Portal Sobota - 20 sierpnia 2022 Bernarda, Sabiny, Samuela     "Co skraca mi czas - Działanie! Co wydłuża go niemiłosiernie ? - Bezczynność!" - Johann Wolfgang Goethe
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2022-01-14 Debata nad Tarczą Antyinflacyjną 2.0 w Sejmie

W Sejmie debatowano w środę nad Tarczą Antyinflacyjną 2.0. Projekt ustawy zakłada między innymi obniżkę VAT-u na paliwo do 8 procent oraz na żywność i gaz do zera.


Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w styczniu przekroczyła 8,6 proc. Wzrost cen towarów i usług to zjawisko globalne i wpływa także na sytuację w Polsce. Przyjęta we wtorek przez rząd Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma przeciwdziałać skutkom inflacji. To kontynuacja tarczy obowiązującej od pierwszego stycznia.– Projekt przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 roku do 31 lipca 2022 roku (to jest na okres 6 miesięcy) na żywność objętą do tej pory stawką 5 proc. do stawki zero – powiedział Andrzej Kosztowniak.Paliwa mają stanieć o około 60-70 groszy. Na żywności polskie rodziny zaoszczędzą średnio 45 zł miesięcznie. Ustawa zakłada także obniżenie podatku VAT na nawozy sztuczne oraz gaz do zera procent. Podatek VAT na energię cieplną i eklektyczną spadnie do 5 procent.– Pomoc w zakresie tarczy antyinflacyjnej będzie oscylowała kwotą ponad 11 miliardów złotych dla naszych obywateli – poinformował poseł sprawozdawca.Zdaniem opozycji projekt jest opóźniony o co najmniej kilka miesięcy.– Jest to rozwiązanie czasowe, na pół roku, a co po 31 lipca? Przejściowa obniżka VAT nie obniży trwale cen. Za pół roku ceny mogą skoczyć do poziomu wyższego niż obecnie – zauważyła Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej.Tarcza antyinflacyjna nie pomoże rolnikom. Proponowane obniżki VAT-u na środki ochrony roślin są niewystarczające – podkreślił poseł Koalicji Polskiej, Krzysztof Paszyk.– Nie można załatać kubraka uszytego z sparciałej tkaniny tą samą tkaniną, a to, co dzisiaj proponujecie Polkom i Polakom, to tak trochę przypomina – dodał.To projekt, który jest bliźniaczo podobny do tego, który wcześniej przedstawiała Konfederacja – przypomniał poseł Artur Dziambor.– Chciałbym, żebyście przyjęli te pomysły na zawsze, nie na trzy miesiące, pięć miesięcy, sześć miesięcy, ale na zawsze – wskazał polityk.  Ustawa ma wejść w życie 1 lutego i obowiązywać 6 miesięcy.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł