Portal Piatek - 28 stycznia 2022 Agnieszki, Kariny, Lesława     "Czas nie jest klepsydrą, która przesypuje piasek, lecz żniwiarzem, który wiąże snop" - Antoine de Saint Exupery
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-11-25 Dlaczego święci się dewocjonalia?

Wiele osób wierzących posiada własne dewocjonalia, czyli drobne przedmioty związane z kultem religijnym. Nie wszyscy jednak są pewni, czy tego rodzaju przedmioty należy święcić, albo czy kupując je ze sklepu, otrzymujemy już poświęcone egzemplarze. W poniższym artykule rozwiejemy te wątpliwości.


Co warto wiedzieć o dewocjonaliach?


Na pytanie o to, dlaczego różnego rodzaju dewocjonalia są święcone, można bardzo łatwo odpowiedzieć. Zawiera się to już w ich nazwie, gdyż ta pochodzi od łacińskiego słowa “devovere”, które przełożone na język polski oznacza dosłownie „poświęcić”. Należy zatem uznać, że już z samej definicji dewocjonalia są przedmiotami kultu religijnego, które powinny zostać poddane tej procedurze.


Oczywiście w medalikach, krzyżykach, różańcach i innych nie chodzi jednak o definicje językowe. Są to symbole, które mają za zadanie pomóc wierzącym zbliżyć się do Boga. Są często wykorzystywane w modlitwach, a także noszone na co dzień. Można więc powiedzieć, że powinny zostać poświęcone, gdyż one same mają służyć temu, by uczynić życie bardziej świętym.


Czy sklepy święcą dewocjonalia? 


Jeżeli kupujesz dla siebie cokolwiek ze sklepu z akcesoriami dla osób wierzących oraz kapłanów, powinieneś zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju przedmioty bardzo rzadko zostały poświęcone. Księża nie chodzą po tego rodzaju przybytkach i nie święcą towaru wystawionego na sprzedaż.


Święcenie dewocjonaliów to rytuał mający ogromne znaczenie duchowe. Zwłaszcza dla osoby, która będzie nosić je na sobie, albo korzystać z nich w inny sposób. Dlatego tego rodzaju czynność nie jest czyniona „ot tak”. Z tego powodu po zakupie dowolnego przedmiotu kultu, najprawdopodobniej sam będziesz musiał poprosić swojego księdza o jego poświęcenie. Parafie również często same organizują akcje święcenia medalików, więc warto też skorzystać z takich okazji.


Zgodnie z wiarą, medaliki i inne poświęcone dewocjonalia stają się sakramentaliami, co oznacza, że pociągają za sobą określone skutki dla ducha i ciała. Nie są wtedy wyłącznie ozdobą i nie należy ich jako takie traktować.


Czy niepoświęcony medalik jest gorszy? 


Poświęcenie lub nie dewocjonaliów nie wpływa w żaden sposób na jakość Twojej modlitwy i głębokość wiary. Według religii katolickiej Bóg nie ocenia Cię poprzez pryzmat tego, jakich akcesoriów używasz do rozmów z Nim. Nie musisz się więc martwić, że nie zostaniesz wysłuchany, jeżeli nie będziesz używać poświęconego różańca.


Święcenie przedmiotów kultu ma jednak swój cel i zmienia charakter dewocjonaliów. Sprawia, że przestają być zwykłą ozdobą i przeistaczają się w coś więcej. Świadomość tego pomaga lepiej skupić się na modlitwie oraz rozważaniach religijnych i przypomina o tym, co jest najważniejsze w życiu wierzącej osoby. Właśnie dlatego warto, byś przy najbliższej okazji poświęcił swój medalik i inne chrześcijańskie symbole, które posiadasz.


Jeżeli nie masz własnych dewocjonaliów i chciałbyś to zmienić, zachęcamy do odwiedzenia strony sklepu liturgiczny.pl. Z pewnością znajdziesz tam interesujące Cię przedmioty.

Silesian


 Aktualności
28/01 W Pałacu Prezydenckim eksperci debatowali na temat szczepień przeciwko COVID-19
28/01 MEiN: 28 lutego wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej
28/01 Zwalczanie lichwy
28/01 Świat z niepokojem patrzy na Wschód
28/01 Nauka zdalna do końca ferii zimowych
27/01 ,,Info COVID-19. Zapytaj - zdecyduj" - inicjatywa prezydenta dla nieprzekonanych do szczepień przeciw koronawirusowi
27/01 NATO jednoczy się w obliczu groźby rosyjskiej inwazji
27/01 Pomysł rządzących na walkę z COVID-19
27/01 [TYLKO U NAS] Prof. T. Marczak: Moskwa ciągle stawiała na Niemcy jako swojego partnera w Europie
 Duchowość, Religia, Kościół
28/01 Rachunek sumienia
28/01 Apoftegmaty Ojców Pustyni. Abba Achillas
27/01 O praktyce ,,lectio divina"
27/01 Potrójne działanie szatana


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł