Portal Piatek - 27 listopada 2020 Franciszka, Kseni, Maksymiliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2020-10-20 [YLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk o objęciu przez prof. P. Czarnka resortu edukacji: W cywilizacji, która zrodziła instytucję uniwersytetu, zwierzchnikiem człowieka na drodze działalności naukowej była prawda

Autorzy listu protestacyjnego określają prof. Przemysława Czarnka jako „zwierzchnika polskiej edukacji i nauki”. Warto przypomnieć, że w cywilizacji zachodniej, która zrodziła instytucję uniwersytetu, zwierzchnikiem każdego człowieka wstępującego na drogę działalności naukowej nie był urzędnik, ale prawda – akcentował prof. Grzegorz Kucharczyk w swoim felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.


Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek rano prof. Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. Prof. Grzegorz Kucharczyk podkreślił, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Ministerstwo Obrony Narodowej nie wywołują tyle żywych dyskusji, co  w ostatnich dniach Ministerstwo Edukacji i Nauki, a konkretnie jego personalna obsada.– Organizowany przez środowiska lewicowo-liberalne front sprzeciwu wobec perspektywy objęcia przez prof. Przemysława Czarnka resortu edukacji jest pośrednim świadectwem tego, że kwestie polskiej edukacji i nauki są naprawdę ważne. Ponadto organizatorzy listów protestacyjnych dają w ten sposób dowód na to, że jednak minister nadzorujący te kwestie ma w swoim ręku pewne narzędzia, które – mądrze użyte – mogą wywierać realny wpływ na kształt polskiego systemu edukacyjnego oraz szkolnictwa wyższego i nauki – zwrócił uwagę autor felietonu.


– Oczywiście żaden minister nie napisze za historyków dzieł, które już dawno powinny powstać na czele z wielotomową historią Polski czy dziejami Niemiec oraz Rosji; nie będzie prowadzić lekcji w szkołach zamiast nauczycieli, ale przez politykę grantową swojego ministerstwa, kształty list z czasopismami i wydawnictwami punktowanymi czy zatwierdzanie podstaw programowych może ustalać ramy, w których będzie prowadzona w Polsce działalność edukacyjna i naukowa – zaznaczył.Historyk wspomniał, że autorzy niedawno opublikowanego listu protestacyjnego części poznańskiego środowiska naukowego zarzucają prof. Przemysławowi Czarnkowi „intelektualny autorytaryzm”, a także określają go jako „zwierzchnika polskiej edukacji i nauki”.– Autorzy listu protestacyjnego określają go jako „zwierzchnika polskiej edukacji i nauki”. (…) Znamienne jest dla tzw. postępowej inteligencji przywiązanie do urzędowego stempla. Warto przypomnieć, że w cywilizacji zachodniej, która zrodziła instytucję uniwersytetu, zwierzchnikiem każdego człowieka wstępującego na drogę działalności naukowej nie był urzędnik, ale prawda. Jej poznanie przez prawy rozum było prawdziwą veritatis gaudium – radością prawdy – akcentował prof. Grzegorz Kucharczyk.Cały felieton prof. Grzegorza Kucharczyka dostępny jest [tutaj]. 


radiomaryja.pl


Żródło: radiomaryja.pl, 19

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł