Portal Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2020-11-26 Drzwi rozsuwane - wygoda użytkowania i estetyka

Drzwi rozsuwane to dobre rozwiązanie w wielu przypadkach podczas urządzania mieszkania, gdy chcemy postawić na funkcjonalność, a także na estetykę tego elementu wyposażenia mieszkania. Tym bardziej, że drzwi rozsuwane występują w różnych wariantach, dzięki czemu łatwo je dopasować do stylu wnętrza.


Urządzanie własnego mieszkania to dbałość o szczegóły, a także o elementy, na które być może większość z nas nie zwraca na co dzień uwagi. Jednak skoro diabeł tkwi w szczegółach, warto zadbać także o takie elementy, które wydają się pełnić funkcje typowo użytkowe. Do takich na pewno należą drzwi. Aby pasowały do wnętrza i były praktyczne, dobrze dostosować je do panujących warunków. Często najtrafniejszym wyborem są drzwi rozsuwane czy drzwi harmonijkowe. Jakie są ich zalety? Które wybrać? Między innymi odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule.


Zastosowania drzwi przesuwnych


Drzwi przesuwne to alternatywa dla drzwi tradycyjnych, skrzydłowych – otwierają się na linii ściany. Warto rozważyć taki wybór, gdy na przykład mamy w pomieszczeniu mało miejsca i nie chcemy, by otwarte drzwi obijały meble czy nie otwierały się całkowicie. Drzwi rozsuwane po prostu potrzebują mniej miejsca, by pełnić swoją funkcję. Drzwi rozsuwane różnią się od siebie stylistyką, materiałem, z którego są wykonane, a także systemem montażu.


Rodzaje drzwi rozsuwanych


Jak już wcześniej wspomniano, drzwi rozsuwane występują w różnych odmianach. Jeśli chodzi o system montażu, to wyróżniamy drzwi rozsuwane chowane w ścianę oraz drzwi przesuwane naścienne. Co do materiału wykonania, to wśród drzwi rozsuwanych można wyróżnić drzwi:  • drewniane,

  • drewniane z przeszkleniami,

  • szklane (przezroczyste lub mleczne),

  • wykonane z metalu i szkła.


Dostępne w szerokiej ofercie drzwi składanych – drzwi harmonijkowe mają także szeroką paletę barw https://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-wewnetrzne/drzwiczki.html, dzięki czemu łatwo dopasować je nie tylko do kolorystyki wnętrza, ale także do stylu pomieszczenia. Takie rozwiązanie również pozwoli nam na oszczędność miejsca.


Drzwi przesuwne chowane w ścianę – wady i zalety


Drzwi przesuwane chowane w ścianę wymagają wnęki w ścianie. Takie drzwi występują w dwóch wariantach: pojedynczym (skrzydło wsuwane w jedną ścianę) oraz dwudzielnym (dwa skrzydła rozsuwane w dwie przeciwległe ściany). To rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Do tych pierwszych należy niewątpliwe możliwość montażu takich drzwi składanych zarówno w ścianie murowanej, jak i kartonowo-gipsowej. Do zalet należy także to, że gdy są otwarte, to ich nie wdać – takie rozwiązanie powiększa przestrzeń mieszkania. Za wadę, którą charakteryzują się te drzwi składane, należy uznać słabe tłumienie dźwięków, a także to, że nie jest możliwe umieszczenie takich drzwi na podwieszanym suficie (ze względu na umieszczenie prowadnicy).


Drzwi przesuwne naścienne – wady i zalety


Drzwi przesuwane naścienne, podobnie jak wyżej omawiane drzwi przesuwane chowane w ścianę, występują w dwóch wariantach: pojedynczym i dwudzielnym. Takie drzwi warto wykorzystać, gdy chcemy zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu i postawić na klasyczną estetykę. Mechanizm takich drzwi nie jest ukryty w ścianie, a same drzwi przesuwają się po płaszczyźnie ścian. Takie drzwi nie trzaskają, nie obijają się o meble czy ściany. Do zalet należy również to, że gdy takie drzwi składane są stylowe, to dzięki temu, że są widoczne, stają się gustownym elementem wyposażenia mieszkania. Jeśli są wykonane ze szkła, zapewniają duży dopływ światła (nawet gdy są zamknięte) – to samo dotyczy wcześniejszego typu omawianych drzwi przesuwnych. Za wadę zaś można uznać to, że takie drzwi przesuwne mają widoczny mechanizm montażu.


Do zalet obydwu rodzajów drzwi przesuwnych niewątpliwie należy to, że należą do bardzo estetycznych i łatwo je dopasować do danego rodzaju wnętrza.


Drzwi przesuwne – niezależnie od rodzaju – nie należą do zbyt szczelnych, dlatego przed ich montażem należy się zastanowić, w jakim pomieszczeniu chcemy je zainstalować.  Do wad takich drzwi należy zaliczyć także to, że ciężko do nich znaleźć odpowiedni zamek oraz to, że są jednorazowe – nie można zamontować ich w innych pomieszczeniach, gdyż są robione ściśle pod wymiar i odpowiednio zamontowane prowadnice.


Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi rozsuwane?


Wybierając drzwi rozsuwane, po pierwsze musimy zwrócić uwagę na system montażu – czy bardziej odpowiada nam (i czy wnętrze na to pozwala) rozwiązanie w postaci drzwi rozsuwanych chowanych w ścianę, czy też drzwi przesuwane naścienne. Poza tym należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy drzwi zamontować i w jakim stopniu zależy nam na wyciszeniu danej przestrzeni. Poza tym, dobrze dopasować drzwi rozsuwane do stylu danego pomieszczenia. Jednak niewątpliwie takie rozwiązanie, to rozwiązanie gustowne i mimo swojego klasycznego wyrazu – awangardowe.


By nasze mieszkanie zyskało na oryginalności, warto postawić na drzwi rozsuwane, drzwi składane czy drzwi harmonijkowe – to będzie niewątpliwie powiew świeżości w naszych czterech kątach.

Silesian


 Aktualności
18/01 Min. M. Maląg zachęca do dołączenia i korzystania z Karty Dużej Rodziny
18/01 Caritas Polska rozszerza pomoc dla ofiar dramatów na Bliskim Wschodzie
18/01 [TYLKO U NAS] Dr Z. Hałat: Wszelkiego rodzaju lockdowny nie mają sensu. Domagam się argumentacji opartej na podstawach naukowych wprowadzania przedsięwzięć przeciwepidemicznych
18/01 Problem bezrobocia w Europie. Wiele rodzin bez środków do życia
17/01 MRPiT uruchomiło infolinię dla przedsiębiorców, którzy chcą wznowić działalność mimo restrykcji
17/01 Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy o ochronie wolności słowa w sieci
17/01 Wiele branż zapowiada otwarcie działalności mimo zakazu. Resort rozwoju: takie podmioty zostaną wykluczone z instrumentów wsparcia
 Duchowość, Religia, Kościół
18/01 Modlitwa Jezusowa to praktyka, a nie teoretyzowanie
18/01 Być w cieniu
18/01 Jeżeli zakonnica czuje się nieszczęśliwa...
17/01 Mądrość Prawa i Krzyża
17/01 Człowiek wierny


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł