Portal Środa - 12 maja 2021 Dominika, Imeldy, Pankracego      "To nie wiarygodne, jak wielką siłą może dusza obdarować ciało". Wilhelm von Humboldt
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-04-16 Czemu służy przedwstępna umowa zakupu mieszkania?

Podpisywanie aktu notarialnego nie musi nastąpić od razu. W wielu przypadkach strony transakcji decydują się na uprzednie podpisanie umowy przedwstępnej zakupu. Dlaczego stosuje się takie rozwiązanie? Co powinno znaleźć się w umowie oraz w jakich sytuacjach warto ją podpisać?


#1 Zabezpieczenie obu stron przed podpisaniem umowy sprzedaży


Współczesny rynek mieszkaniowy wymaga podejmowania szybkich i przemyślanych decyzji. W Polsce brakuje mieszkań mimo prężnie działającej działalności deweloperskiej, a popyt na nie jest duży. Może zdarzyć się, że znajdziesz idealną nieruchomość, ale nie będziesz w stanie podpisać umowy sprzedaży ze względu na brak wystarczających środków. W takim wypadku często wybieranym rozwiązaniem jest umowa przedwstępna. Pozwala ona na zabezpieczenie interesu obu stron.


Kupujący ma w ten sposób gwarancję, że nikt nie kupi nieruchomości, którą jest zainteresowany. Jednocześnie ma pewność, że będzie mógł kupić ją za ustaloną cenę. Jest to bardzo istotne, ponieważ w obecnych realiach rynkowych ceny wzrastają bardzo szybko — nawet kilka miesięcy oczekiwania mogłoby wiązać się ze znacznym wzrostem całościowej kwoty. Dlatego właśnie przedwstępna umowa zakupu mieszkania czy domu może być korzystnym rozwiązaniem z perspektywy klienta. Jeśli cena jest z Twojej perspektywy korzystna, podpisanie takiej umowy może okazać się dobrym posunięciem. W przypadku, gdy chcesz oszacować wartość nieruchomości, możesz skorzystać z darmowego narzędzia. Taka uprzednia wycena nieruchomości online może okazać się zabezpieczeniem przed nieprzemyślaną inwestycją.


Ponadto, przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania zabezpiecza kupującego również w przypadku odstąpienia sprzedającego od umowy. Może to zrobić, jednak w przypadku wpłacenia zadatku, będzie musiał oddać Ci podwójną kwotę.


Z perspektywy sprzedającego takie rozwiązanie również gwarantuje korzyści. Przede wszystkim – zabezpiecza go w przypadku, gdyby to klient się rozmyślił lub ostatecznie nie dysponował wystarczającymi środkami. W takim wypadku może zatrzymać zadatek lub jego część, z zależności od zapisów widniejących w umowie.


#2 Zaciągnięcie kredytu hipotecznego


Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego podpisanie przedwstępnej umowy kupna jest konieczne. Dla banku jest to zabezpieczenie, umożliwiające skuteczne dochodzenie roszczeń w przypadku niewywiązania się strony z umowy.


Często umowa przedwstępna stanowi jeden z wymaganych dokumentów, które należy złożyć, ubiegając się o kredyt hipoteczny. Dlatego warto o nią zadbać, upewniając się, że jest skonstruowana w odpowiedni sposób i jasno określa warunki kupna-sprzedaży. Można uwzględnić w niej zapis potwierdzający, że finalizacja transakcji zależy od decyzji banku w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego.


Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej?


Dobrze skonstruowana umowa powinna chronić interesy obu stron. Do podstawowych elementów, które powinny się w niej znajdować, należą:  • strony umowy;

  • cena nieruchomości;

  • przedmiot umowy sprzedaży.


To absolutne minimum określone przez Kodeks Cywilny. W umowie może (i powinno) znajdować się więcej zapisów, które bardziej szczegółowo określają roszczenia i obowiązki obu stron. Mowa między innymi o:  • danych dotyczących nieruchomości;

  • danych osobowych obu stron.


Umowa przedwstępna powinna odnosić się do zapisów umowy przyrzeczonej, dla której stanowi zabezpieczenie. Należy określić więc w niej przewidywaną datę zawarcia umowy przyrzeczonej i datę graniczną, do której musi zostać zawarta.


Im więcej szczegółów, tym lepiej chronione są obie strony w przypadku konieczności dochodzenia roszczeń. Warto określić w niej również warunki odstąpienia od umowy. Obie strony mają do tego prawo, jednak pod pewnymi warunkami. Zazwyczaj wiąże się to z utratą wpłaconego zadatku lub jego zwrotem w podwójnej wysokości.


Jeśli po lekturze tego artykułu wciąż masz wątpliwości dotyczące umowy przedwstępnej, sprawdź kompleksowe poradniki dotyczące kupna i sprzedaży nieruchomości dostępne na stronie https://homly.to/

Silesian


 Aktualności
12/05 [NASZ TEMAT] D. Matecki o atakach na miejsca kultu: Jest to fala nienawiści, katolikofobii, chrystianofobii, która niesie ze sobą nienawiść do osób tylko i wyłącznie za to, że wyznają religię chrześcijańską
12/05 Jak zostać popularnym influencerem? Najlepsze metody promocji w Social Media
12/05 Potrzebujesz wziąć pożyczkę? Sprawdź, czym się kierować podczas zaciągania zobowiązania
12/05 Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazuje na zbyt wolne tempo znoszenia restrykcji
12/05 Systematycznie spada liczba zakażeń koronawirusem w Polsce
12/05 Rada Medyczna zdecyduje, czy okres podania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 zostanie skrócony
11/05 [TYLKO U NAS] Dr K. Nawrocki: Mimo wielkiego fenomenu antykomunistycznego podziemia niepodległościowego po 1945 roku fenomen Żołnierzy Wyklętych nie sprawił, że Polska odzyskała wolność
11/05 Watchdog Polska chce zwiększyć wpływy do organizacji dzięki atakom na Fundację ,,Lux Veritatis"?
11/05 Ratyfikacja Funduszu Odbudowy stoi pod znakiem zapytania
 Duchowość, Religia, Kościół
12/05 Wycisz się i posłuchaj... Darmowy e-book ojca Włodzimierza Zatorskiego OSB
12/05 Abba Kronios
11/05 Papież Franciszek: Wybierzmy bezinteresowną i czystą miłość, jaką daje nam Chrystus i trwajmy w niej
11/05 Czy dobrze się modlimy?


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł