Portal Sobota - 27 lutego 2021 Gabrieli, Liwii, Leonarda      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-02-24 Spekulacje nad waloryzacją świadczenia 500 plus

Trwają spekulacje, czy rząd zdecyduje się na waloryzacje świadczenia „Rodzina 500 plus”. Przedstawiciele rządu temu zaprzeczają, ale z drugiej strony przyznają, że trwają prace nad nowymi programami, które będą miały na celu zwiększenie dzietności w Polsce.


Sytuacja demograficzna w Polsce jest coraz trudniejsza. Starzejemy się coraz szybciej. W ubiegłym roku zmarło ponad  470 tys. osób, a urodziło się tylko około 350 tys. dzieci. Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), za trzydzieści lat liczba ludności w naszym kraju będzie mniejsza o ponad 4 miliony. Na wzrost dzietności miał pośrednio wpłynąć program „Rodzina 500 plus”. Rocznie rząd przeznacza na niego 40 mld złotych.– Dzięki temu programowi szacujemy, że urodziło się w Polsce przez pierwsze 4 lata jego obowiązywania ponad 100 tys. dzieci więcej niż zakładała to najbardziej optymistyczna wersja prognoz Głównego Urzędu Statystycznego – podkreśla pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, Barbara Socha.To jednak wciąż za mało, aby zwiększyć liczbę urodzeń. Program 500 plus bez wątpienia poprawił zabezpieczenie rodzin – zaznacza psycholog, dr Krystyna Kmiecik-Baran.– Na pewno zmalała liczba dzieci głodnych. Zapewnienie im podstawowych potrzeb to wielkie osiągnięcie –wskazuje dr Krystyna Kmiecik-Baran.Zwłaszcza w dobie pandemii, z jaką od roku się zmagamy. Program 500 plus pomaga też w procesie wychowania – dodaje prof. Danuta Opozda z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.– Z perspektywy psychopedagogicznej, wychowawczego funkcjonowania rodziny, stworzenie godnych warunków materialnych dla życia rodziny gwarantuje właściwy przebieg wychowania dzieci w rodzinie. To także sprzyja dzietności rodzin – mówi prof. Danuta Opozda.W związku z pracami nad Nowym Polskim Ładem, który ma pobudzić rozwój Polski po pandemii, pojawiły się medialne doniesienia, że rząd zwaloryzuje świadczenie 500 plus w 2023 roku. Środki na ten cel miałyby pochodzić z dalszego uszczelniania systemu podatkowego. Pomysł waloryzacji popiera opozycja.– Jest to jakaś ważna funkcja socjalna, jeśli chodzi o 500 plus. Natomiast element celowościowy, jakim jest wzrost liczby urodzeń, nie jest realizowany – mówi poseł Michał  Szczerba z Platformy Obywatelskiej.Z kolei poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, Dariusz Klimczak, twierdzi, że waloryzacja 500 plus jest koniecznością.– Koszty funkcjonowania naszych gospodarstw domowych tak wzrosły w ostatnich latach, że dzisiaj 500 plus to (w realnych kwotach w porównaniu z rokiem 2016) jest połowa tej kwoty – przekonuje poseł Dariusz Klimczak.Tymczasem tuż po złożeniu obietnicy przez PiS dotyczącej programu 500 plus przedstawiciele rządu PO-PSL przekonywali, że nie ma na to środków.– Według mojej najlepszej wiedzy nie ma możliwości sfinansowania tego projektu. Najchętniej dałbym nie na drugie dziecko 500 zł, tylko od pierwszego po 1000 zł miesięcznie – powiedział w 2014 roku ówczesny premier Donald Tusk.


– Pieniędzy po prostu nie ma i nie będzie – mówił również były minister finansów Jan Vincent Rostowski.Pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, minister Barbara Socha, zaprzecza medialnym doniesieniom o planach waloryzacji 500 plus. Dodaje jednak, że rząd intensywnie pracuje nad tym, aby poprawić i wprowadzić nowe programy, które zwiększą dzietność.– Za programem rodzina 500 plus muszą pójść kolejne instrumenty, które będą wspierać rodziny, które chcą mieć dzieci. W Polsce młodzi Polacy, młode Polki, mają deklarowaną dzietność, czyli swoją wymarzoną rodzinę na poziomie przekraczającym zastępowalność pokoleń – wskazuje minister Barbara Socha.Rząd w niedługim czasie ma przedstawić nową strategię demograficzną.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

 Aktualności
27/02 Terminy dla deklaracji PIT 36 bez tajemnic
27/02 Bezradność UE wobec dostaw szczepionek
27/02 Obostrzenia nie będą obejmowały osób zaszczepionych? Kontrowersyjny pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów
27/02 Polska zainwestuje w rodzimy przemysł farmaceutyczny?
27/02 Walka o życie nienarodzonych dzieci. W Brukseli ponownie przebijał się kłamliwy obraz Polski
26/02 PE: Debata na temat tzw. aborcji i praworządności w Polsce
26/02 Rząd wydał nowe decyzje ws. restrykcji związanych z pandemią koronawirusa
26/02 Zwiększenie ochrony dzieci w sądach i zaostrzenie kar dla pedofilów
26/02 [TYLKO U NAS] Dr L. Kulińska o atrakcyjnych dla młodych obietnicach lewicy: Starsze pokolenie przeżyło komunizm i wie, do czego zawsze prowadzą takie działania
 Duchowość, Religia, Kościół
27/02 O monecie czynszowej i logice
27/02 O zamieszaniu, które pewien proboszcz aleksandryjski, Ariusz, wywołał
27/02 Inna pustelnia
26/02 Św. Hildegarda z Bingen. Wizja XI: Ostatnie dni i upadek Antychrysta
26/02 Psałterz - podręcznik spotkania z Bogiem


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł