Portal Niedziela - 17 stycznia 2021 Antoniego, Henryki, Mariana     "Gdy traktujemy nasze istnienie jako zadanie, jest ono zawsze do zniesienia" - Marie von Ebner-Eschenbach
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2021-01-14 Dalsze negocjacje rządu z górnikami

W Katowicach ruszy dziś kolejna tura rozmów na linii górnicy – rząd. Spotkanie ma rozpocząć faktyczne negocjacje treści umowy społecznej z branżą.


W połowie grudnia górnicy otrzymali od przedstawicieli resortu aktywów państwowych m.in. wstępną propozycję projektu umowy. Dokument spotkał się z krytycznym przyjęciem związkowców.


Dziś górnicy mają przedstawić własną propozycję. Strona społeczna spodziewa się, że rząd poprosi o czas na zapoznanie się z nią.


Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, również spodziewa się, że dzisiejsze spotkanie nie będzie ostatnim.– Nastawienie jest bardzo dobre, bo działamy w duchu wrześniowego porozumienia. Spodziewamy się, że strona społeczna przedstawi swój projekt umowy. Wtedy my, czyli strona rządowa będziemy się odnosić do tego projektu. Prawdopodobnie będziemy jeszcze się spotykać w tej sprawie. Nie sądzę, aby było to nasze ostatnie spotkanie pozwalające zbliżyć się do wypracowania wspólnego dokumentu – wyjaśnia Artur Soboń.Wstępne porozumienie, które ma być bazą do dalszych negocjacji, strony zawarły we wrześniu ubiegłego roku. Określa ono zasady i tempo transformacji i wyznacza plan zamykania poszczególnych kopalń do 2049 r.


Zgodnie z umową, górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe, zostaną objęci osłonami socjalnymi. 13 kopalń, których dotyczy dokument, zatrudnia obecnie ok. 56,5 tys. pracowników na terenie 43 gmin.


RIRM


Żródło: radiomaryja.pl, 13

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł