Portal Środa - 26 stycznia 2022 Lutosława, Normy, Pauliny     "Doświadczony żeglarz nie walczy z prądami ani wiatrem, ale pozwala im unosić się w obranym przez siebie kierunku" - Bolesław Prus
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-11-30 Prezydent i parlament zadecydują o przyszłości reformy wymiaru sprawiedliwości

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski podkreślił, że od woli większości parlamentarnej i prezydenta Andrzeja Dudy zależy teraz dalszy los projektów reformujących wymiar sprawiedliwości. Jak dodał, założenia zmian – także dotyczące Sądu Najwyższego – są już gotowe.


Resort sprawiedliwości przedstawił już główne kierunki reformy odnoszące się do sądów powszechnych. Planowane jest m.in. spłaszczenie struktury sądownictwa powszechnego do dwóch poziomów: sądów okręgowych i regionalnych.


W ocenie wiceszefa resortu sprawiedliwości oba projekty reformy Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych powinny być przyjmowane łącznie, gdyż zagadnienia są ściśle powiązane.


Obecnie trwają uzgodnienia polityczne dot. zmian – powiedział Marcin Romanowski.– Musi mieć większość w parlamencie i zgodę prezydenta, aby stać się prawem obowiązującym. Projekt, tak jak przedstawialiśmy, zawiera kilka zasadniczych zmian. Z instytucjonalnego punktu widzenia jest to spłaszczenie struktur. Zamiast trzech szczebli sądowych: sądy rejonowe, okręgowe, apelacyjne będziemy mieli dwie: sądy okręgowe i sądy regionalne. Chodzi o to, aby jeszcze bardziej przybliżyć sądy do obywateli. Nie będą likwidowane żadne jednostki sądowe. Sądy rejonowe staną się sądami okręgowymi w około 80 okręgach sądowych – podkreślił wiceszef resortu sprawiedliwości.Jak dodał wiceminister Marcin Romanowski, w porozumieniu z samorządami będą również tworzone w gminach dodatkowe punkty sądowe. Mają one służyć m.in. do tego, aby dana osoba mogła zdalnie uczestniczyć w rozprawie lub dowiedzieć się o stanie sprawy.


Marcin Romanowski ocenił, że jeśli wola polityczna i poparcie Prezydenta RP wystąpią, sam proces legislacyjny może potrwać – w zależności od tempa prac rządu i parlamentu – od kilku tygodni do kilku miesięcy.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

 Aktualności
26/01 Nowa odsłona programu ,,Czyste Powietrze"
26/01 Centralna Informacja Emerytalna
26/01 Fala protestów na ulicach światowych miast. Mieszkańcy sprzeciwiają się restrykcjom pandemicznym
26/01 Większość polityków opozycji domaga się segregacji sanitarnej dla Polaków
26/01 [TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Dziennikarze stają się bezwolnymi narzędziami w rękach właścicieli mediów
26/01 [TYLKO U NAS] P. Guzdek o próbach legalizacji tzw. aborcji: Język i regulacje prawne zmieniają świadomość
25/01 [TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Rodziny, które dla ludzi starszych powinny stanowić podstawowe miejsce opieki i wsparcia, doświadczanie miłości i bezpieczeństwa, często nie spełniają tej ważnej roli
25/01 Po wprowadzeniu Europejskiego Zielonego Ładu ceny żywności w Polsce będą droższe
25/01 [TYLKO U NAS] Red. R. Tekieli: Rewolucja sprawiła, że prawda jest odrzucona przez główny nurt
25/01 [TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Kiedy buduje się imperia, trzeba mieć ideologię. Stąd presja ideologiczna płynąca z Brukseli
 Duchowość, Religia, Kościół
26/01 Przebóstwienia i pożądliwość
26/01 Norwidowskie studium człowieka
26/01 Apoftegmaty Ojców Pustyni. Abba Arseniusz #5
25/01 Mapy, komentarze, inspirujące teksty - jest nowa aplikacja Pisma Świętego
25/01 Świadectwo dobrego życia


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł