Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jak wybrać adwokata do rozwodu?

Treść

Sprawa rozwodowa to ten typ spraw sadowych, które choć z początku proste mogą przybrać postać niezwykle wymagających. Rozwód ciągnie za sobą wiele innych powinności – podział majątku, ustalenie alimentów, reguł opieki i kontaktów z dziećmi. Zakończenie wszystkich postępowań zapoczątkowanych decyzją o rozwodzie może zaangażować na wiele miesięcy. W tle toczącej się sprawy rozwodowej trzeba jednak układać sobie codzienne życie, dlatego dobrze jest by w procesie reprezentował nas doświadczony adwokat. Jak go znaleźć i wybrać?

Szukajmy specjalistów

Jak to w każdej profesji, także w zawodzie adwokata występują specjalizacje. Adwokat, który powiada doświadczenie w sprawach karnych niekoniecznie musi być tak samo efektywny w przypadku, gdy będzie prowadzić proces rozwodowy. Z każdym kolejnym rokiem przybywa adeptów prawa, którzy kończą aplikację adwokacką, a wzrost ten nie idzie w parze ze wzrostem zleceń na rynku. Co za tym idzie, dziś adwokat by się utrzymać nierzadko oferuje szeroką paletę obsługi prawnej od prawa nieruchomości, przez windykację, prawo karne, po rozwody. Zwykle jednak, w jednej z wymienionych specjalizacji adwokat będzie mieć większe doświadczenie niż w innych. Warto zatem sprawdzić czy dany adwokat jest specjalistą od rozwodów? Jak to zrobić? Jeśli prowadzi on swoją stronę internetową i publikuje informacje o wygranych sprawach to sprawdźmy czy są wśród nich sprawy rozwodowe i jak często się one pojawiają. Nie bójmy się też zapytać wprost o posiadane doświadczenie. Sprawdzić możemy też opinie o danym adwokacie w Internecie. Zwróćmy uwagę na to jakich spraw dotyczą.

Umówmy się na konsultacje

Często bezpośrednia rozmowa jest w stanie dać nam najwięcej informacji. Poszukując adwokata do sprawy rozwodowej szukamy partnera, który będzie reprezentować nasz interes w sądzie na przestrzeni wielu miesięcy i to nierzadko w bardzo delikatnych sprawach. Poświęćmy więc nieco więcej czasu w poszukiwanie odpowiedniego specjalisty. Spotkajmy się przynajmniej z dwoma adwokatami, nad zaangażowaniem których się zastanawiamy. Istnieje prawdopodobieństwo, że rozmowa z adwokatem będzie odpłatna, standardowo jest to 150 – 200 zł na godzinę konsultacji, to jest to najlepsze droga, jeśli chcemy uzyskać większe przekonanie co do słuszności naszego wyboru. Poniesione wydatki w obliczu wielowątkowych spraw rozwodowych stanowić mogą jedynie mały ułamek całkowitej ceny obsługi prawnej jako przyjdzie na i tak zapłacić.

Ustalmy jasne warunki rozliczeń

W zależności od wielkości miasta jak i doświadczenia danego adwokata rozwód ceny prowadzenia spraw rozwodowych kształtują się różnie. Wszystko zależy od ceny godziny roboczej pracy adwokata. Pamiętajmy również, że rozwód to często procesem wielowątkowym, w trakcie sprawy rozwodowej, wychodzą na jaw poboczne wątki, których nie zakładaliśmy, a my często chcemy znać finalną cenę obsługi prawnej rozwodu. Taka praktyka ma wiele pułapek. Ustalona na początku cena finalna w trakcie procesu okazuje się niewystarczająca na pokrycie faktycznego zaangażowania adwokata w sprawę. Warto jasno ustalić warunki rozliczeń oparte o konkretną liczbę godzin roboczych w ramach których możemy liczyć na pomoc adwokata, a także ustalić wysokość wynagrodzenia za godzinę pracy po przekroczeniu założeń bazowej oferty.

Źródło: https://kancelariawrobel.pl/

 

Autor: Silesian