Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak używamy mowy - tego wspaniałego daru, który człowiek otrzymał od Boga?

Treść

Czy jestem gotów na sąd Boski, gdyby on nastąpił niespodziewanie, dzisiaj lub jutro? Bądźmy więc bardziej krytyczni w stosunku do siebie samych…

Chcemy się dzisiaj zastanowić, jak używamy mowy – tego wspaniałego daru, który człowiek otrzymał od Boga. Chyba najczęściej mówimy o tym, co nas otacza. Że pogoda jest piękna lub brzydka, że osiedle jest zadbane lub zaniedbane, że książka jest ciekawa lub nudna, a jedzenie smaczne lub niedobre. Oczywiście patrzymy też i na ludzi. Sąsiedzi są mili lub nieznośni. Szef w pracy inteligentny lub prostak. Aktor – piękny lub brzydki. Człowiek, jeden z wielu spotykanych, zły lub dobry. Jak często słyszy się „zły człowiek”…

Tu uwaga! Na jakiej podstawie osądzamy człowieka, że jest zły lub dobry? Czasem jest to sąd uprzedzający. Coś mi się w tym człowieku nie podoba, coś złego powiedział czy zrobił i już – jestem do niego źle nastawiony, czuję w sercu niechęć i obgaduję go, gdzie się da. Ale często ten mój sąd jest błędny, bo ja nie wiem, co w tym człowieku siedzi, dlaczego jest taki, a nie inny. O tym wie tylko Pan Bóg. Jezus wiedział, co kryje się w człowieku – mówi Ewangelia. Pochopne sądy mogą wyrządzić wielką krzywdę, także temu, który je wydaje. Owszem, zły czyn zawsze nazwę złym czynem, ale umiem odróżnić czyn od osoby. Nie zapominajmy słów Pisma: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Warto też pamiętać, że i mnie ludzie osądzają. Bezwzględnie i jakże często krzywdząco.

Na szczęście sądzi też i Bóg. Wszystkowiedzący i sprawiedliwy. Kochający mnie tak, że Syna swego zesłał, bym nie zginął, ale miał życie wieczne.

Czy jestem gotów na sąd Boski, gdyby on nastąpił niespodziewanie, dzisiaj lub jutro? Bądźmy więc bardziej krytyczni w stosunku do siebie samych, osądzajmy swoje postępowanie tak, by Bogu w chwili spotkania nie pozostało nic innego, jak powiedzieć: Wejdź do królestwa Pana Twego!

Fragment książki Przestań narzekać, zacznij żyć. Część 3

Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Żródło: cspb.pl,11

Autor: mj