Portal Piatek - 27 listopada 2020 Franciszka, Kseni, Maksymiliana      "Kochać to trwać w wierności i oddaniu". William Szekspir
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2020-10-20 Święty Jan Paweł II. Nasz Kardynał

To już 42 lata, jak 16 października rozeszła się po Tyńcu wiadomość niezwykła: Nasz Kardynał został papieżem. Rzeczywiście nasz Kardynał. Bo nie był jakimś tylko dostojnikiem mieszkającym gdzieś w Krakowie w pałacu lub siedzącym w uroczystych szatach na tronie w katedrze wawelskiej.


To już 42 lata, jak 16 października rozeszła się po Tyńcu wiadomość niezwykła: Nasz Kardynał został papieżem. Rzeczywiście nasz Kardynał. Bo nie był jakimś tylko dostojnikiem mieszkającym gdzieś w Krakowie w pałacu lub siedzącym w uroczystych szatach na tronie w katedrze wawelskiej. Od 8 września 1946 roku, kiedy to jeszcze jako subdiakon odwiedził Opactwo, co zapisały klasztorne kroniki, bywał w Tyńcu częstym gościem. Wprawdzie od dziecka umiłował Kalwarie, bo tam były słynne dróżki, ale i mury tynieckie, choć u nas dróżek nie ma, pociągały go swoją prawie tysiącletnią tradycją i ciszą wypełnioną modlitwą mnichów. Jednocześnie był bardzo związany z parafią. Jako biskup przeprowadził w Tyńcu wizytację kanoniczną, a potem przewodniczył nabożeństwom parafialnym, brał niekiedy udział w spotkaniach rady parafialnej, znajdował nawet czas na odwiedziny chorych tynieckich parafian i w ogóle interesował się tym, co się w parafii dzieje. Długo wspominaliśmy kolędowe spotkanie jeszcze jako arcybiskupa z matkami różańcowymi. Widząc, jak często uczestniczył w nabożeństwach „na polu” w czarnym swetrze, sprawiliśmy mu ciepły włóczkowy sweter, dopasowany kolorem do purpurowych szat kardynalskich. Warto dodać, że sweter ten przekazał swemu następcy, kardynałowi Franciszkowi Macharskiemu. Jako papież w listach do mnichów wspominał parafię, modlił się za nas i o modlitwę prosił. I wreszcie 26 czerwca 2016 roku nasz Kardynał wrócił do Tyńca już w swoich relikwiach jako św. Jan Paweł II. W uroczystym milczeniu wprowadził je do kościoła nuncjusz apostolski arcybiskup Celestino Migliore i umieścił w relikwiarzu w kaplicy Świętego Krzyża, gdzie będą spoczywały, dopóki  nasza świątynia istnieć będzie…


A kiedy proboszcz tyniecki w czasie radosnego spotkania na Watykanie poprosił o słów parę dla Tyńca, usłyszał:


Z całego serca! Nieraz chodziłem do Tyńca, jeździłem do Tyńca, więc mam do tego tysiąc powodów, żeby cały Tyniec pozdrowić. Poczynając od góry, aż do granicy, do wszystkich granic. A zwłaszcza żeby dzieci pozdrowić i podziękować za to, że o mnie pamiętają i modlą się za mnie. Z całego serca ! I opactwo tynieckie i parafię tyniecką i wszystkich mieszkańców Tyńca pozdrawiam i błogosławię.


Jego relikwie w naszym kościele, to wielki skarb. Dzisiaj zwłaszcza prośmy Go ufnie o wstawiennictwo przed Bogiem i Maryją, w Tyńcu ulubioną.


Święty Jan Paweł II. Nasz Kardynał.


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Żródło: cspb.pl, 18

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł