Portal Sobota - 27 lutego 2021 Gabrieli, Liwii, Leonarda      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-01-16 Czym jest mądrość?

W Biblii mądrość ma jednak zupełnie inny sens przez to, że ma inne źródło i inny cel. Patrząc od strony historycznej, rozwój objawienia biblijnego przyjmował coraz bardziej charakter przekazu mądrościowego, co jednak nie sprowadzało tego objawienia do humanizmu.


Od VI w. przed Chrystusem refleksja nad mądrością doprowadziła do powstania filozofii, czyli „miłości mądrości”. Z czasem przybierała ona coraz bardziej charakter teoretycznych refleksji. Dzisiaj właściwie w powszechnym rozumieniu filozofia jest widziana od strony różnych teoretycznych koncepcji odnoszących się do obrazu świata, człowieka i w ogóle pojęcia na temat tego, co to znaczy istnienie. Przy czym w okresie nowożytnym w filozofii świeckiej właściwie odeszło się od samego pojęcia mądrości, bo wydawało się ono mało precyzyjne. Samą refleksję zaczęto robić „naukowo”, widząc w tym odniesienie się do rzeczywistości i podstawę do „solidnej” wiedzy. Natomiast mądrość widzi się jako subiektywne odniesienie do rzeczywistości. Tak się dzieje mimo historycznego doświadczenia, że to, co przed laty nazywano „naukową wiedzą”, dzisiaj widzimy jako daleko idące uproszczenie, które dalszy rozwój nauki odsłonił i pokazał, że prawda o rzeczywistości jest całkiem inna. Kolejne odkrycia w dziedzinie nauki, nowe teorie ukazywały zupełnie inny obraz rzeczywistości niż ten, jaki miała dotychczasowa „solidna, naukowa” wiedza na ten temat. A dzisiaj doszliśmy do sytuacji, gdy sama „naukowa” koncepcja wiedzy się nam sypie, gdyż wiemy, jak w istocie mało wiemy, jak wielu zjawisk nie jesteśmy w stanie zrozumieć i od wielu lat jesteśmy wobec tej sytuacji bezradni!


W Biblii mądrość ma jednak zupełnie inny sens przez to, że ma inne źródło i inny cel. Patrząc od strony historycznej, rozwój objawienia biblijnego przyjmował coraz bardziej charakter przekazu mądrościowego, co jednak nie sprowadzało tego objawienia do humanizmu. Dzisiaj możemy powiedzieć, że humanizm oświeceniowy, który wyraźnie wyrasta z wartości biblijnych, jest w Europie największym zagrożeniem dla wiary. Obecnie przyjęło to nawet charakter wyraźnego zwalczania chrześcijaństwa / Włodzimierz Zatorski OSB, fragment książki Mądrość ukryta /


Włodzimierz Zatorski OSB – urodził się w Czechowicach-Dziedzicach. Do klasztoru wstąpił w roku 1980 po ukończeniu fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pierwsze śluby złożył w 1981 r., święcenia kapłańskie przyjął w 1987 r. Założyciel i do roku 2007 dyrektor wydawnictwa Tyniec. W latach 2005–2009 przeor klasztoru, od roku 2002 prefekt oblatów świeckich przy opactwie. Autor książek o tematyce duchowej, między innymi: “Przebaczenie”, “Otworzyć serce”, “Dar sumienia”, “Milczeć, aby usłyszeć”, “Droga człowieka”, “Osiem duchów zła”, “Po owocach poznacie”. Od kwietnia 2009 do kwietnia 2010 przebywał w pustelni na Mazurach oraz w klasztorze benedyktyńskim Dormitio w Jerozolimie. Od 2010 do 2013 był mistrzem nowicjatu w Tyńcu. W latach 2013-2015 podprzeor. Pełnił funkcję asystenta Fundacji Opcja Benedykta. Zmarł 28 grudnia 2020 r.


Żródło: cspb.pl, 14 stycznia 2021

mj

 Aktualności
27/02 Terminy dla deklaracji PIT 36 bez tajemnic
27/02 Bezradność UE wobec dostaw szczepionek
27/02 Obostrzenia nie będą obejmowały osób zaszczepionych? Kontrowersyjny pomysł wprowadzenia tzw. zielonych paszportów
27/02 Polska zainwestuje w rodzimy przemysł farmaceutyczny?
27/02 Walka o życie nienarodzonych dzieci. W Brukseli ponownie przebijał się kłamliwy obraz Polski
26/02 PE: Debata na temat tzw. aborcji i praworządności w Polsce
26/02 Rząd wydał nowe decyzje ws. restrykcji związanych z pandemią koronawirusa
26/02 Zwiększenie ochrony dzieci w sądach i zaostrzenie kar dla pedofilów
26/02 [TYLKO U NAS] Dr L. Kulińska o atrakcyjnych dla młodych obietnicach lewicy: Starsze pokolenie przeżyło komunizm i wie, do czego zawsze prowadzą takie działania
 Duchowość, Religia, Kościół
27/02 O monecie czynszowej i logice
27/02 O zamieszaniu, które pewien proboszcz aleksandryjski, Ariusz, wywołał
27/02 Inna pustelnia
26/02 Św. Hildegarda z Bingen. Wizja XI: Ostatnie dni i upadek Antychrysta
26/02 Psałterz - podręcznik spotkania z Bogiem


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł