Portal Środa - 1 grudnia 2021 Blanki, Edmunda, Eligiusza     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-10-17 Święte oburzenie

Jezus jest królem i w tym królowaniu nad wadami mamy Go naśladować, nade wszystko jednak mamy naśladować Go w miłości, która nie cofnie się przed niczym, byle mogła zajaśnieć w całej mocy.


XXIX Niedziela Zwykła

Iz 53,10–11; Hbr 4,14–16; Mk 10,35–45


Dlaczego Apostołowie oburzyli się na Jakuba i Jana? Zapewne sądzili, że spełnienie prośby, którą bracia skierowali do Jezusa, jest dla reszty grona jakimś zagrożeniem. Skoro Jakub i Jan będą tak blisko Zbawiciela, to w pewnym sensie odepchną pozostałą dziesiątkę uczniów. Ta obawa pokazuje nie tylko ich charaktery, ale też i to, w jaki sposób wyobrażali sobie Pana Boga. Skoro jednych stawia po prawicy i lewicy, to znaczy, że ci, co są dalej, są apostołami drugiej kategorii… Bóg jednak nie jest jak człowiek – mówi dalej Jezus – Jego działanie jest zupełnie inne. Miejsca upragnione przez Jana i Jakuba dostaną się tym, dla których są przygotowane i nie o to chodzi, by z tego powodu rozpaczać.  Wobec każdego z nas Bóg ma jakieś zamiary, a ich ukoronowaniem jest niewyobrażalna zażyłość, z każdym na sto procent, bez żadnych klasyfikacji na zbawionych drugiej lub trzeciej kategorii. Jezus zwraca uwagę uczniów na coś innego: „Chcecie być blisko Mnie? To naśladujcie Mój przykład. Chcecie wejść w zażyłość ze Mną? Postępujcie jak Ja”. Jezus jest królem i w tym królowaniu nad wadami mamy Go naśladować, nade wszystko jednak mamy naśladować Go w miłości, która nie cofnie się przed niczym, byle mogła zajaśnieć w całej mocy.


To oburzenie nie jest przypadłością jedynie Apostołów. Oburza się Marta, że Jezus nie upomina Marii (zob. Łk 10,38–42); oburzeni są robotnicy z winnicy, że wszyscy otrzymali po denarze (zob. Mt 20,1–16); oburzeni są faryzeusze, że Jezus jada z celnikami i grzesznikami (Mt 9,9–13). Sporo tego sposobu reagowania, ale za to niewiele miłości. Dopóki jej nie stanie, dopóty kwitnąć będzie „święte” oburzenie, które nie pozwala każdemu człowiekowi być blisko Serca Jezusa.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Żródło: cspb.pl, 16

mj

 Aktualności
01/12 Spadek zakażeń koronawirusem, jednak od 1 grudnia nowe obostrzenia
01/12 Pakiet antyinflacyjny
01/12 Problemy ciepłowni w Polsce
01/12 Premier rozmawiał z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat sytuacji geopolitycznej
01/12 [TYLKO U NAS] A. Abramowicz: Wiadomo, że obniżenie akcyzy i podatku nie obniży drastycznie cen. Trzeba jeszcze umocnienia złotówki i obniżenia cen na światowych giełdach, ale to, co rząd mógł zrobić, to zrobił
30/11 Min. Z. Ziobro przedstawił założenia reformy wymiaru sprawiedliwości
30/11 Etui do iPhone 13 Pro Max - czy zdoła ochronić wyspę aparatu głównego?
30/11 Od 1 grudnia zostaną wprowadzone w Polsce nowe restrykcje sanitarne
30/11 Polacy stoją murem za polskim mundurem
30/11 Prezydent i parlament zadecydują o przyszłości reformy wymiaru sprawiedliwości
 Duchowość, Religia, Kościół
01/12 Ferdynand Majerski autorem ołtarza głównego w kaplicy klasztornej sanktuarium w Łagiewnikach
01/12 Środki zaradcze przeciwko acedii - duchowej depresji / część 1
30/11 Abba Mojżesz / część 2
30/11 Adwent czy Ogrójec?


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł