Portal Czwartek - 26 listopada 2020 Leona, Leonarda, Lesławy      "Jeśli wszystko jest stracone, oprócz miłości - nic nie jest stracone". Pam Brown
Szukaj     Szukaj wg branż
Powiększ +

Pokolenie JP II
2020-10-17 Polscy bohaterowie zostają na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej

Polscy bohaterowie zostają na wystawie głównej w Muzeum II Wojny Światowej – tak orzekł Sąd Okręgowy w Gdańsku, który wydał w czwartek wyrok w tej sprawie. Poprzednia dyrekcja muzeum żądała przywrócenia pierwotnego stanu ekspozycji.


Rotmistrz Witold Pilecki, święty Maksymilian Maria Kolbe, Irena Sendlerowa czy rodzina Ulmów nie znikną z wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.– Sąd uznał, że ojciec Maksymilian Kolbe, rotmistrz Witold Pilecki, rodzina Ulmów, Marian Rejewski, major Henryk Dobrzański „Hubal” i wiele, wiele innych nowych elementów na wystawie stałej Muzeum II Wojny Światowej będzie mogło być nadal na tej wystawie zwiedzanych przez tysiące odwiedzających – powiedział dr Marek Szymaniak, kierownik Zespołu ds. Ewaluacji Wystawy Stałej.Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki nie kryje zadowolenia z wyroku sądu, tym bardziej, że żądania poprzedniej dyrekcji Muzeum były kuriozalne. Domagała się ona usunięcia z wystawy polskich bohaterów.– Dotyczyła kuriozalnych – od samego początku w naszym uznaniu – żądań poprzedniej dyrekcji usunięcia z wystawy głównej polskich bohaterów i symboli polskiej historii w czasie II wojny światowej – podkreślił dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.Wyrok, jak zauważył dyrektor muzeum, ma także ogromne znaczenie dla funkcjonowania polskiego muzealnictwa.– Ten wyrok sądu daje także wiarę i nadzieję na to, iż własność publiczna nie może być prywatyzowana przez grupę kolegów, którzy chcieliby, aby państwowa instytucja kultury i wystawa stała się ich własnością – dodał dr Karol Nawrocki.Wyrok jest nieprawomocny.


TV Trwam News


Żródło: radiomaryja.pl, 15

mj © Wszelkie prawa zastrzeżone - Interaktywna Polska Sp. z o.o. (18) 4490077; 509 740 777 ; e-mail: biuro@iap.pl

www.csz.gminagrybow.pl www.gosir.gminagrybow.pl wieliczka.eu - zaprasza Burmistrz Artur Kozioł