Portal Sobota - 27 lutego 2021 Gabrieli, Liwii, Leonarda      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-02-23 Nowe dowody osobiste

Będą nowe dowody osobiste. Na dokumencie znajdą się nasze odciski palców. Projekt ustawy w tej sprawie został już przyjęty przez rząd.


O wprowadzeniu do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej mówiło się od dawna – przypomina radca prawny Piotr Grzelczak.– Pomysł zamieszczenia odcisków palców w dowodach osobistych pojawił się już gdzieś przeszło dekadę temu, wówczas tego nie zrealizowano, a sprawa wraca obecnie ze względu na regulacje unijne – wyjaśnia Piotr Grzelczak, radca prawny.Chodzi o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego z 2019 roku, które zobowiązuje państwa członkowskie do umieszczenia w dowodach osobistych odcisków palców.


Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo – mówi Agnieszka Balaban, ekspert do spraw ochrony danych osobowych.– Będzie mniej fałszerstw tych dokumentów, zwiększy też wiarygodność dowodów osobistych – mówi Agnieszka Balaban, ekspert ds. ochrony danych osobowych.Niestety, kradzież tożsamości wciąż będzie możliwa – zauważa Piotr Grzelczak.– To nie jest coś, co zostanie zaopiekowane tymi regulacjami. Trzeba pamiętać, że z tej warstwy elektronicznej, danych biometrycznych będą mogły korzystać jedynie instytucje państwowe, czyli policja, służby legitymując poszczególnych obywateli – wyjaśnia Piotr Grzelczak.W jaki sposób będą to robić? Tego jeszcze nie wiadomo. Dane będą znajdować się w systemie informatycznym, mają być chronione przez specjalne zabezpieczenia.– Te podmioty, które będą przetwarzały dane szczególnie chronione, będą musiały odpowiednio przeszkolić swój personel, który będzie miał dostęp do tych danych. Będą one musiały być przetwarzane zgodnie z celem, do którego zostały pozyskane – tłumaczy Agnieszka Balaban.Rząd przyjął już projekt uchwały w sprawie nowych dowodów osobistych. Przepisy mają wejść w życie 2 sierpnia tego roku. Od tego czasu, ze względu na konieczność pobrania odcisków, wniosek o dowód będzie trzeba złożyć osobiście. Odciski palców nie będą pobierane od osób poniżej dwunastego roku życia oraz od których fizycznie nie będzie to możliwe.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl,

mj

 Aktualności
27/02 Terminy dla deklaracji PIT 36 bez tajemnic
27/02 Bezradność UE wobec dostaw szczepionek
27/02 Obostrzenia nie będą obejmowały osób zaszczepionych? Kontrowersyjny pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów
27/02 Polska zainwestuje w rodzimy przemysł farmaceutyczny?
27/02 Walka o życie nienarodzonych dzieci. W Brukseli ponownie przebijał się kłamliwy obraz Polski
26/02 PE: Debata na temat tzw. aborcji i praworządności w Polsce
26/02 Rząd wydał nowe decyzje ws. restrykcji związanych z pandemią koronawirusa
26/02 Zwiększenie ochrony dzieci w sądach i zaostrzenie kar dla pedofilów
26/02 [TYLKO U NAS] Dr L. Kulińska o atrakcyjnych dla młodych obietnicach lewicy: Starsze pokolenie przeżyło komunizm i wie, do czego zawsze prowadzą takie działania
 Duchowość, Religia, Kościół
27/02 O monecie czynszowej i logice
27/02 O zamieszaniu, które pewien proboszcz aleksandryjski, Ariusz, wywołał
27/02 Inna pustelnia
26/02 Św. Hildegarda z Bingen. Wizja XI: Ostatnie dni i upadek Antychrysta
26/02 Psałterz - podręcznik spotkania z Bogiem


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł