Przejdź do treści
Przejdź do stopki

3 rodzaje domów, na które warto zwrócić uwagę

Treść

Budowa domu to duże wyzwanie, szczególnie wtedy, kiedy inwestor nie wie zbyt wiele o branży budowlanej. Aby dobrze się do niego przygotować, warto na początku poznać różne warianty technik budowlanych, w jakich stawia się obecnie domy, i wybrać tę, która najlepiej odpowiada na potrzeby inwestora.

Wciąż najpopularniejsze pozostają tradycyjne domy murowane, chociaż coraz większa grupa inwestorów decyduje się na domy szkieletowe lub te z gotowych prefabrykatów. Inspiracji można szukać, przeglądając sprawdzone projekty Extradom.pl.

Domy szkieletowe - fanaberia czy nowy trend?

O tym, jak bardzo dom szkieletowy różni się od tradycyjnego domu murowanego, można przeczytać na House Market. Nie trzeba jednak wdawać się w szczegóły aby wiedzieć, że dom szkieletowy nie nadaje się dla każdego. Na tego rodzaju inwestycję decydują się zwykle osoby, którym zależy na czasie, a więc chcą swój dom postawić w kilka miesięcy i od razu móc się do niego wprowadzić. Prace montażowe mogą być wykonywane nawet zimą, pod warunkiem, że wcześniej zostały wylane fundamenty. Zaletą domów szkieletowych jest ich prostota - konstrukcja powstaje w fabryce, natomiast na budowie poszczególne elementy są jedynie ze sobą łączone, bez konieczności wykonywania prac mokrych. W tak zbudowanym szkielecie można szybko i bez problemów zamieścić wszystkie instalacje. Jednak zanim zapadnie decyzja o zainwestowaniu w taki dom, trzeba wziąć pod uwagę, że tego typu konstrukcja równie szybko się wychładza, co nagrzewa, a wyposażenie wnętrz powinno być rozplanowane już na etapie projektu - powieszenie ciężkich sprzętów i mebli wymaga dodatkowych wzmocnień na części szkieletu.

Dom z prefabrykatów

Podobnie jak budowa domu szkieletowego wygląda budowa domu z prefabrykatów, np. keramzytowych. Keramzyt to bardzo modny obecnie materiał, z którego wytwarzane są bloczki lub całe elementy konstrukcyjne. Powstaje on z gliny iglastej na skutek wypalania. Do cech charakterystycznych tego kruszywa zalicza się niską wagę oraz wysoką wytrzymałość, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku budowy domów. Ściany z prefabrykatów keramzytowych są znacznie cieńsze niż te w domach murowanych, a jednocześnie zachowują właściwą izolacyjność cieplną. Domy z keramzytu łatwo jest ogrzać, dlatego można je budować w technologii energooszczędnej, a nawet pasywnej. Co więcej, keramzyt jest niepalny i mrozoodporny, a także odporny na szkodliwe działanie żywych organizmów, dlatego rzadko występuje na nim, np. pleśń. Domy z prefabrykatów keramzytowych powstają w kilka miesięcy, znacznie szybciej niż domy murowane, jednak ich zaprojektowanie należy powierzyć profesjonalistom, którzy świetnie znają właściwości tego materiału.

Domy murowane wciąż na topie

Pomimo ogromnego zainteresowania domami budowanymi w nowych technologiach, wciąż niezmienną popularnością cieszą się domy tradycyjne, murowane. Choć ich budowa potrafi ciągnąć się latami, to w wielu wypadkach może być realizowana systemem gospodarczym, co znacznie ogranicza koszty inwestycji. Domy murowane są też najlepiej znane, można je ogrzewać dowolną metodą, a inwestor posiada dużą dowolność w wyborze materiałów. Technologia budowania tych domów jest doskonale znana, dlatego nie trzeba długo szukać, aby znaleźć firmę, która podejmie się wykonania wszystkich prac. Domy te są również dobrze przystosowane do polskich warunków pogodowych, a przy odpowiednim użytkowaniu i dbaniu, nie wymagają kosztownych napraw przez wiele lat.

Autor: Silesian