koronawirusa.– To nie koniec, bo odkrycie tego genu oznacza, że w przyszłości będziemy mogli wykorzystać tą wiedzę, aby identyfikować osoby, które mają predyspozycje do ciężkiego przechodzenia COVID-19 –  dodał szef resortu.Ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 zwiększa w pierwszej kolejności wiek, później otyłość i płeć męska. Czynnik genetyczny jest na 4 miejscu. Następnie są choroby współistniejące.


Tymczasem w Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o weryfikacji przez pracodawców paszportów covidowych w zakładach pracy. Autorem jest grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Projekt pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Zdrowia.Jednak Sejm na razie nie będzie się nim zajmował.– Nastąpiło merytoryczne spowolnienie. Daliśmy do ekspertyzy medycznej kwestie ewentualnego określenia poziomu miana przeciwciał, które by gwarantowały, że osoba jest zabezpieczona przed zakażeniem COVID-19 – tłumaczył Czesław Hoc, poseł PiS.Dzięki temu niektórzy medycy, nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych nie musieliby poddawać się obowiązkowemu szczepieniu.– Na przykład przeszli COVID-19 bezobjawowo, skąpo objawowo, albo mają naturalną odporność i okaże się, że w certyfikowanym laboratorium będą mieli określone miano przeciwciał, które uchroni przed zakażeniem. Takie osoby zwolnilibyśmy z obowiązku szczepienia – wskazał Czesław Hoc.Ustawy nie popierają wszyscy posłowie klubu PiS. Część posłów przekonuje, że procedowany projekt wprowadza segregację sanitarną. „Kierownictwo partii nie stało się jednak zakładnikiem przeciwników szczepień” – przekonywał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.– Nie widzę antyszczepionkowców w naszych szeregach. Ci posłowie, którzy sceptycznie podchodzą do daleko idących obostrzeń, to są osoby często nawet zaszczepione i często nawet polecające szczepienia. Natomiast to są osoby, które otwarcie kwestionują obowiązek szczepień – wyjaśnił szef resortu edukacji i nauki.Weryfikacji paszportów covidowych sprzeciwia się także Konfederacja.– Jesteśmy zdecydowanie przeciwni ustanawianiu jakichkolwiek przepisów sankcjonujących tzw. paszporty covidowe, certyfikaty. Jest to rzecz, która budzi ogromne kontrowersje nie tylko na opozycji, ale też w obozie rządzącym – powiedział Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji.Pada pytanie, czy paszporty covidowe mają sens skoro od 1 lutego br. będą ważne tylko dziewięć miesięcy.– Zamysł może na początku był dobry, ale dzisiaj owe paszporty covidowe to jest już melodia przeszłości. Okazuje się, że samo wyszczepienie i ten paszport – nie daje nam niczego pozytywnego – akcentowała dr Lucyna Kulińska, politolog.Do tej pory termin ważności  paszportów covidowych wynosił rok.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł