Portal Niedziela - 5 grudnia 2021 Kryspiny, Norberta, Sabiny     
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-09-14 Ks. kard. S. Wyszyński: Musicie być jak orły

Z przemówienia milenijnego Prymasa Stefana Wyszyńskiego do młodzieży, Gniezno, Wzgórze Lecha, 1966 r.


„Umiłowana Młodzieży! Jesteście pokoleniem milenijnym, przełomowym, które żyje na grani dwóch tysiącleci. Wiecie, jak trudno jest utrzymać się na grani. Wieją tam potężne wichry i szaleją burze… Trzeba mocno trzymać się <<pazurami>> rodzimej skały, aby nie spaść na dno przepaści. Trzeba nie lada wysiłku i bohaterskiego męstwa, aby się ostać…


Tylko orły szybują nad graniami i nie lękają się przepaści, wichrów i burz. Musicie mieć w sobie coś z orłów! – serce orle i wzrok orli ku przyszłości. Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad graniami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą. Pamiętajcie – orły to wolne ptaki, bo szybują wysoko.


Znacie zapewne piękną legendę o początkach państwa polskiego i miasta Gniezna, pierwszej stolicy Polski i koleby naszego chrześcijaństwa, która od wieków jest prawdziwym gniazdem, gdzie wylęgają się nowe orły dla przyszłości Ojczyzny i Kościoła.


Legenda mówi, że gdy książę Lech wędrował ze swoim plemieniem – szukając miejsca na osiedlenie dla siebie i swego ludu, ujrzał przed sobą wzgórze z potężnym starym dębem, a na nim – gniazdo orląt. Nad drzewem szybował biały orzeł, niosący w szponach zdobycz dla swoich piskląt. Lech uznał to za znak Najwyższego. Wokół dębu zbudował gród książęcy i od orlego gniazda nazwał go Gnieznem, przyjmując orła białego za godło swego ludu (por. Stanisław Świrko, „Orle gniazdo”).


Takie są legendarne początki państwa polskiego. Na Wzgórzu Lecha stoi dziś Prymasowska Bazylika Królowej Wniebowziętej, która swymi ramionami, jak najlepsza Matka, ogarnia wszystkie polskie orlęta, rodzące się w polskim Gnieździe orłów.


Droga Młodzieży milenijnej Polski! – Pamiętajcie, że i Wy jesteście z pokolenia orłów. Niech to będzie dla Was znakiem, programem i ukazaniem drogi…


<<Wylęgacie się>> wszyscy na ziemi polskiej, która jest „gniazdem orłów” dla przyszłych pokoleń. W ramionach Jasnogórskiej Pani, Waszej najlepszej Matki i Królowej Polski, szybujcie wysoko ku przyszłości Ojczyzny i Kościoła”.


 


Źródło: „Nasz Dziennik”


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

 Aktualności
05/12 Jak zreformować Unię dla przyszłości Europy?
05/12 Projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii skierowany do dalszych prac
05/12 [TYLKO U NAS] Ks. bp E. Frankowski: Myślę, że z tych wielotysięcznych kłamliwych materiałów na temat Radia Maryja powstanie kiedyś poważne dzieło naukowe, które pokaże następnym pokoleniom, jaką cenę trzeba płacić za prawdę
04/12 B. Szydło: Opinia rzecznika TSUE to próba przeforsowania nowych zasad funkcjonowania Wspólnoty
04/12 Szantaż finansowy UE wobec Polski i Węgier
04/12 [TYLKO U NAS] Wiceminister sprawiedliwości: Mechanizm warunkowości UE jest pozbawiony podstaw prawnych
04/12 Trwają pracę nad ustawą o sędziach pokoju. Niektóre kwestie wymagają dopracowania
 Duchowość, Religia, Kościół
05/12 Trzy postawy chrześcijanina. Być radosnym
05/12 Komentarze do "Reguły" św. Benedykta
04/12 Środki zaradcze przeciwko acedii - duchowej depresji / część 2
04/12 Trzy postawy chrześcijanina. Być jak ogień


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł