Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pasterz i Król - Ten, który sądzi z miłością

Treść

Rządzić skutecznie może tylko ten, kto kocha. Oceniać sprawiedliwie można tylko w miłości i z miłością. Powtórne przyjście Chrystusa jest pokazane jak przyjście pasterza do trzody. Owce mogą wybrać ucieczkę, nieposłuszeństwo wobec pasterza; człowiek może okazać Bogu nieposłuszeństwo.

XXXIV Niedziela Zwykła
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Iz 45,1.4–6; 1 Tes 1,1–5b; Mt 22,15–21

Kończymy rok liturgiczny. W czytaniach powraca do nas temat końca świata i Bożego sądu. O tych tajemnicach mówi nam Pismo święte za pomocą różnych obrazów, niektóre z nich budzą u współczesnego czytelnika prze­rażenie, inne uśmiech politowania. Wszystko to pokazuje, że o tych sprawach niełatwo nam mówić. Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata podpowiada nam kolejny obraz, który może posłużyć do zgłębienia tych tajemnic.

Chrystus jest pokazany w dzisiejszych czytaniach jako król i pasterz, a my wszyscy jako Jego owce. Jak pasterz traktuje owce? – pyta Ezechiel. Troskliwie, z uwagą, z czujnością. Tak samo traktuje nas Chrystus. I na tym polega Jego królowanie – na ofiarnej miłości wobec ludzi. Rządzić skutecznie może tylko ten, kto kocha. Oceniać sprawiedliwie można tylko w miłości i z miłością. Powtórne przyjście Chrystusa jest pokazane jak przyjście pasterza do trzody. Owce mogą wybrać ucieczkę, nieposłuszeństwo wobec pasterza; człowiek może okazać Bogu nieposłuszeństwo. Bóg z kolei wybiera zawsze miłowanie – dla jednych jest ono nie do przyjęcia, gdyż nie miłują, odmawiają przebaczenia, inni widzą w tym dotarcie do celu, gdyż miłość codzienna daje im siły do życia. Najczęściej jednak raz jesteśmy po jednej, raz po drugiej stronie. Jak zatem będzie wyglądał sąd nad nami? Po której stronie staniemy? Są to pytania, na które odpowiadamy całe nasze życie, aż do ostatniej chwili. Wyrok zaś składamy w ręce nieskończonego Bożego miłosierdzia.

Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.

Żródło: cspb.pl, 21

Autor: mj