Portal Niedziela - 5 grudnia 2021 Kryspiny, Norberta, Sabiny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-10-14 Zjednoczona Prawica wciąż nie przygotowała nowelizacji ustawy ,,Za życiem"

W październiku mija rok od wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Rząd zapowiadał kompleksową pomoc dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, m.in. w ramach ustawy „Za życiem”. Po prawie roku nowelizacji nadal nie ma.


Po zeszłorocznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego rząd, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, zapowiadał szeroką pomoc dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.– Będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji i będziemy pomagać dzieciom, żeby mogły się prawidłowo rozwijać w łonie matki, a potem by mogły normalnie żyć – mówił premier Mateusz Morawiecki.Żeby rodziny mogły normalnie żyć, niejednokrotnie muszą korzystać ze specjalistycznej opieki medycznej i specjalistycznego sprzętu, a jego kupno to duży wydatek – wskazał ojciec niepełnosprawnych dzieci i prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, Adam Komar.– Specjalistyczny wózek to koszt rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od jego wyposażenia. Również sprzęt do komunikacji alternatywnej, tablet z oprogramowaniem to kolejne kilka tysięcy złotych – wyliczył Adam Komar.Przygotowaniem zmian w  ustawie za życiem zajął się m.in. parlamentarny zespół na rzecz życia. Stanowisko wydane zaraz po wyroku TK zakładało zapewnienie kompleksowej opieki perinatalnej i okołoporodowej, w szczególności dotyczącej najtrudniejszych przypadków – przypomniał wiceszef tego zespołu, poseł Bartłomiej Wróblewski.


– Zakładało też konieczność stworzenia nowego programu – albo poprzez 1500 plus dla dzieci niepełnosprawnych, albo poprzez podniesienie zasiłku pielęgnacyjnego – powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski.


Jednocześnie zakładano umożliwienie podjęcia pracy rodzicom lub opiekunom dzieci niepełnosprawnych, pobierającym świadczenia pielęgnacyjne. Od wypracowania propozycji minęło już kilka miesięcy. Efekty?– Nic nie weszło w życie, w szczególności nie weszła w życie ustawa o hospicjach perinatalnych, pomocy okołoporodowej, wsparciu dla najciężej chorych dzieci – podkreślił poseł Bartłomiej Wróblewski.Trudno dopatrywać się złych intencji, ale rząd nie traktuje tego priorytetowo – wskazał Krzysztof Tuduj z Konfederacji.– Rząd PiS raczej zajmuje się tematami, które są gorące medialnie. W sytuacji, gdzie ten temat ucichł i nie ma żadnych protestów, to jest to zrzucane z biurka na koniec kolejki – zauważył Krzysztof Tuduj.Brak konkretnych działań na rzecz rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi wytyka rządowi również Urszula Pasławska z PSL.– Ich sytuacja jest coraz gorsza. Wbrew obietnicom nie zostały podjęte żadne skuteczne działania mające na celu poprawę ich bytu – podkreśliła poseł Urszula Pasławska.Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, Paweł Wdówik, wskazał na zmiany, które teraz wchodzą w życie. To programy warte miliard złotych zakładające m.in. wypożyczanie sprzętu, opiekę wytchnieniową dla rodziców, program asystenta osobistego oraz środki na zakup samochodów i moduł związany z mieszkalnictwem. Jednocześnie minister Wdówik zapewnił, że trwają prace nad nowelizacją ustawy „Za życiem”.– Przygotowywana jest nowelizacja ustawy „Za życiem”, która wprowadzi różnego rodzaju zmiany, ale o nich będę mówił, kiedy nowelizację pokażemy – poinformował wiceminister Paweł Wdówik.Kiedy nowelizacja ujrzy światło dzienne? Na razie nie wiadomo.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 12

mj

 Aktualności
05/12 Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?
05/12 Projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii skierowany do dalszych prac
05/12 [TYLKO U NAS] Ks. bp E. Frankowski: Myślę, że z tych wielotysięcznych kłamliwych materiałów na temat Radia Maryja powstanie kiedyś poważne dzieło naukowe, które pokaże następnym pokoleniom, jaką cenę trzeba płacić za prawdę
04/12 B. Szydło: Opinia rzecznika TSUE to próba przeforsowania nowych zasad funkcjonowania Wspólnoty
04/12 Szantaż finansowy UE wobec Polski i Węgier
04/12 [TYLKO U NAS] Wiceminister sprawiedliwości: Mechanizm warunkowości UE jest pozbawiony podstaw prawnych
04/12 Trwają pracę nad ustawą o sędziach pokoju. Niektóre kwestie wymagają dopracowania
 Duchowość, Religia, Kościół
05/12 Trzy postawy chrześcijanina. Być radosnym
05/12 Komentarze do "Reguły" św. Benedykta
04/12 Środki zaradcze przeciwko acedii - duchowej depresji / część 2
04/12 Trzy postawy chrześcijanina. Być jak ogień


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł