Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dieta przy refluksie. Jak walczyć z nawracającymi stanami chorobowymi?

Treść

Męczy cię zgaga, odczuwasz kwaśny posmak w ustach i zmagasz się z innymi objawami refluksu żołądkowo-przełykowego? Czas przyjrzeć się swojemu dotychczasowemu jadłospisowi, a następnie wprowadzić stosowne zmiany. Dieta przy refluksie wymaga pewnych modyfikacji, które pomogą zwalczyć nawracające stany chorobowe. Poznaj zasady, dzięki którym zapanujesz nad uciążliwymi objawami refluksu.

Choroba refluksowa przełyku to zespół dolegliwości, które powstają na skutek zarzucania treści żołądkowej do przełyku. Dochodzi do tego wówczas, gdy dolny zwieracz przełyku nie kurczy się prawidłowo lub działa niewydolnie.

Dieta przy refluksie – czy jest konieczna?

Zgaga, puste odbijania, ból w górnej części brzucha to objawy typowe dla refluksu. Wiele osób przestaje z nimi walczyć, nie zastanawiając się nad tym, co można jeść przy refluksie, a czego unikać. To poważny błąd, który będzie skutkować nasileniem objawów oraz nawracającymi stanami chorobowymi.

-Dieta refluksowa odgrywa istotną rolę w walce z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Znaczenie ma jednak nie tylko, co jeść i czego unikać przy refluksie. Jeśli bowiem posiłki będą zbyt obfite i ciężkostrawne, wówczas przykre symptomy będą się nasilać. Prawidłowe odżywianie przy refluksie ma znaczenie także w kontekście otyłości, ponieważ zgromadzona w nadmiarze tkanka tłuszczowa może naciskać na żołądek – mówi dietetyk Michał Wrzosek, którego jedną ze specjalności jest dieta przy refluksie - https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-refluksie/.

Dieta refluksowa – podstawowe zasady

Odżywianie przy refluksie odgrywa kluczową rolę, dlatego zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych to pierwszy krok ku wyzdrowieniu. Ważne jest, by trzymać się kilku istotnych zasad. Najważniejsze to:

  • spożywanie małych posiłków – nawet do 5-6 razy dziennie;
  • zachowanie regularnych odstępów czasowych między posiłkami;
  • unikanie spożywania posiłku bezpośrednio przed aktywnością fizyczną.

Wiele osób zastanawia się, co można jeść przy refluksie. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od indywidualnej reakcji organizmu. Można jednak wskazać kilka produktów spożywczych, które dieta przy refluksie zaleca. Są to m.in. drób, gotowane wędliny, płatki zbożowe, pieczywo razowe i jasne, a także gotowane warzywa.

Wytyczne dotyczące tego, czego unikać przy refluksie, są znacznie dłuższe. Na liście zakazów pojawiają się m.in.:

  • ograniczenie spożycia gorących dań;
  • odstawienie mocnej herbaty i kawy;
  • odstawienie napojów gazowanych;
  • wykluczenie używek – szczególnie alkoholu i papierosów.

Aby dieta na refluks przyniosła oczekiwane efekty, warto skonsultować się z dietetykiem. Specjalista – po przeprowadzeniu wywiadu – ułoży spersonalizowany jadłospis. Trzymanie się wytycznych i komponowanie posiłków zgodnie z zaleceniami powinno przynieść poprawę.

Jak wspomóc dietę na refluks?

Dieta przy refluksie to nie wszystko. Aby nie doprowadzić do nasilenia objawów, warto:

  • zadbać o optymalną masę ciała;
  • unikać chodzenia w zbyt ciasnych ubraniach;
  • odpoczywać w pozycji leżącej – z głową ułożoną nieco wyżej niż reszta ciała;
  • ostatni posiłek zjeść nie później niż 2-3 godziny przed pójściem spać.

Pamiętaj! Jeśli – mimo zastosowania powyższych wskazówek – objawy refluksu nie mijają lub występują niepokojące dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Niektóre sygnały można łatwo pomylić z symptomami wskazującymi na choroby naszego układu krążenia, które wymagają zupełnie innych metod leczenia.

Autor: Silesian