Przejdź do treści
Przejdź do stopki

UOKiK przygotował edukacyjny symulator portalu społecznościowego

Treść

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował nowoczesną platformę, która stanowi symulator portalu społecznościowego i jednocześnie narzędzie edukacyjne. Portal przeznaczony jest dla młodzieży, rodziców i nauczycieli.

Obecnie większość zakupów oraz transakcji wykonujemy przez internet. Niejednokrotnie zdarza się, że po drugiej stronie monitora znajduje się oszust. [czytaj więcej]

– Uważajmy. Oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe. Zanim podamy swoje dane i zapłacimy, dokładnie sprawdźmy sprzedawcę i warunki umowy – mówił Tomasz Chróstny.

W dzisiejszym świecie niezbędna staje się edukacja konsumencka i kształtowanie świadomych postaw. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował specjalne narzędzie edukacyjne kreujące bezpieczne zachowania w sieci. To portal konsument.edu.pl. Platforma jest bardzo realistyczna – zauważyła Jolanta Okuniewska, nauczyciel szkoły podstawowej.

– Przypomina wszelkie znane media społecznościowe. Po chwili, kiedy zaczniemy wędrować po platformie, dowiemy się wielu rzeczy, o których nie mieliśmy żadnego pojęcia. Myślę, że platforma spełni swoje zadanie – powiedziała Jolanta Okuniewska.

Portal stanowi pewnego rodzaju symulator niebezpiecznych zachowań.

– Symulator pokaże nam, jakie triki stosują oszuści i nieuczciwi sprzedawcy. Przechodzimy przez procedurę zakupu, rozmawiamy z chat botem, poznajemy konsekwencje naszych działań, a wszystko to dzieje się w bezpiecznej przestrzeni, bo dajemy się złapać w różnego rodzaju pułapki jedynie w fikcyjnym świecie – wskazał prezes UOKiK.

Portal przeznaczony jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, ale i dla nauczycieli. Zajęcia umieszczone na platformie konsument.edu.pl wpisują się w podstawę programową takich przedmiotów jak informatyka, podstawy przedsiębiorczości czy wiedza o społeczeństwie.

– Podstawa programowa kształcenia ogólnego dla liceum i technikum wśród pięciu najważniejszych kompetencji, umiejętności zdobywanych przez uczniów w trakcie kształcenia na zajęciach informatycznych wymienia zagadnienia takie jak: przestrzeganie prawa i zasad bezpieczeństwa, respektowanie prywatności informacji i ochrony danych, praw własności intelektualnej, etykiety w komunikacji, normy współżycia społecznego – podsumowała Jolanta Okuniewska.

To także ocena zagrożeń związanych z technologią – zauważyła nauczyciel.

Z portalu mogą skorzystać nie tylko uczniowie i nauczyciele. Charakter portalu jest całkowicie niekomercyjny i dostępny dla wszystkich użytkowników sieci – zapewnił prezes UOKIK.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 17

Autor: mj

Tagi: UOKIK