Portal Sobota - 20 sierpnia 2022 Bernarda, Sabiny, Samuela     "Co skraca mi czas - Działanie! Co wydłuża go niemiłosiernie ? - Bezczynność!" - Johann Wolfgang Goethe
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2022-01-13 [TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów korzysta z rozwiązań Polskiego Ładu

Została podniesiona kwota wolna od podatku do 30 tys., podniesiony jest drugi próg podatkowy do 120 tys. i zmieniły się też zasady, jeżeli chodzi odliczanie składki zdrowotnej od podatku dochodowego dla wszystkich podatników. (…) 94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów, ale także i inni świadczeniobiorcy de facto – widzimy to po wypłatach „na rękę”korzystają z rozwiązań Polskiego Ładu – mówiła prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.


Trwa wprowadzanie rozwiązań zapisanych w Polskim ŁadzieZmieniło się wiele, dlatego że została podniesiona kwota wolna od podatku do 30 tys., podniesiony jest drugi próg podatkowy do 120 tys. zł i zmieniły się też zasady, jeżeli chodzi odliczanie składki zdrowotnej od podatku dochodowego dla wszystkich podatników – poinformowała prof. Gertruda Uścińska.Gość Radia Maryja zwróciła uwagę, że zmiany dotyczą szczególnie emerytów i rencistów.94 proc. emerytów i ponad 98 proc. rencistów, którzy pobierają świadczenia emerytalno-rentowe z systemu powszechnego w kwocie do 4 tys. 920 zł brutto od stycznia otrzymają wyższą wypłatę świadczeń „na rękę”. Miesięcznie wzrost jest różny. To wszystko zależy od indywidualnej wysokości emerytury, ale wykonaliśmy już transfery i ten wzrost wynosi od złotówki do ponad 180 złotych. (…) Wyraźnie widzimy, że najwięcej zyskują te osoby, które mają świadczenia ok. 2500 zł brutto – wskazała prezes ZUS.


94 proc. emerytów i 98 proc. rencistów, ale także i inni świadczeniobiorcy de facto – widzimy to po wypłatach „na rękę”korzystają z rozwiązań Polskiego Ładu – dodała.Kolejnym rozwiązaniem, które ma dotrzeć do rodzin jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.Od stycznie rozpoczęliśmy realizację prawa do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. To jest świadczenie, które wynosi 12 tys. dla rodziców i opiekunów. Wypłacamy po 500 lub 1000 zł miesięcznie przez 2 lata lub 1 rok, między 12 a 35 miesiącem życia drugiego i kolejnego dziecka. Wprowadziliśmy całkowicie nowoczesne rozwiązanie polegające na tym, że wnioski o te świadczenia składamy tylko elektronicznie poprzez kreator wniosków. Korzystamy z profilu na platformie PUE , bankowości elektronicznej, także z programu Emp@tia i trzeba z całą mocą podkreślić, że ogromnym zainteresowaniem cieszy się składanie tych wniosków – wskazała gość audycji „Aktualności dnia”.Do dzisiaj zostało złożonych pond 317 tys. wniosków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.


Jest już złożonych ok. 70 proc. wniosków na styczeń – zauważyła prezes ZUS.Jak zaznaczyła gość Radia Maryja, sprawne składanie wniosków wynika z tego, że ZUS jest nowoczesnym urzędem, czynnym całą dobę.Z naszych danych wynika, że rodzice oraz opiekunowie korzystają o różnych porach dnia i nocy z tego, żeby złożyć świadczenie o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – wskazała prof. Gertruda Uścińska.Do 31 stycznia 2022 roku można się zgłosić do ZUS o program „mały ZUS plus” Ten program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. (…) Mamy w rejestrze 326 tys. firm, które prowadzą swoją działalność na podstawie przepisów o „mały ZUS plus” – zwróciła uwagę prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.Całą rozmowę z prof. Gertrudą Uścińską z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł