Portal Środa - 26 stycznia 2022 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-12-06 [TYLKO U NAS] A. Jaworski przedstawił kolejne dzieło sztuki, które trafi do zbiorów Muzeum ,,Pamięć i Tożsamość"

Andrzej Jaworski, przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, przedstawił kolejne dzieło sztuki, które wzbogaci zbiory toruńskiego Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Tym razem jest to obraz jednego z najwybitniejszych polskich malarzy.


Andrzej Jaworski zaznaczył, że od kiedy ogłoszono, iż powstanie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, zaczęto poszukiwać na całym świecie polskich dzieł sztuki, które zasilą jego zbiory, a także dobrodziejów, dzięki którym dzieła te mogły do niego trafić.– Jeszcze cztery tygodnie przed tą uroczystością zastanawialiśmy się, czy dopełnimy tradycji, że na każdej uroczystości Radia Maryja pokażemy kolejne dzieło sztuki, które trafi do naszego muzeum – mówił przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość”.Jednak trzy tygodnie przed uroczystościami jubileuszowymi udało się uzyskać dzieło malarza, bez obrazów którego – jak mówił Andrzej Jaworski – nie może obejść się żadne muzeum historii Polski, a takim właśnie jest Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.


Dziełem tym jest akwarela na kartonie przedstawiająca anioła autorstwa Jana Matejki. Podobny anioł, także pędzla tego samego polskiego mistrza, znajduje się w Kościele Mariackim w Krakowie.


Obraz udało się uzyskać dzięki pomocy prezesa Pekao S.A. Leszka Skiby oraz ministra aktywów państwowych, wicepremiera Jacka Sasina.– To już drugie dzieło sztuki uzyskane dzięki panu wicepremierowi Jackowi Sasinowi – podkreślił przewodniczący rady Instytutu „Pamięć i Tożsamość”.Wskazał, że rok wcześniej, także za zgodą szefa MAP, udało się pozyskać do zbiorów toruńskiego muzeum zbroję husarską.


Obraz został przekazany o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi przez prezesa Pekao S.A. Leszka Skibę. Początkowo miał go przekazać wicepremier Jacek Sasin, jednak z powodu choroby nie mógł zjawić się na uroczystości.


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

 Aktualności
26/01 Nowa odsłona programu ,,Czyste Powietrze"
26/01 Centralna Informacja Emerytalna
26/01 Fala protestów na ulicach światowych miast. Mieszkańcy sprzeciwiają się restrykcjom pandemicznym
26/01 Większość polityków opozycji domaga się segregacji sanitarnej dla Polaków
26/01 [TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Dziennikarze stają się bezwolnymi narzędziami w rękach właścicieli mediów
26/01 [TYLKO U NAS] P. Guzdek o próbach legalizacji tzw. aborcji: Język i regulacje prawne zmieniają świadomość
25/01 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Rodziny, które dla ludzi starszych powinny stanowić podstawowe miejsce opieki i wsparcia, doświadczanie miłości i bezpieczeństwa, często nie spełniają tej ważnej roli
25/01 Po wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu ceny żywności w Polsce będą droższe
25/01 [TYLKO U NAS] Red. R. Tekieli: Rewolucja sprawiła, że prawda jest odrzucona przez główny nurt
25/01 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Kiedy buduje się imperia, trzeba mieć ideologię. Stąd presja ideologiczna płynąca z Brukseli
 Duchowość, Religia, Kościół
26/01 Przebóstwienia i pożądliwość
26/01 Norwidowskie studium człowieka
26/01 Apoftegmaty Ojców Pustyni. Abba Arseniusz #5
25/01 Mapy, komentarze, inspirujące teksty - jest nowa aplikacja Pisma Świętego
25/01 Świadectwo dobrego życia


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł