Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Polska zainwestuje w rodzimy przemysł farmaceutyczny?

Treść

Polska musi postawić na własny przemysł farmaceutyczny. Problemy z dostawą leków w czasie pandemii pokazały, jak ważna jest to kwestia.

Polski przemysł farmaceutyczny to jedna ze strategicznych branż polskiej gospodarki, która wytwarza PKB o wartości 15 mld zł. Pandemia pokazała, że rodzimy przemysł farmaceutyczny jest ważny dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków. Nad jej wzmocnieniem pracuje Ministerstwo  Rozwoju, Pracy i Technologii.

– Celem Europy i Polski musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych w kluczowych obszarach. Chodzi m.in. o produkcję farmaceutyczną i medyczną – powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Nie wiadomo, czy odbudowa branży farmaceutycznej stanie się jednym z punktów Nowego Polskiego Ładu. Chcą tego przedstawiciele branży farmaceutycznej – zauważył Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

– Przygotowanie Polski do nowej rzeczywistości postpandemicznej musi uwzględniać budowanie suwerenności lekowej, która staje się równie ważna jak militarna czy energetyczna – oznajmił Krzysztof Kopeć.

Współpraca z zagranicznymi firmami nie gwarantuje ciągłości dostaw. Pokazały to kłopoty m.in. z transportem leków i maseczek ochronnych w czasie pandemii. Część dostaw ginęła w drodze do Polski. Wielu leków nie zabrakło tylko dzięki produkcji w polskich firmach państwowych oraz prywatnych.

– Dzięki temu, że mamy poduszkę bezpieczeństwa w postaci produkcji leków w Polsce, to my jako Polacy nie odczuliśmy problemów – wskazał prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

Polskich firm byłoby więcej, gdyby nie wykup po 1989 r. przez zagranicznych inwestorów – zaakcentował ekonomista, dr Arkadiusz Babczuk. Wszystko w imię przekonania, że firma prywatna działa lepiej, a kapitał nie ma narodowości.

– Kapitał ma narodowość, a sporo firm, które były prywatyzowane bez pomysłu, czemu prywatyzacja ma służyć, nie przetrwało – powiedział dr Arkadiusz Babczuk.

Europa i Polska produkują leki z substancji czynnych sprowadzanych w większości z Chin. Leki produkowane w naszym kraju są najtańsze w UE, dlatego branża obawia się nielegalnego wywozu za granicę i apeluje o zamrożenie cen, co zapobiegnie zmniejszaniu środków na inwestycje. Liczba inwestycji w farmację musi i będzie rosnąć – zaznaczył poseł PiS, Tadeusz Chrzan.

– Branża farmaceutyczna wymaga dużych nakładów na badania i rozwój, bo to musi być branża innowacyjna. Jestem przekonany, że w niedługim okresie będziemy stawiać na rozwój branży farmaceutycznej – mówił Tadeusz Chrzan.

Duże inwestycje mają już miejsce w Polfie Tarchomin – oznajmił wiceminister aktywów państwowych, Maciej Małecki.

– Budowa fabryki leków onkologicznych to wielka inwestycja o wartości blisko pół miliarda złotych. Trwają finalne prace budowy ampułkarni, w której będzie możliwość rozlewania np. szczepionki na koronawirusa – podkreślił Maciej Małecki.

Produkcja leków onkologicznych powinna ruszyć w 2023 roku. Swoje badania prowadzi Celon Pharma. W pełni polska firma prowadzi 15 innowacyjnych projektów lekowych.

– Są tutaj prowadzone badania nad lekami onkologicznymi, neuropsychiatrycznymi, ale są tu prowadzone badania nad lekami przeciwko koronawirusowi – podsumował prezydent Andrzej Duda.

Sektor farmaceutyczny wytwarza około 1 proc. naszego PKB, zapewniając blisko 100 tys. miejsc pracy.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj