Portal Poniedziałek - 18 stycznia 2021 Beatrycze, Małgorzaty, Piotra     "Pokora to moc. Pokorą wszystko zwyciężysz" - Fiodor Dostojewski
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2020-11-25 Wytrwałość jak korona

Nie powinny nas zniechęcać nasze grzechy i liczne rozproszenia. Nawet niezrozumienie czemu wciąż się modlimy. Pisze Ewagriusz: „Bądź zatem cierpliwa, gdy wołasz, a nie ma odpowiedzi. Albowiem również to jest częścią pokusy”.


Ewagriusz z Pontu (zm. 399 r.) jest nam już dobrze znany. Sięgnijmy tym razem do mniej znanych gronu czytelników jego Listów.


Bądź zatem cierpliwa, gdy wołasz, a nie ma odpowiedzi. Albowiem również to jest częścią pokusy. Jest bowiem napisane: Wołałem mego sługę, a on nie usłuchał. I jeśli ktoś spośród znajomych lekceważy cię, nie dziw się, bo także przyjaciele Hioba byli wobec niego bez miłosierdzia. Wszystko to sprawia Zły, ponieważ chce wprawić w zamęt naszego ducha, za pomocą którego zwracamy wzrok ku Bogu Stwórcy i zanosimy do Niego czystą modlitwę.


Ewagriusz napisał ten list mieszkającej na Górze Oliwnej Melanii. Nasz autor porównuje człowieka modlącego się do Hioba: tak jak ten biblijny bohater modlił się długo i nie doznawał odpowiedzi ze strony Stwórcy naraził się na ataki swych przyjaciół, tak samo Melania nękana różnymi troskami (była przełożoną klasztoru, otaczała opieką pielgrzymów) może spotkać się z wrogością bądź pogardą otoczenia. Wszystko to jednak jest elementem próby – jedynym wyjściem jest naśladowanie Hioba w cierpliwości, gdyż porażką kuszącego nas złego ducha jest nasza wytrwała modlitwa mimo wszystko i na przekór wszystkiemu.


Nie powinny nas zniechęcać nasze grzechy i liczne rozproszenia. Nawet niezrozumienie czemu wciąż się modlimy. Pisze Ewagriusz: „Bądź zatem cierpliwa, gdy wołasz, a nie ma odpowiedzi. Albowiem również to jest częścią pokusy”. Nie ulegając zamętowi i zniechęceniu powinniśmy trwać w wierności Bogu i Jego przykazaniom na modlitwie.


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Żródło: cspb.pl, 23

mj

 Aktualności
18/01 Min. M. Maląg zachęca do dołączenia i korzystania z Karty Dużej Rodziny
18/01 Caritas Polska rozszerza pomoc dla ofiar dramatów na Bliskim Wschodzie
18/01 [TYLKO U NAS] Dr Z. Hałat: Wszelkiego rodzaju lockdowny nie mają sensu. Domagam się argumentacji opartej na podstawach naukowych wprowadzania przedsięwzięć przeciwepidemicznych
18/01 Problem bezrobocia w Europie. Wiele rodzin bez środków do życia
17/01 MRPiT uruchomiło infolinię dla przedsiębiorców, którzy chcą wznowić działalność mimo restrykcji
17/01 Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje projekt ustawy o ochronie wolności słowa w sieci
17/01 Wiele branż zapowiada otwarcie działalności mimo zakazu. Resort rozwoju: takie podmioty zostaną wykluczone z instrumentów wsparcia
 Duchowość, Religia, Kościół
18/01 Modlitwa Jezusowa to praktyka, a nie teoretyzowanie
18/01 Być w cieniu
18/01 Jeżeli zakonnica czuje się nieszczęśliwa...
17/01 Mądrość Prawa i Krzyża
17/01 Człowiek wierny


 © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł