Portal Sobota - 27 listopada 2021 Franciszka, Kseni, Maksymiliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-11-25 Dlaczego święci się dewocjonalia?

Wiele osób wierzących posiada własne dewocjonalia, czyli drobne przedmioty związane z kultem religijnym. Nie wszyscy jednak są pewni, czy tego rodzaju przedmioty należy święcić, albo czy kupując je ze sklepu, otrzymujemy już poświęcone egzemplarze. W poniższym artykule rozwiejemy te wątpliwości.


Co warto wiedzieć o dewocjonaliach?


Na pytanie o to, dlaczego różnego rodzaju dewocjonalia są święcone, można bardzo łatwo odpowiedzieć. Zawiera się to już w ich nazwie, gdyż ta pochodzi od łacińskiego słowa “devovere”, które przełożone na język polski oznacza dosłownie „poświęcić”. Należy zatem uznać, że już z samej definicji dewocjonalia są przedmiotami kultu religijnego, które powinny zostać poddane tej procedurze.


Oczywiście w medalikach, krzyżykach, różańcach i innych nie chodzi jednak o definicje językowe. Są to symbole, które mają za zadanie pomóc wierzącym zbliżyć się do Boga. Są często wykorzystywane w modlitwach, a także noszone na co dzień. Można więc powiedzieć, że powinny zostać poświęcone, gdyż one same mają służyć temu, by uczynić życie bardziej świętym.


Czy sklepy święcą dewocjonalia? 


Jeżeli kupujesz dla siebie cokolwiek ze sklepu z akcesoriami dla osób wierzących oraz kapłanów, powinieneś zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju przedmioty bardzo rzadko zostały poświęcone. Księża nie chodzą po tego rodzaju przybytkach i nie święcą towaru wystawionego na sprzedaż.


Święcenie dewocjonaliów to rytuał mający ogromne znaczenie duchowe. Zwłaszcza dla osoby, która będzie nosić je na sobie, albo korzystać z nich w inny sposób. Dlatego tego rodzaju czynność nie jest czyniona „ot tak”. Z tego powodu po zakupie dowolnego przedmiotu kultu, najprawdopodobniej sam będziesz musiał poprosić swojego księdza o jego poświęcenie. Parafie również często same organizują akcje święcenia medalików, więc warto też skorzystać z takich okazji.


Zgodnie z wiarą, medaliki i inne poświęcone dewocjonalia stają się sakramentaliami, co oznacza, że pociągają za sobą określone skutki dla ducha i ciała. Nie są wtedy wyłącznie ozdobą i nie należy ich jako takie traktować.


Czy niepoświęcony medalik jest gorszy? 


Poświęcenie lub nie dewocjonaliów nie wpływa w żaden sposób na jakość Twojej modlitwy i głębokość wiary. Według religii katolickiej Bóg nie ocenia Cię poprzez pryzmat tego, jakich akcesoriów używasz do rozmów z Nim. Nie musisz się więc martwić, że nie zostaniesz wysłuchany, jeżeli nie będziesz używać poświęconego różańca.


Święcenie przedmiotów kultu ma jednak swój cel i zmienia charakter dewocjonaliów. Sprawia, że przestają być zwykłą ozdobą i przeistaczają się w coś więcej. Świadomość tego pomaga lepiej skupić się na modlitwie oraz rozważaniach religijnych i przypomina o tym, co jest najważniejsze w życiu wierzącej osoby. Właśnie dlatego warto, byś przy najbliższej okazji poświęcił swój medalik i inne chrześcijańskie symbole, które posiadasz.


Jeżeli nie masz własnych dewocjonaliów i chciałbyś to zmienić, zachęcamy do odwiedzenia strony sklepu liturgiczny.pl. Z pewnością znajdziesz tam interesujące Cię przedmioty.

Silesian


 Aktualności
27/11 Szef rządu kontynuuje ofensywę dyplomatyczną ws. wyzwań geopolitycznych i sytuacji na polsko-białoruskiej granicy
27/11 [TYLKO U NAS] Prof. T. G. Grosse o wojnie hybrydowej: UE w takich kryzysach powinna pokazywać, że jest solidarna, jednolita i że w sposób jednoznaczny odpowiada na zaczepki agresorów
27/11 Premier przedstawił założenia tarczy antyinflacyjnej. Czy pomoże ona Polakom?
26/11 Współpraca służb kluczem do zachowania bezpieczeństwa Polaków
26/11 [TYLKO U NAS] M. Romanowski: Szeregowi sędziowie będą mieli normalne możliwości awansu, nawet bez zmieniania swojego miejsca zamieszkania
26/11 [TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak o rosnącej inflacji: Geneza problemu jest wspólna. Jest nią fatalna polityka energetyczna UE i złe działania Niemiec dot. współpracy z Rosją ws. Nord Stream II
26/11 Zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych
25/11 Dlaczego święci się dewocjonalia?
25/11 7 pomysły na relaks po pracy
 Duchowość, Religia, Kościół
27/11 Najlepsza nauka idzie przez przykład. O ósmym stopniu pokory
27/11 Co mam zrobić z błotem, które mam, z usprawiedliwianiem się i zapominaniem?
26/11 Poznaj swoją godność, chrześcijaninie! Świadectwo życia Ewangelią
26/11 O monastycyzmie współczesnym


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł