Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rejestracja na szczepienia osób z rocznika 1963

Treść

Dziś na szczepienia rejestrują się osoby z rocznika 1963. W połowie maja ruszą z kolei szczepienia w zakładach pracy. Tutaj nie będzie ograniczeń, jeśli chodzi o wiek. Rząd pracuje nad szczegółowymi rozwiązaniami w tej sprawie. Będą one znane do końca tego miesiąca.

Do końca czerwca w Polsce zostanie wykonanych 20 mln szczepień. Dziś ta liczba zbliża się do 8 mln. Wśród zaszczepionych są m.in. pracownicy służby zdrowia, nauczyciele i seniorzy.

„Już 3,8 mln osób w wieku powyżej 60 roku życia zostało zaszczepionych co najmniej pierwszą dawką. To już blisko 40 proc. tej populacji” – napisał Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Rozszerzona będzie grupa osób szczepionych w trybie pilnym. Zostanie uzupełniona o pięć grup zawodowych. To 1800 osób. Wśród nich dyspozytorzy ratownictwa medycznego, pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych oraz instytucji dostarczających tlen do szpitali.

– Skierowałem do ministra zdrowia możliwość szczepienia tych podmiotów w trybie priorytetowym. Pan minister przychylił się do tego – powiedział min. Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera.

W grupie, do której szczepionka trafiłaby w pierwszej kolejności, nie ma pracowników handlu, o co od dawna wnioskuje NSZZ „Solidarność”. Ci pracownicy będą objęci szczepieniem w zakładach pracy. Takie sygnały docierają do handlowej „Solidarności” od pracodawców.

– Pracodawcy chętnie uruchomią punkty szczepień na terenie sklepów. Tutaj jesteśmy z nimi w kontakcie. Chcemy dać pracownikom taką szansę – wyjaśnił Alfred Bujara, przewodniczący handlowej „Solidarności”.

Szczepienia w firmach mają ruszyć w połowie maja. Wicepremier Jarosław Gowin prowadzi w tej sprawie konsultacje. Wczoraj pracodawcy spotkali się z ministrem Michałem Dworczykiem. Rząd zapewnił, że akcja będzie szeroka i dostępna.

– W przypadku szczepień w zakładach pracy nie będzie już ograniczeń dotyczących roczników oraz ograniczeń dotyczących współpracowników firm – wskazał Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Do końca tego miesiąca rząd ma wypracować już szczegółowe zasady prowadzenia szczepień w zakładach pracy.

– Tutaj nie ma żadnego elementu przymusowego udziału. Mówię nie tylko o osobach, które miałyby być poddane szczepieniom, ale przede wszystkim o samych przedstawicielach firm. To jest akcja całkowicie dobrowolna – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

W ocenie pracodawców szczepienie w zakładach pracy zwiększyło bezpieczeństwo pracowników. Miałoby też być oddechem dla gospodarki. W przypadku jednego konkretnego zakładu akcja ma objąć cały ekosystem firmy. Łącznie z podwykonawcami i współpracownikami zewnętrznymi, a także pracownikami z zagranicy, którzy mają legalny pobyt w Polsce.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 13

Autor: mj

Tagi: COVID-19 szczepienia