Portal Sobota - 27 lutego 2021 Gabrieli, Liwii, Leonarda      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-01-17 Wiele branż zapowiada otwarcie działalności mimo zakazu. Resort rozwoju: takie podmioty zostaną wykluczone z instrumentów wsparcia

Pierwsze pieniądze z nowej Tarczy Antykryzysowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju trafią na konta firm już w poniedziałek – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. Tymczasem wiele branż się buntuje i zapowiada otwarcie swoich działalności, mimo obowiązującego zakazu. Takie działanie sprawi, że zostaną oni wykluczeni z instrumentów wsparcia – oświadczyła wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk.


O północy ruszyła kolejna akcja pomocy polskim przedsiębiorcom.– Polski Fundusz Rozwoju uruchomił drugą tarczę finansową w ramach której do mikro, małych, średnich i dużych firm trafi łączna kwota ok 35 mld zł – mówił wicepremier Jarosław Gowin.13 miliardów złotych  trafi dla najbardziej potrzebujących sektorów gospodarki.– W tej chwili jest 45 branż określonych kodami PKD – dodał.Polski Fundusz Rozwoju szacuje, że mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające ok. 3-4 pracowników średnio będzie mogło liczyć na uzyskanie kwoty od 60 do 70 tys., zł. W przypadku małych i średnich firm PFR będzie pokrywał 70 proc. strat odniesionych w okresie od listopada 2020 do marca 2021 roku.– Łącznie firma będzie mogła liczyć maksymalnie na kwotę 3,5 mln zł, bo takie są regulacje unijne – wyjaśnił wicepremier Jarosław Gowin.Złożone wnioski o wsparcie w ciągu 24 godzin analizuje specjalny algorytm. Pieniądze na konto firmy trafią w ciągu 2 dni roboczych. Pierwsze przelewy adresaci powinni otrzymać w poniedziałek.


Jak zapowiedział wicepremier, przedsiębiorcy objęci tzw. tarczą branżową  zwolnieni będą także z płacenia ZUS-u za grudzień i styczeń.– To dodatkowe 7 mld zł dla 40 branż – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Olga Semeniuk.


– To rozwiązanie może być przedłużone na następne miesiące, o ile stan pandemiczny wymagałby przedłużenia restrykcji – wskazał Jarosław Gowin.W ramach tarczy branżowej rozszerzone zostaną także kody PKD o kod wiodący 5520, związany z turystyką. To ważna informacja dla przedsiębiorców branży, którzy pomimo trwającego lockdownu planują otwarcie. Tu ze strony rządu płynie apel o solidarność.– Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na otwarcie swojej działalności gospodarczej od przyszłego tygodnia, będą wyłączeni z instrumentów wsparcia zarówno z tarczy branżowej, jak i tarczy finansowej PFR 2.0 – zapowiedziała wiceminister Olga Semeniuk.Buntują się m.in. górale. Wsparcie mają u posłów Konfederacji, którzy podkreślili, że obywatelskie nieposłuszeństwo jest zgodne z prawem.– To, co się dzieje, jest niekonstytucyjne, antygospodarcze i nie ma wpływu na zdrowie publiczne. Zamknięcie kilku wybranych usługowych branż nie zmniejsza ogólnej liczby interakcji społecznych w taki sposób, byśmy widzieli jasny wpływ na przebieg epidemii w Polsce – zauważył poseł Krzysztof Bosak.Dlatego posłowie Konfederacji przygotowali projekt ustawy znoszącej wszelkie zakazy prowadzenia działalności gospodarczej m.in. w takich branżach, jak hotele, restauracje, stoki czy kluby fitness.– Na podwórku podhalańskim można by powiedzieć, że to jest ustawa, która mówi jasno: „Niech się rząd odwali od górali”. Taki jest dzisiaj nasz apel – powiedział poseł Konrad Berkowicz z Konfederacji.Do debaty rządu z przedsiębiorcami wzywa Polskie Stronnictwo Ludowe.– Wzywamy do dyskusji, żeby po fali epidemii nie przyszła fala bankructw, z których się już pewnie nie podniesiemy – mówił rzecznik PSL, Miłosz Motyka.Zdaniem Koalicji Polskiej, dalsze obostrzenia nie mają sensu. Tymczasem – jak poinformował wicepremier Jarosław Gowin – jakiekolwiek decyzje w  sprawie luzowania restrykcji będą podejmowane nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 15

mj

 Aktualności
27/02 Terminy dla deklaracji PIT 36 bez tajemnic
27/02 Bezradność UE wobec dostaw szczepionek
27/02 Obostrzenia nie będą obejmowały osób zaszczepionych? Kontrowersyjny pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów
27/02 Polska zainwestuje w rodzimy przemysł farmaceutyczny?
27/02 Walka o życie nienarodzonych dzieci. W Brukseli ponownie przebijał się kłamliwy obraz Polski
26/02 PE: Debata na temat tzw. aborcji i praworządności w Polsce
26/02 Rząd wydał nowe decyzje ws. restrykcji związanych z pandemią koronawirusa
26/02 Zwiększenie ochrony dzieci w sądach i zaostrzenie kar dla pedofilów
26/02 [TYLKO U NAS] Dr L. Kulińska o atrakcyjnych dla młodych obietnicach lewicy: Starsze pokolenie przeżyło komunizm i wie, do czego zawsze prowadzą takie działania
 Duchowość, Religia, Kościół
27/02 O monecie czynszowej i logice
27/02 O zamieszaniu, które pewien proboszcz aleksandryjski, Ariusz, wywołał
27/02 Inna pustelnia
26/02 Św. Hildegarda z Bingen. Wizja XI: Ostatnie dni i upadek Antychrysta
26/02 Psałterz - podręcznik spotkania z Bogiem


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł